A NASA űrhajósai a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén végre megtaláltak azt a kis paradicsomot, amely több mint nyolc hónapja tűnt el.
A paradicsomot, amely a Veg-05 kísérlet része volt, Frank Rubio NASA-asztronauta veszítette el a 2023. márciusi betakarítás után. Az űrhajósok hidropóniás, illetve aeropóniás rengszert használnak a paradicsompalántáik talaj nélküli termesztéséhez – és megdöbbentően szépek a növényeik odafent, az űrbéli körülmények között.
Rubio egy Ziploc zacskóban tárolt paradicsomának egy darabkájának azonban „lába kélt”, mielőtt elfogyaszthatta volna. Az űrhajós mosolyogva mesélte el, hogy legalább 8-12 órát töltött el azzal, hogy a nyomára bukkanjon a szökevénynek, de nem járt sikerrel. A paradicsom eltűnése ettől kezdve egy vicces belső tréfává nőtte ki magát az ISS legénysége körében, hiszen hiába keresték, nem került elő – egészen mostanáig.
A rejtélyes körülmények között eltűnt paradicsom történetét feldolgozó videó itt nézhető meg:
Az ISS 25. évfordulóját ünneplő, élőben közvetített eseményen már az új legénység egyik tagja, Jasmin Moghbeli, a NASA űrhajósa jelentette be a paradicsom megtalálását, ezzel tisztázva Rubiót. A paradicsom visszaszerzésének kalandos története kiválóan szemlélteti, hogy milyen kihívásokkal jár a rend fenntartása az ISS hatalmas, mikrogravitációs környezetében, amely nagyságrendileg egy hat hálószobás ház méretének felel meg.
Bár a paradicsomos incidens kiválóan szórakoztatta a résztvevőket, Rubiót a 371 napig tartó küldetés, amely elszakította a családjától és barátaitól, komoly emocionális kihívások elé állította. Mindazonáltal háláját fejezte ki a közösség támogatásáért, amelyet az űrben töltött idő alatt kapott. Az eset rámutatott az űrben zajló élet és kutatás kiszámíthatatlanságára, és értékes tanulságokkal szolgál a jövőbeni Holdon és a Marson végzett kertészeti kísérletek számára.