Zöldség-Gyümölcs

Birsfát fogadhatnak örökbe Tolna megye legnagyobb ültetvényén

Birsbirtok Sajtóközlemény

Azonnal sikersztori lett a Brancson a Magyarországon egyedülálló kezdeményezésként meghirdetett birsfa-örökbefogadó program. Tolna megye legnagyobb birsültetvénye, a Birsbirtok úttörőként állt elő gyümölcsfabérlő kezdeményezésével, amely hiánypótló lehet azok számára, akiknek nem lehet saját kertje, mégis megbízható, ismert, fenntartható forrásból szeretnének jóval kedvezőbb áron egészséges élelmiszerhez jutni az őszi befőzések idejére. A pillanatok alatt elért 60 előfizető októberben már legalább 3 tonna termést fog hazavinni a Birsbirtokról.

Az első hazai online közösségi piactéren, a Brancson meghirdetett projekt már a kampány felénél meghaladta a kitűzött 1 millió forintos befektetői célt és a licitnek még nincs vége: az egyik legsikeresebb közösségi kampányprojekt további egy hónapig várja a csatlakozni vágyó örökbefogadókat.

A birsfa örökbefogadó program lényege, hogy a fa bérlője kedvező áron juthat a fa teljes terméséhez, a művelés fáradalmai nélkül: a hozzáértő tulajdonosok megfelelő szakmai hátteret nyújtanak a professzionális gazdálkodáshoz, a bérlők pedig hazavihetik a teljes termést, méghozzá jutányos áron. A zöldségek és gyümölcsök árai kimagasló inflációval ugrottak meg, és a növekedésnek nincs még vége. A birs ára például 900-1200 forintos kilós ár között várható ősszel a boltok polcain, ehhez képest a programban ennek kevesebb mint a feléért lehet hozzájutni a gyümölcshöz.

De a birsfa tulajdonosok számára komplexebb program jár: egyéni hírfolyam az örökbefogadott fáról, személyes birtoklátogatási lehetőség és egyedi névtábla is garantálja a megváltott élelmiszer folyamatos nyomon követhetőségét.

A Community Supported Agriculture, azaz a közösség által támogatott mezőgazdaság (CSA) hazánkban még nagyon kevéssé ismert fogalom, de a Birsbirtokon szeretnénk megmutatni, hogy így is lehet. Lényege, hogy a termelő és a gazdálkodó egy közösséget alkot, ahol a fogyasztó fél megfizeti az elvégzett művelési munkáért cserébe azon termékek előállítási költségét, amelyet majd megkap, ezáltal a termelő biztosítani tudja a termeléshez szükséges feltételeket. A két fél segíti egymást, kulcsfontosságú a köztük fennálló kölcsönös bizalom, közösségalkotás. Ezáltal a termelés a gazdálkodónak kiszámíthatóbb, a fogyasztó pedig pontosan tudja, ki, hol és hogyan állítja elő számára az élelmiszert, amit aztán megeszik.

Az ország szívében, csupán egy órára Budapesttől, a Tolna megyei Dunakömlődön 2014-ben létrehozott 43.000 m2-es Birsbirtok 2200 birsfával emellett fontos tényező a fenntarthatóság szempontjából is: egy hektár fa körülbelül 6 tonna szén-dioxidot képes megkötni évente, így a 4,3 hektáros birtok komoly tényező agrárökológiai szempontból. A birs pedig nem csak unikális termék, de nagyon kedvező élettani hatásokkal is bír: ebben a gyümölcsben több a C-vitamin, mint az almában vagy a körtében, nagyon magas a pektintartalma, ami jótékonyan hat az emésztésre, jó meghűlés ellen és erős immunerősítő hatású. Élvezetesebbé teszi az ételeket, legyen az saláta, sült hús vagy köret. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Már Szarvason is elérhető a MATE „Gyümölcsfák metszése” képzése

2025. február 19. 14:40

A szintén meghirdetett Gyümölcsfák oltása egynapos képzésen megismerhetik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát.

Az Essex grófságból hazánk kertjeiig – olvasóink kedvenc történelmi almái

2019. február 19. 08:36

Újabb három történelmi almafajta kerül bemutatásra, melyeket még ma is örömmel emlegetnek hazánkban, sőt, még akár termesztik is őket. Ezek a fajták a London pepin, a Bőralma és a Pónyik alma.

Jót tett a gyümölcsösöknek és a veteményeseknek a csapadék

2019. április 17. 06:03

A csapadék kifejezetten jót tett a március közepéig elvetett hagymaféléknek, gyökérzöldségeknek és a zöldborsónak. A paprikafélék palántázása, a dinnyefélék ültetése a héten kezdődik, ezek fejlődését öntöző-berendezésekkel segítik.

Viszlát málna, hello kivi?

2018. július 16. 11:47

A közelmúltban látott napvilágot a hír, miszerint a klimatikus változások hatására több bogyósgyümölcs termesztése is ellehetetlenül hazánkban. Talán ez volt az első eset, amikor a hazai fogyasztók szembesültek azzal, hogy a sokat emlegetett időjárási változások következménye már nem csak a távoli jövőben határozza meg a mindennapjainkat, hanem itt és most.

Hasznos vagy káros a tyúkhúr?

2020. augusztus 1. 04:36

K. Ernő kérdése: A tyúkhúrról úgy tudtam korábban, hogy egy közönséges gyomnövény. Az utóbbi időben viszont többször is hallottam, hogy az ültetvényekben kedvező hatásai lehetnek. Mi az igazság? Hasznos vagy káros a tyúkhúr a szőlő- és gyümölcsültetvényekben?