Zöldség-Gyümölcs

Miért nem fejlődik jól a padlizsánom?

Agrofórum Online

Finom nyári íze és sokrétű felhasználása mellett sokan azért választják a padlizsánt, mert úgy gondolják, csekély gondozást igénylő, bőségesen termő növény. Igen ám, de aztán sorra jelentkeznek a problémák, és kiderül, nem evidens, hogy ez a zöldség csak úgy, mindenféle törődés nélkül csodásan teremjen.

Aggodalomra azonban semmi ok, hiszen ha utánajárunk annak, melyek azok a tényezők, amelyek gátolják a padlizsán fejlődését, hamar orvosolni tudjuk őket. Lássuk a leggyakoribbakat!

Túlöntözés és alulöntözés

A sárga levelek és a gyökérrothadás a talaj alatt rejtőző problémákra utalnak. Ezek ugyanis azt jelzik, hogy a padlizsán gyökerei vagy túl nedves, vagy túl száraz talajban növekednek. Optimalizáljuk az öntözéshez használtvíz mennyiségét – locsolás előtt mindig ellenőrizzük a talaj állagát. Ha nedves, nincs szükség locsolásra, ha száraz, véletlenül se hagyjuk úgy.

Fényviszonyok okozta problémák

A túl sok vagy túl kevés fény is problémát okozhat. A padlizsán fakó levelei, illetve a satnya növekedés arra utal, hogy a növény nem a megfelelő fényviszonyok közt fejlődik. Ahhoz, hogy a padlizsán termése gyönyörű mélylila színt öltsön, ügyelnünk kell az optimális fényviszonyok biztosítására.

Hőmérséklettel összefüggő problémák

Ha a padlizsán levelei hervadni kezdenek vagy elszíneződnek, nem drámai a helyzet – de jó, ha tudjuk: a nem megfelelő hőmérséklet stresszt okoz a növényünknek. Olyan ez, mintha valakinek fagylalttal várnánk egy forró nyári napon, amely a megfelelő körülmények nélkül elolvadna a kezünkben. Igyekezzünk megfelelő árnyékolást biztosítani a padlizsán számára, de közben olyan helyre ültessük a palántákat, ahol elegendő napfény éri őket.

Kártevők

A levéltetvek és az atkák, ha nem ügyelünk az elriasztásukra, rettenetes pusztítást végeznek a padlizsánokon. Ezek az apró kártevők kiszívják az életet a levelekből, eltorzítva és legyengítve azokat, így a növények elsatnyulnak, elhalnak, vagy ha meg is maradnak, apró, torz termést hoznak. Már az enyhébb, olajos vagy lemosó hatású rovarölő szerek is hatékony segítséget nyújthatnak a levéltetvek elleni küzdelemben. Az atkák esetében egy erős vízsugár segíthet. A széles spektrumú rovarölő szerek használata olykor visszafelé sül el, és csak még több kártevőt vonz a növényekre.

Gombás fertőzések

A lisztharmat gyakran sokáig észrevétlen, így gyakran csak akkor vesszük észre, hogy ez okozza a problémát, amikor már átvette az uralmat a növényünk felett. Amennyiben alulról öntözünk, és biztosítjuk a szabad légáramlást, csökkentjük a gombás fertőzések kialakulásának kockázatát. Ha nehezen tudjuk kezelni a lisztharmat problémáját, készítsünk természetes összetevőket tartalmazó gombaölő permetszert.

Levélperzselődés

Amikor a napsugarak a simogató meleg helyett égető erejűvé válnak, a padlizsán levelei megperzselődhetnek. A nap legmelegebb óráiban azonban némi árnyékolással megelőzhető ez a probléma.

A rettegett gyökérrothadás

Bízzon a szaglásában – ha a padlizsán földje büdös, rothadó szagot áraszt, akkor valószínűleg gyökérrothadás okozza a problémát. Ez a csendes növénygyilkos a túlságosan nedves körülmények között alakul ki, és az egészséges gyökereket nyálkás, büdös kocsonyává változtatja. Ha a padlizsán levelei sárgulni kezdenek és a rendszeres öntözés ellenére hervadtabbnak tűnnek, itt az ideje, hogy nyomozni kezdjünk.

Óvatosan emeljük ki a növényt a földből, és vizsgáljuk meg a gyökereit. Az egészséges gyökerek ruganyosak és fehérek, míg a gyökérrothadásban szenvedők sötétek, nyúlósak és bűzös szagot árasztanak.

Annak érdekében, hogy megmentsük a padlizsánt, gyorsan kell cselekednünk. Fertőtlenített metszőollóval vágjuk le a rothadt gyökereket – gondoljunk erre úgy, mintha életmentő műtétet hajtanánk végre a növényen. Ültessük át friss, jó vízelvezetésű talajba, hogy új életre keljen. Megelőző intézkedésként gondoskodjunk arról, hogy mindig időben és megfelelő mennyiségű vízzel öntözzük meg, és fontoljuk meg gombaölő szerek használatát a fertőzések elkerülése érdekében.

Forrás: https://www.gardenary.com/blog/the-best-height-for-raised-garden-beds-depending-on-what-plants-you-want-to-grow

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fekete retek: epeproblémákkal nem javallott!

2024. november 5. 13:10

A fekete retek a modern étrendben ugyan kevésbé jelentős zöldségként szerepel, ám az emésztési panaszok és a köhögés elleni gyógyhatása miatt mindmáig népszerű.

Ettől különleges az elefántfokhagyma

2024. november 4. 07:10

Az elefántfokhagyma sokkal lágyabb ízű és lédúsabb, ezért nem tudja kiváltani teljes mértékben sütés-főzés során az intenzív ízű fokhagymát.

Édesburgonyából is készíthetünk szeszes italt

2024. október 30. 06:40

A Juranggae 60% rizst és 40% lila édesburgonyát tartalmaz, és hagyományos lepárlási módszerrel készítik, mesterséges adalékanyagok nélkül.

Ültetőgödör: hogyan alakítsuk ki megfelelően?

2024. október 29. 17:10

Megtörtént a facsemete kiválasztása, és most hazavisszük az ültetésre kiszemelt növényt. Ahogy az egészséges facsemete kiválasztása sem egyszerű művelet, úgy a fa gyökérzetét befogadó ültetőgödör kialakítása is körültekintést igényel. Videónkban Sipos József szaktanácsadó javaslatait mutatjuk be nézőinknek.

Érdemes megtartani és teleltetni a megrágott levelű muskátlit?

2023. december 5. 04:36

Muskátli levelein sok apró rágást találtam, mi okozza? Hogyan védjem meg a növényemet? Érdemes megtartanom, és ilyen állapotban teleltetnem?

Ősszel is támad a poloska és a borókaszú

2018. október 18. 02:38

A kertekben ősszel is jelentős a zöld vándorpoloska, az ázsiai márványos poloska és a borókaszú kártétele, az ellenük való védekezés azonban igen nehéz feladat.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (2. rész)

2019. november 20. 12:07

2019-ben a száraz és enyhe tél kedvezett a mezei pocok szaporodásának. Az Alföld és a Dunántúl túlnyomó többségén a fertőzöttség elérte a veszélyes mértékű, 2 darab/100 négyzetméter szintet.

10 éve Magyarországon: az aukubaliszteske – Aleuroclava aucubae Kuwana, 1911 – II. rész

2024. szeptember 19. 13:10

A II. részben az aukubaliszteske megismerését megalapozó, helyszíni és „házi-laboratóriumi” megfigyeléseinkről számolunk be.