Növényvédelmi előrejelzés

Ez már igazi növényvédelmi szezon a szántókon és a gyümölcsösökben is

Agrofórum Online

A meleg idő országszerte robbanásszerűen virágba borította az őszi káposztarepce táblákat és a gyümölcsös kerteket. A természet tehát igyekszik behozni lemaradását.

Az átlagosnál melegebb időjárás kedvezően hatott minden mezőgazdasági kultúra növekedésére és fejlődésére. A szárazra fordult időben jelentősen csökkent a belvizes terület nagysága, de még így is sok szántót és rétet borít víz.

A repce virágzása megkezdődött az egész országban. A virágzó táblák látványa mágnesszerűen vonzza a kártevő rovarokat és a hasznos, megporzásban résztvevő ízeltlábúakat egyaránt.

A kártevők elleni védekezés során tehát szigorúan csak a méheket kímélő növényvédelmi technológiákat szabad alkalmazni! A repce táblákon most egyszerre van jelen az összes virágzás idején jelentős kártevő, így a fénybogár, a becőormányos, de a repce becőszúnyog is megfigyelhető. A korábbi, virágzás előtt végzett rovarölő szeres kezelések hatására a repce szárormányosok egyedszáma minimálisra csökkent, így a védelmet a becőormányosok és a becőszúnyog veszélyességi küszöbérték alá csökkentésére kell összpontosítani.

Ha a csapdákban naponta még most is 15-20 bogár figyelhető meg, a védekezés indokolttá válik. A repce becőszúnyog kártétele szorosan összefügg a becőormányosok létszámával, így az csökkenthető a becőormányos elleni kezeléssel. A fénybogarak nagy tömegük ellenére már kevésbé veszélyesek, ugyanis nem rágják meg a bimbókat a virágpor eléréséhez, illetve a becőormányosok elleni védekezés a fénybogarak ellen is hatásos.

A regulátoros kezelések fungicid hatása eddig eredményesen megvédte a repce lombozatát a fómás- és alternáriás foltoktól. Most a virágok és a becők egészségesen tartása a cél, a fent említett kórokozók mellett a szürkepenészes- és fehérpenészes rothadástól, valamint a repce lisztharmatától.

Kalászos gabonákban már az őszi búza is szárba indult. A növényvédelmi cél most az újabb levélemeletek és a zászlós levél egészségesen tartása. A meleg- és viszonylag száraz idő miatt a sárgarozsda járványveszély már a múlté, a figyelmet most a gabonalisztharmat- és a különböző levélfoltosságot előidéző kórokozók lefékezésére kell fordítani. A körülmények most a sárgarozsda kivételével minden betegség számára kedvezőek, ezért, ha az együttes fertőzés mértéke elérte az 5-10 %-ot, kezdjünk védekezni, mert veszélyben lehet az egészséges növényállomány.

A jelenleg használatos gabona fungicidek széles hatásspektrummal rendelkeznek, és néhány hétre szóló védelemmel rendelkeznek, tehát jó az esély arra, hogy a gabonák virágzásáig megvédik a növényeket a kórokozó gombák támadásától. Ennek ellenére igen fontos a rendszeres határszemlézés, mert intenzívvé vált a vetésfehérítő bogarak betelepedése a kalászos gabona táblák szegélyébe, sőt az első nőstények már elkezdték a tojások lerakását is. Figyeljük azokat a gócokat, ahol tömeges a petézés, mert ezekben a foltokban valószínűleg védekezni kell majd a lárvák károsítása során.

Most, ha 10 hálócsapásban 8-10 vetésfehérítő bogarat találunk, indokolt már a bogár elleni védelem. A tavaszi vetésű kalászosok esetében még nagyobb a kártételi veszély, mert a bogarak igen kedvelik a tavaszi árpát és a zabot táplálkozás és tojásrakás céljából. A gabonapoloskák első egyedei is megfigyelhetők már, bár egyedsűrűségük még messze a veszélyességi küszöbérték alatt van. Fűhálózásunk során, amennyiben hálócsapásonként 1-2 poloskánál többet fogunk, kalászhányástól veszélyessé válhatnak.

Nagy ütemmel folyik a napraforgó és a kukorica vetése. Abban az esetben, ha a talajok talajlakó kártevő fertőzöttsége négyzetméterenként meghaladja az 1-2 db-t, fertőtlenítsünk vagy pedig vessünk rovarölő szerrel csávázott vetőmagot. Ugyanez vonatkozik a kukoricabogarakra is, amennyiben ugyanoda vetünk ismételten kukoricát, mert tavaly igen magas volt a tojásrakó egyedek létszáma. Rovarölő készítménnyel csávázott vetőmagot csak deflektorral felszerelt vetőgéppel szabad vetni!

Gyümölcsös kertjeinkben a kajszi virágzása a fagykárok miatt néhány körzettől eltekintve az idén elmaradt, az őszibarack már elvirágzóban. A többi gyümölcsféle teljes virágpompában. Az idő melegebbre és szárazabbra fordultával az őszbarack tafrinás levélfodrosodás veszély elmúlóban van.

Csonthéjas növényeinknél most a védelmet a moníliás virág- és hajtásfertőzés elkerülésére kell összpontosítani. Védekezésre most használjunk kontakt- és felszívódó fungicideket, vagy ezek kombinációit. A kezeléseket több az időjárás alakulásától függően akár több alkalommal is el kell végezni. Szilvafáinkra helyezzük ki a fehér színű ragacsos fogólapokat, mert a szilva virágzása idején rakja le petéit a poloskaszagú szilvadarázs, ugyanez vonatkozik a körte poloskaszagú darazsára is. Méhkímélő technológia alkalmazásával sziromhullás környékén válik időszerűvé a kártevő elleni kezelés.

Almásainkban egyszerre indokolt a védekezés a lisztharmat és a varasodás ellen. A fertőzött rügyekben és vesszőkön áttelelt lisztharmat már most képes megfertőzni az új hajtásokat. A varasodás most még a lombozatra veszélyes, de a későbbiekben már a fital terméskezdemények is veszélyben vannak a kórokozótól. Az éjszakai harmatképződés és a nappali kellemes meleg mindkét kórokozó számára kedvező feltételeket teremt.

Amennyiben csapadékosabbra fordulna az idő megteremtődnek a feltételei a tűzelhalás baktériumos fertőzés számára is. Figyeljük a növényvédelmi előrejelző hálózatok erre vonatkozó előrejelzéseit, és preventíven védekezzünk ezen rendkívül veszélyes kórokozó ellen.

Kertjeinkben a kellemes idő előcsalogatta a meztelencsigákat. Több faj károsít, közülük is a legveszélyesebb a spanyolcsiga. Kedvenc tápnövényeink védelme érdekében alkalmazzuk a számunkra legjobbnak talált csalogatási módszert.

Ismét aktívak a selyemfényű puszpángmoly hernyói. A telelésből előjött hernyók fokozódó étvággyal fogyasztják a buxus bokrokat. Fejlődésük és táplálkozásuk még eltart egy ideig, így ha találkozunk friss rágásukkal védekezzünk, ellenkező esetben tarrágás lesz a végeredmény. Az idén még a mostanin kívül még két nemzedéke fog rajzani, ezért most érdemes védekezni, ezzel is csökkentve a további nemzedékek egyedsűrűségét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: erősödik a kalászfuzáriózis fertőzés, védekezzünk!

2023. május 23. 08:16

Az emelkedő hőmérséklet és a folyamatosan magas páratartalom kedvező feltételeket teremt szinte minden károsítónak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: terjednek a gombás eredetű betegségek

2023. május 9. 09:14

Az elmúlt időszak időjárását alapvetően a fokozatos felmelegedés jellemezte. A nappali maximum hőmérséklet általában 20 °C körül alakult, éjszakánként pedig 6-10 fokot mérhettünk.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: megjelentek a sárgarozsda első tünetei

2022. május 17. 08:36

A növények intenzív fejlődésével párhuzamosan a most kelő, elsősorban a T4-es életformába tartozó gyomnövényekkel kell megküzdeni.

Figyeljünk a sárgarozsdára!

2023. április 16. 10:03

A sárgarozsda elleni védekezés nem egyszerű, különösen abban az esetben nem, ha megkésünk a védekezéssel.