A naptár előrehaladtával fokozatosan változik az időjárás és megmutatja valódi arcát az ősz. A nap már bágyadtan süt, árnyékban már nincs ereje, éjszakánként a hőmérséklet közel jár a fagyponthoz. Ennek megfelelően a kártevők aktivitása is alaposan lecsökkent.
Az október elején lehullott kisebb- nagyobb mennyiségű csapadék hatására kezd kiegyenlítődni az őszi káposztarepcék növényállománya, sorol a szeptember végén, október elején földbe került őszi árpa és búza. A magvak általában száraz, poros talajba kerültek, de már néhány milliméter csapadék is jó hatással van kelési esélyeikre. Tart a kukorica aratása, de a gazdák többsége most az őszi kalászosok vetésével van elfoglalva, így a betakarítás dömpingje még csak ezután kezdődik el.
Az idei repceszezon legnagyobb növényvédelmi problémája, hogy a zöldítésnek elvetett keresztesvirágú növényeken hihetetlen tömegben képes volt felszaporodni a repcét károsító bolhafajok népessége, illetve a repcedarázs egy generációja. A rovarölő szerrel csávázott vetésekben napjainkra már semmit sem ér a készítmény hatása, a rovarok továbbra is zavartalanul telepszenek át a zöldítésből az egyre fejlettebb repcetáblák növényállományára. Több gazdálkodó idő előtti letárcsázással igyekezett megszakítani a szaporodási láncot, de a többség inkább kivár, ez pedig vajmi keveset ér. Védekezés nélkül most is tömeges a repcebolha populáció a vetéseken, a repcedarázs a hűvösebb idő ellenére még mindig rajzik, rakja tojásai a repce leveleire. A korábban kikelt álhernyókkal együtt igen nagy fertőzési nyomás nehezedik a repcére, amit csak folyamatos védekezéssel lehet feloldani. A hűvösebb időjárás miatt ebben az időszakban már inkább a piretroid hatóanyagú készítményekkel és azok kombinációival lehet hatékonyan megakadályozni a további kártételeket.
A mezei pocok őszi kártétele tájegységenként igen változatos képet mutat. Van ahol azonnali beavatkozás indokolt, másutt a fertőzés még most is csak az évelő pillangósterületekre és a ruderáliákra korlátozódik. Minden eshetőségre felkészülve ismét országos felhasználásra szükséghelyzeti engedélyt kapott a Pocok-Tox rágcsálóirtó készítmény, így indokolt esetben, konkrét fertőzési adatokkal alátámasztva, szigorú feltételek mellett elvégezhető a pocokirtás. A védekezés elvégzéséhez az engedélyt a területileg illetékes kormányhivataltól lehet kérni.
Bár az őszi kalászos növényeknek még csak elenyésző hányada kelt ki, intő jel, hogy a fűféle növényeken egyre több szárnyas levéltetű egyedek lehet látni, és a fénycsapdák és színes ragacsos fogólapokban sok a gabonaféléken károsító levéltetű faj. Ezek a levéltetvek hamarosan megjelennek a frissen kikelt árpán és búzán, így rövid időn belül szívogató kolóniákkal találkozhatunk majd. A levéltetvek mellett várható a gabonaféléken károsító kabócafajok megjelenése is. A korai időszakban kialakuló fertőzés a gabonát károsító vírusfertőzés megjelenését is jelenti. Már most érdemes kihelyezni a vetések szegélyébe a levéltetvek megfigyelésére szolgáló sárga vagy zöldessárga ragacsos fogólapokat.