Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: nem halasztható a repcevetések őszi gyomirtása

Agrofórum Online

Az elmúlt időszakban egyre inkább az őszies időjárás vált uralkodóvá. A nappali hőmérséklet már a napsütötte időszakban sem emelkedik 20 C0 fölé, éjszakánként pedig kifejezetten hűvös van, 5-10 C0 a jellemző. Az időjárás változóan, de csapadékosnak mondható, kezdenek a talajok feltöltődni nedvességgel, legalábbis a felső rétege. Az őszi betakarítási munkálatok és a kalászos vetési előkészületek folyamatosan haladnak, időnként az esők miatt megállásra kényszerülnek a gazdálkodók.

Az őszi káposztarepce vetését már gyakorlatilag befejezték, a kedvező nedvességi viszonyok miatt folyamatosan kelnek a megkésett vetések is. Az optimális időben elvetett területeken a növények zöme elérte a 4-6 valódi leveles állapotot. A rovarölő szerrel csávázott állományok általában kártevő mentesek, a csávázatlanokon is általában az alacsony fertőzöttség a jellemző. A kártevők zöme még most is a repce árvakeléseken tartózkodik, itt közepes erősségű a bolha ás a repcedarázs álhernyó fertőzöttség, helyenként ennél erősebb a káposztamoly lárvakártétel. A repcedarázs imágók még most is rajzanak, tehát előbb-utóbb megfertőzik a repce vetéseket is, nemcsak a fogyatkozó árvakelésű területeket. A gyengén rajzó gyapottok bagolylepke sok egyéb dísz-és haszonnövény mellett a repcére is rakja petéit, helyenként lárvakártétel is megfigyelhető, alacsony fertőzöttséggel. A kikelt növényeken a szikleveleken gyenge fómás- és peronoszpórás fertőzés látható a párás-nedves viszonyok miatt. A mezei pocok fertőzés a repce állományok 30-40 %-át érinti, a pillangós területek szomszédságában ennél erőteljesebb a betelepedés, de a kolóniák kialakulása még nem kezdődött el. A veszélyeztett területek rendszeres szemlézése indokolt.

A még lábon álló kukorica területek betakarítása folyamatosan halad, a gyakori esők miatt erősödik a csővégek fuzáriumos penészesedése, fajtától függően megfigyelhető a csövek elkorhadása és kihullása a talajra, másodvetésű állományokon gyakori a golyvásüszög fertőzés, főként jégverte táblákban.

A napraforgó vetések aratása a vége felé jár, a nedvesebb időjárás miatt a lábon álló területeken egyre gyakoribb a fehér- és szürkepenészes tányérrothadás. Az elhullott napraforgó magvak csírázása megkezdődött a learatott táblákon.

Az elvetett repce és más parlagon álló területeken a kedvező nedvességi viszonyok hatására erős gyomosodás kezdődött. Most elsősorban a T1-T2-es életformájú gyomnövények kelnek, de még T4-es, illetve évelő gyomnövény is virít, nem említve az aratás után elfekvő és most csírázó-kelő gabona magvakat. A repcevetések őszi gyomirtása így nem halasztható, de a fejlettebb állományokban megkezdhető a regulátoros kezelés is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Mennyire bio, amelyet annak tartanak?

2022. január 21. 12:37

A növényvédelem óhatatlanul jelent némi veszélyt a környezetben élő egyéb szervezetekre, nem csak a kezelés során megcélzott károsítóra. Felismerve ezt mindenképpen helyes és követendő az a trend, gyakorlat, hogy a növényvédelem minél inkább szelektív legyen és a környezet „non target” résztvevőit minél kevésbé károsítsa. Ezen okok miatt pl. a növényvédő szerek és hatóanyagok engedélyezése napjainkban már rettenetesen drága és hosszú, több éves folyamat, hiszen egy leendő növényvédő szernek egyre újabb és újabb szempontoknak kell megfelelnie.

Európában a szőlőinket és csonthéjasainkat is fenyegető karantén baktérium, a Xylella fastidiosa

2019. szeptember 10. 11:49

A cikk átfogó képet nyújt az Amerikában őshonos Xylella fastidiosa baktériumról, eddigi európai térhódításáról, a főbb fertőzési esetekről. Bemutatja az okozott tüneteket a főbb gazdanövényeinken: szőlőn és csonthéjas gyümölcsűeken, valamint egyes fás szárú dísznövényeken. Felhívja a figyelmet a Xylella fastidiosa behurcolásának és terjedésének megakadályozására szolgáló hatósági intézkedések főbb elemeire és a készenléti terv szerepére a kórokozó terjedése elleni eredményes fellépésben.

A gyomrezisztencia helyzete a világban

2018. szeptember 27. 11:10

A szerzők a párizsi gyomrezisztencia konferencián jártak, az ott látottakról, hallottakról számolnak be. Az előadások a rezisztens gyomfajokról, az általuk okozott károkról, a megelőzés lehetőségeiről szóltak és bemutatták a legújabb diagnosztikai módszereket.

Hogy vonultak a télbe az őszi kalászosok?

2022. december 15. 05:36

Az őszi árpa állományaiban 2022 őszén felszaporodott kórokozók ellen több helyütt védekeztek a gazdálkodók. A védekezéseket nagymértékben hátráltatta az árpatáblák talajának állapota is.