Házikert

Mi kerülhet a komposztba?

Agrofórum Online

Rengeteg tévhit kering a komposztról az interneten, így nem csoda, ha sokan nem is tudják, hogy vajon mit szabad és mit nem szabad a komposztba tenni. Ezeket vesszük most sorba!

A jó komposzt nem büdös

Sokan azért nem szeretnek komposztálni és félnek is a komposztálástól, mert van egy olyan tévhit, hogy a komposzt büdös és sokszor jönnek még a legyek is rá. A jó hír az, hogy a komposzt nem lehet büdös és a legyek sem járják, ha jó az összetétele. Ráadásul, ha gondosan komposztálunk, akkor még a darazsak sem fognak odaszokni.

A komposzt akkor büdös, ha nem megfelelő alkotókat teszünk rá, illetve, ha nincs tökéletes lebomlás, hanem inkább erjedés zajlik a komposztdombon belül. Az állati trágya belekeverésekor is lehet szaga, bár itt is ha gondosan járunk el, akkor szagmentes marad a komposztdombunk.

Mit ne dobjunk a komposztra?

Először is a nem lebomló műanyagok, madzagok, uborkaháló nem komposztra való. A fém tárgyakat se tegyük bele, de a bútormaradékokat sem érdemes akkor sem, ha fából vannak. Ez utóbbi is nehezen bomlik le, főleg a rajtuk lévő lakkrétegek miatt sem ajánlott a komposztálásuk.

Az állati ürülékek közül egy részt ha van baromfi vagy más haszonállatunk, akkor az ő trágyájuk a komposztra való, viszont már a kutyagumit célszerű inkább kidobni. Bár sokan elkomposztálják, de a húsevő állatok ürüléke a fertőzésveszély miatt nem biztos, hogy a komposztdombon jó helyen van. Erről a szakmában is megoszlanak a vélemények.

Ugyanígy a nem listát bővíti a fáradtolaj, az üvegtörmelék, ételmaradék is. A tojáshéj is inkább összetörve kerüljön a komposztra csak. Az ételmaradékokat azért nem szerencsés kitenni a komposztra, mert odacsalhatja a rókákat és más állatokat is.

A beteg növényi részek is ehhez a listához tartoznak. Bár komposztálási folyamatból is többféle van (vermikomposzt, thermokomposzt….), a legtöbben a hagyományos eljárások mellett komposztálnak és ott a kórokozók (és a kártevők) is könnyen áttelelhetnek, ami növeli a fertőzésveszélyt.

A természetes anyagból készült madzagok, zsinórok viszont lassan bomlanak le, ami később lesz gond, amikor át kell pakolni a komposztot, forgatni kell, mert a vasvillába is beleakadnak. Ezeket inkább még ha lebomlónak gondolnánk is inkább a szemetesbe tegyük.

Mit dobhatunk a komposztba?

Gyakorlatilag a legtöbb növényi részt elkomposztálhatjuk. Vannak lassan és gyorsabban komposztálódó növényi részek vagy levelek. Ez főleg ősszel érdekes, amikor már hullanak a falevelek a kertben. Ilyenkor sokan öngyújtóval kertészkednek, pedig simán komposztálni kellene.

Könnyen bomlanak le: juhar, éger, mogyoró, kőris, szilfa, fűzfa, hárs és a nyír levelei, ezeket nyugodtan tegyük a komposztálóba nagyobb mennyiség esetén is.

Nehezen lebomló falevelek: dió, platán, bükk, nyárfa, gesztenye, tölgy. Elterjedt tévhit, hogy a diófa leveleiben növekedésgátló anyagok vannak, ezért azokat nem lehet komposztálni, azonban igazából ez az anyag a komposztálás során lebomlik.

Ha sok a gallyunk, akkor érdemes előtte ledarálni vagy apróra összevágni metszőollóval, mert úgy könnyebben bomlanak le.

A konyhai hulladékok közül a zöldségek héja, gyümölcsök maradékai, tojáshéj, kávé- és teazacc. Szobanövények elhalt részei, elhasznált virágföld.

A papírral legyünk óvatosak, mert sem a lakkozott felületű újságpapírok, sem a festett kartonokat nem célszerű a komposztba tenni. Ezeket inkább tegyük a szelektív hulladékgyűjtőbe.

A baromfiudvarból, nyuszik alól is nyugodtan a komposztra kerülhetnek az állati trágyák. Ugyanígy a sertéssel, lóval és a legtöbb haszonállattal. A lenyírt fű és a gyomok is idekerülhetnek, viszont a gyomok csak virágzásig, mert utána a gyommagvakkal meg fog gyűlni a bajunk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan gondozzuk ősszel és télen a szobanövényeket?

2024. október 15. 11:10

Meleg, száraz és sötét – ezekkel a körülményekkel kell a szobában tartott növényeknek télen megbirkózniuk. Hogyan segíthetjük a túlélésüket?

Akár válogathatunk a télen virágzó növények közül – itt a lista

2024. október 15. 08:10

Hajlamosak vagyunk télen nekikeseredni, mert elfogynak a színek, visszahúzódnak a növények. Pedig bőven van virág a hideg évszakban is. Mutatjuk!

Milyen növények illenek az ablakpárkányra?

2024. október 15. 06:40

Fontos, hogy mindig vegyük figyelembe, melyik ablakunk milyen fekvésű, mennyi napfény jut be rajta, mennyire huzatos, hűvös vagy meleg az a hely, ahová a növényeket tenni akarjuk.

Vigyázzunk a lampionvirággal, hajlamos a terjedésre

2024. október 14. 09:40

A lampionvirág termesztése és felhasználása számos lehetőséget kínál a kertészeti szépségétől kezdve az ízletes, édes gyümölcsökig.

Íme, a példa: sikeres üzlet lehet a földigiliszta-tenyésztés

2024. október 7. 14:40

Egy biogazdálkodó több mint 30 éve tenyészt és ad el jövedelmezően földigilisztákat, állít elő komposztot, és izgalmas kutatásokban is részt vesz.

A szamóca leveleit valóban le kell szedni március 15-ig?

2023. március 5. 04:39

A tavalyi szamóca leveleit tényleg le kell szedni március 15-ig? RS2 tőzegbe szoktam ültetni a palántákat, ez jó a szamócának?

Miként kezdjünk bele a magaságyás építésébe?

2024. január 30. 13:40

Érdeklődni szeretnék arról, hogy miként lehet belekezdeni egy magaságyás elkészítésébe? Milyen szempontokat szükséges figyelembe venni?

A hortenzia és kékítése

2021. július 11. 16:59

Nézzük is sorra a leggyakoribb kérdéseket, melyek mostanában rendre felmerültek a hortenziával kapcsolatban.