Növényvédelem

Monília a csonthéjasokon: most kell védekezni!

Agrofórum Online

A különféle csonthéjas gyümölcsfáknak és dísznövényeknek sajnos van egy betegségük, amely nyilvánvalóan növényfajtól függő mértékben ugyan, de képes lehet akár egyetlen év alatt a teljes növény elpusztítására.

Ez a betegség a moníliás rothadás és ágelhalás, amelynek kórokozója a Monilia laxa gomba nagyon gyakori hazánkban. Ahogy a nevéből adódik is, minden csonthéjas növényt képes megtámadni, de a csonthéjas gyümölcsfajok között a leginkább kedvelt tápnövénye a meggy (Prunus cerasus).

Sajnos a dísznövények sem ússzák meg ennek a kórokozónak a fertőzését, így pl. a babarózsa (Prunus triloba) legalább annyira fogékony a kórokozó iránt, mint a meggy.

A kórokozó áttelelése és elsődleges fertőzési forrásai

A csonthéjasok moníliája alapvetően két módon képes átvészelni a telet. Az egyik a fás szövetekben, a korábban már megfertőzött növényi részekből a fásodott szövetekbe eljutott micélium alakjában történő áttelelés.

A másik pedig a kórokozó által az előző vegetációs időszakban elpusztított lágy szövetű növényi részek maradványaiban, szintén micélium, illetve a megszáradt növényi maradványok felületén kialakuló exogén sztrómák alakjában történő áttelelés.

A kórokozó a fás részekben lassan halad befelé, ezeken a helyeken ritkán okoz konídium kiverődést, penészgyepet.

A korábban elpusztított, száraz gyümölcsökön, a „múmiákon” ugyanakkor csapadékos, párás időjárás esetén jókora mennyiségben képződnek a kórokozó konídiumai, amelyek a fertőzés terjedésében fontos szerepet játszanak.

A fertőzés útja: bibétől a vesszőig

A csonthéjasok moníliája nem egy hatalmas vitalitású, a tápnövény ellenállását könnyedén letörő parazita. Nagyon kedveli a sebeket, illetve a növény legyengült állapotát. Így a lezáratlan sebeken át azonnal képes elfertőzni az alatta levő fás szöveteket.

Csonthéjas monília pusztítása meggyen
Csonthéjas monília pusztítása meggyen

Ugyanakkor ez a fertőzési forma nem olyan gyakori. Sokkal inkább elterjedt, hogy a kórokozó spórái a növény fertőzésre legfogékonyabb részén, a virágfok bibéin megtapadva indítják el a fertőzést, amely aztán később a gyümölcskezdeményen és a virágszáron át bejut a fás szövetű vesszőbe.

Járványveszély virágzás idején

Jelenleg a meggy már többé-kevésbé virágos, vagy ahhoz közeli állapotban van, így a moníliás fertőzés veszélye ebben az időszakban a legnagyobb.

Csonthéjas monília friss fertőzése meggy virágán
Csonthéjas monília friss fertőzése meggy virágán

A fertőzéshez igazság szerint nem kell feltétlenül csapadék, elég egy dúsabb reggeli harmatborítás is, amely a nagy napi hőingadozások időszakában bármikor könnyedén bekövetkezhet.

Agrotechnikai módszerek: fontos, de nem elég

A meggy moníliás betegsége ellen az agrotechnikai módszerek (a már fertőzött részek eltávolítása és megsemmisítése) önmagában kevés, csak a fertőzési nyomás csökkentésére elegendő. Hasonló a helyzet a réz hatóanyagú készítményekkel végrehajtott lemosó permetezésekkel is.

A helyes metszéssel, a korona szellőssé tételével a pára megmaradásának idejét csökkenthetjük, valamint a permetezések hatékonyságát tudjuk növelni.

Ezek a megoldások összességükben hatékonyan csökkentik a fertőző anyag mennyiségét, a fertőzésre alkalmas helyzetek számát, de egy járvány veszélyes időszakban ettől még súlyos fertőzések is kialakulhatnak a gyümölcsösben.

Fungicides védekezés: a siker kulcsa a bibén van

A csonthéjasok moníliája ellen a leghatékonyabb védekezés a hatásos fungicideknek a virágok belsejébe, a bibére történő eljuttatása. Fontos, hogy a gombaölő szerek csak a bibén fejtik ki hatásukat, a sziromleveleken nem.

Mivel a meggy sem virágzik egyszerre, így ha a virágzás menete elhúzódik, akkor lehet, hogy több fungicides kezelésre is szükség lesz ahhoz, hogy a növényeket megvédhessük.

Védd a beporzókat: nélkülük termés sem lesz!

Nagyon fontos, hogy mivel virágzó kultúrában hajtjuk végre a kezelést, a jelen levő beporzó rovarokat minden lehetséges módon védjük meg. Éppen ezért akármilyen, a méhekre ártalmatlan szerrel is folytassuk a kezelést, a rovarok testét ne permetezzük le!

A társas rovarok, mint a mézelő méhek, de a poszméhek, földi méhek egy része is a család egyedeit azok szaga alapján azonosítja. Idegen, pl. vegyszer szagot hordozó egyedeket nem engednek be a fészek, vagy a kaptár belsejébe! Éppen ezért a kezeléseket mindig úgy időzítsük, hogy a beporzó rovarok és a gombaölő szerek még véletlenül se találkozhassanak.

Ne feledjük, hogy a beporzó rovarok tevékenysége nélkül termés sem lesz!

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szárad a búzalevél vége... talán fagykár? + videó

2025. április 15. 15:10

A hirtelen beköszönő hideg nemcsak nekünk okozott kellemetlenséget. A lágyszárúak is reagáltak a fagyra: a búza is sorba állt.

Komplex védelemmel lehetünk igazán hatékonyak a kalászosokban

2025. április 14. 08:10

A gabonafélék jelentősége a vetésszerkezetben egyre növekszik, miközben termesztésük komoly kihívásokkal néz szembe.

Most veszélyeztet a bimbólikasztó bogár

2025. április 13. 08:10

Az almaültetvények elfeledett kártevője ismét felbukkant – korai felismerés és célzott védekezés szükséges.

A repcefénybogár ellen jövő héten indulhatunk + videó

2025. április 12. 13:10

A repcefénybogár elleni védekezést már sokan fontolgatják, lehet már többen léptek is. A növényenkénti rovarszám azonban árulkodó lehet!

NAK: az átlagostól elmaradó meggytermés várható idén

2020. június 13. 10:38

Az idei meggytermés, ha az időjárás a betakarítási szezonig nem szól közbe, nagyjából a tavalyi, szintén alacsony termésmennyiséggel egyezhet meg.

Ingyenes meggy kóstoltatást tartanak a Balatonnál

2019. június 24. 08:04

Két szövetkezet termelői közösen biztosítják a körülbelül 5 tonna meggyet az akcióhoz.

Közepes gyümölcstermésre számíthatunk a fagykárok miatt

2020. április 10. 10:47

Jelentős virág- és rügykárokat okoztak a hazai gyümölcsösökben a március végi és április eleji hideg és az éjszakai fagyok, így idén már a legtöbb gyümölcsfajnál legfeljebb csak közepes lehet a gyümölcstermés.

Egyre több a fertőzött meggy

2019. július 10. 10:55

A hónap második dekádjára kissé visszaesett a nappali és az éjszakai hőmérséklet, ami felüdülést jelent a növények, állatok és az ember számára egyaránt. A korábban jelentkező extrém magas UV-sugárzás hatására nagyon sok növényen tapasztalhatóak napégéstől származó égésnyomok a lombozaton.