Növényvédelem

Most veszélyes a repcefénybogár

Agrofórum Online

Az őszi káposztarepce az egyik olyan szántóföldi kultúrnövényünk, amelynek termesztése során az állati károsítók elleni sikeres védekezés döntő jelentőségű a későbbi termés mennyisége és a termelés jövedelmezősége szempontjából. A kártevők közül a leginkább látványos a repcefénybogarak jelenléte. Az apró, pár milliméteres fényes fekete bogarak az élénksárga virágokon rendkívül szembetűnőek, ugyanakkor ezek a károsítók veszélyességüket tekintve némileg túlértékeltek, hiszen csak egy viszonylag rövid időszakban képesek tényleges gazdasági kárt okozni.

A repcefénybogarak valójában öt, közeli rokon, külsőre teljesen hasonló Meligethes fajt jelentenek, amelyek ráadásul nem is egyszerre rajzanak. Évente egy nemzedékük fejlődik, és kifejlett imágó alakban telelnek át. Sokszor már a repce rejtet bimbós állapotában, a nagy repceormányossal és a repce-szárormányossal együtt telepednek be az állományokba. Az imágók jelenléte egészen a virágzás végéig folyamatos, amelyet később a fiatal becőkön a lárvák megjelenése követ.

A repcefénybogarak szinte kizárólagos tápláléka a repce pollenje. Rejtett bimbós és fiatal zöld bimbós állapotban, amikor a fejlődő bimbókban még sem portokok, sem pollen nem található, ezek a bogarak nem károsítanak. Amikor már kinyíltak a virágok, akkor már könnyedén, a bimbók kiodvasítása és a becőkezdemények megsértése nélkül is hozzá juthatnak kedvenc és egyedüli táplálékukhoz. Ezért ebben a két időszakban nem okoznak gazdasági kárt, hiába vannak nagyon is látványosan jelen a repcék virágzatán.

A virágzatban hemzsegnek a fénybogár-imágók

A köztes időszakban, azaz a már fejlettebb zöld, majd sárga bimbós, nyílás előtti állapotban azonban veszélyesek. Ekkor az éhségtől hajtva sokszor oldalról kirágják, kiodvasítják a bimbókat és a portokok megrágása során belerágnak a becőkezdeményekbe és a bibébe is, amelyek igen érzékenyek, így azokból becő nem lesz. Ily módon ezek az apró bogarak ebben a nem túl hosszú időszakban jelentős termésveszteség okozására is képesek. Az ország jelentős részén a repce állományok most vannak abban az időszakban, amikor a fénybogarak a nagy gazdasági kártételt előidézhetik.

Az első virágok nyílása vonzza a fénybogarakat és a méheket is

A repcefénybogarak esetében a védekezési küszöbérték a kártételre fogékony időszakban 3-4 imágó növényenként. Mivel több fajról van szó, amelyek eltérő időben rajzanak, fontos a károsítók rajzásának folyamatos, akár napi szintű figyelemmel kísérése. A sárga színcsapdák (ragasztós lap, sárga tál) hatékonyan fogják ezeket a károsítókat, de mind ezek mellett nélkülözhetetlen az állományok gyakori vizuális szemlézése is.

Az oldalról kiodvasított bimbó mellett ott a tettes, a repcefénybogár-imágó is

A fénybogarak elleni inszekticides védekezések végrehajtásánál két fontos szempontot mindenképpen figyelembe kell venni. Az egyik a repce rendkívül nagy vonzó hatása mindenféle beporzó rovarra, így a méhekre is. Mivel szinte minden repcetáblában van néhány jóval korábban virágzó egyed, így sok beporzó rovar már ekkor nagy mennyiségben van jelen a területen. 

Fénybogarak, kiodvasított repce bimbó, mezei poloska

Akár csak néhány, korábban virágozni kezdő növény rengeteg méhet csalhat a területre, amelyek védelméről gondoskodnunk kell. Nem csak virágzás alatt kell gondolni a méhekre, mivel ezeket a fontos beporzó szervezeteket bármilyen eredetű sárga szín a repcetáblákra csalhatja. Akár virágzó gyomnövények is!

Kiodvasított bimbók. Ezekből nem lesz termés!

A másik fontos szempont a rovarölő szeres kezeléseknél a repcefénybogarak már hazánkban is közismert szintetikus piretroidok elleni rezisztenciája. A repce védelmének megtervezése során erre gondolni kell és a felhasználandó készítmények alkalmazását úgy kell időzíteni, hogy a fénybogarak ellen ne piretroidokkal védekezzünk. Mivel a keresztrezisztencia is jelen van a hazai fénybogár-populációkban, így igen jó eséllyel egy adott fénybogárállomány nemcsak egy, hanem több piretroid hatóanyag ellen is rezisztens lehet. Ilyenkor csak az segíthet, ha a védekezést egy másik hatóanyagcsoport valamely engedélyezett készítményével hajtjuk végre.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Napraforgó-kórképek nyáron – ezek a betegségek viszik a termést

2025. július 16. 08:10

Nyáron sem pihen a kórokozók hada – a napraforgó számos betegségnek van kitéve, köztük nehezen kezelhető, talajból támadóknak is.

Szükséghelyzeti engedélyt kapott négy növényvédő szer a sáskák elleni védekezéshez

2025. július 15. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal legújabb közleményében adta ki a tájékoztatást arról, hogy négy növényvédő szer felhasználására adott ki szükséghelyzeti engedélyt a hatóság sáskafajok elleni védekezésre.

A cseresznye-levéltetű ellen elkéstünk + videó

2025. július 11. 16:10

Hogy mikor és hogyan lehet a levéltetvek elszaporodását és kártételét elkerülni, ezekre a kérdésekre adja meg a választ Hertelendy Péter növényorvos ebben a videóban.

Ezt nem bírja a napraforgó sem – így viseli az idei nyarat a kultúra

2025. július 11. 11:10

A szélsőséges nyári időjárás és a szívós kártevők idén sem kímélték a napraforgót – az állományokban már most láthatóak a jövőbeni terméscsökkenés jelei.

A lóbab gyomirtása

2019. április 7. 05:27

A lóbab az egyik legrégibb kultúrnövényünk, mely a Földközi-tenger térségéből az afrikai partvidékről (nagymagvúak) és Tibetből (kismagvúak) származik.

A tápanyag-utánpótlás hatása a kártevők életmódjára és kártételére

2019. január 14. 08:45

Napjaink növénytermesztési tevékenysége elképzelhetetlen a kultúrnövények igényeit kielégítő tápanyag-utánpótlás nélkül. A kijuttatott makroelemek alapjaiban határozzák meg a növény vegetatív, generatív fejlődését, szabják meg annak adaptív képességeit.

A felszívódó Sergomil-L 60 rézpótló szerepe és jelentősége a növények tápanyag-gazdálkodásában, előnyös mellékhatásokkal

2018. április 20. 06:57

A réz mikroelem esszenciális élettani hatását főleg nagy tömegével, és komplexképző hajlamával lehet magyarázni.

Mit tehetek a kukacos cseresznye ellen?

2018. május 7. 07:02

K. Miklósné kérdése: Mit tehetek a „kukacos” cseresznye ellen? Minden évben gondot okoz befőzéskor.