Növényvédelem

Nyugodtabban alhat, ha komplex hatású gombaölő szert használ

Agrofórum Online

A magas szintű, jövedelmező gabonatermesztési technológiák kihagyhatatlan elemei a gombaölő szerek, melyek elpusztítják a kórokozókat, késleltetik a szövetek öregedését, javítják a minőségi mutatókat és végső soron a legfontosabbat: a nyereséget. A termelési költségek arra serkentik a termelőt, hogy számoljon és jól nézze meg, mit használ.

A 2016-os év legfontosabb jellemzői a kalászosok termesztése szempontjából

A 2015/2016-os tél viszonylag enyhe volt, a kórokozók jól teleltek. A tenyészidőszak csapadékos időjárása a kórokozók számára is kedvező volt, a gyakori harmat következtében erős fertőzési nyomás jelentkezett a levélfoltosodást okozó helminthospóriumos, valamint szeptóriás betegségekből (1. kép).


1. kép: Fahéjbarna levélfoltosság

A levélrozsda fertőzések közül a sárgarozsda jelentkezett először (2. kép) – gócokból kezdett fertőzni –, majd a vörösrozsda viszonylag későn alakult ki és helytől-fajtától függően akár jelentős kárt is tett a zászlóslevélen, ezáltal a termésben.


2. kép: A zászlóslevél fonákán könnyen észrevehető a sárgarozsda tünete

Az őszi búza virágzásának idején több helyen hullott csapadék, ill. hajnalonként jelentős mértékű harmatképződés is előfordult, ennek is tulajdoníthatóan helyenként jelentős mértékű kalászfuzáriózis alakult ki (3. kép).


3. kép: Kalászfuzáriózis

Mire juthattunk egy kezeléses DuPont technológiával?

A kiegyenlített eloszlású csapadék ellenére a kísérleti területeinken nem volt extrém erős fertőzés, de a DuPont™ Wirtuoz® gombaölő szer zászlósleveles állapotban kijuttatva az összes fontos levélbetegség ellen megvédte az őszi búzát, így a termés mennyisége is jelentősen (a kezeletlenhez képest 27%-kal) nőtt (1. ábra).


1. ábra

Hogyan alakultak 2016-ban a kétszeri kezeléses technológiák eredményei?

Fajtasorban a 2 szárcsomós állapotban kijuttatott Acanto® Plus, majd a kalászra kipermetezett Wirtuoz® adta az összehasonlító kísérletekben a legjobb eredményeket (kisparcellás, négy ismétléses kísérletben). A fajták eltérő módon reagáltak, de összességében egy nagyon magas, intenzív termesztési színvonal mellett is 20%-os terméstöbblettel hálálták meg a törődést (2. ábra).


2. ábra

2016-ban sok gabonatermelő az egy kezeléses gombaölőszeres technológia mellett döntött. Egyértelműen megérte legalább egyszer gombaölő szerrel kezelni, mert sok helyen szabad szemmel is látható különbségek alakultak ki.

A DuPont ajánlata 2017-re

A DuPont a gabonakórokozók ellen elsősorban a Wirtuoz® gombaölő szert ajánlja (csomagban kedvező áron beszerezhető). Nagyon jól használható komplex készítmény, három hatóanyagának (proquinazid+tebukonazol+prokloráz) köszönhetően a kalászos gabonafélék legfontosabb betegségei ellen véd. 2-3 szárcsomós állapotban kijuttatva elsősorban a korai levélbetegségek (lisztharmat, helminthosporiózis, szeptória) ellen véd, amennyiben zászlósleveles állapotban történik a permetezés, akkor a sárgarozsda, vörösrozsda, szeptória fertőzéseket akadályozza meg, kalászra kijuttatva pedig leküzdhető vele a kalászfuzáriózis és kalászszeptória. Mindezek mellett az esetlegesen későn támadó vörösrozsda ellen is kiváló hatékonyságú.

Mi várható 2017-re?

Sajnos, nem tudjuk megjósolni, milyen lesz a 2017-es szezon. A szántóföldön azt látjuk, hogy az idejében elvetett őszi kalászosok szépen fejlődtek, lehetséges, hogy tavasszal már egy korai kezelésre – akár a gyomirtó szerrel egy menetben történő kijuttatásra – szükség lesz. Az időjárási viszontagságok miatt későn vetett búzák pedig nagy eséllyel több teret fognak hagyni a gyomnövényeknek – itt elsősorban a gyomirtásra kell majd jobban odafigyelni, viszont a zászlóslevél, illetve kalász védelme ugyanúgy cél kell legyen.
A gombaölő szeres kezelések megtérülése nem minden évjáratban egyforma, azonban összefoglalásképpen megállapíthatjuk, hogy aki minőségi gombaölő szerrel kezeli a kalászos gabonáját, mindenképpen nyugodtabban alhat.

Bálint Sándor
területi képviselő

Dr. Tóth Elemér
fejlesztőmérnök

(DuPont Magyarország Kft.)

Készítményeink felhasználása előtt olvassa el és kövesse a termékek csomagolásán lévő címke felhasználási utasításait!

A más módon nem jelölt, ® vagy ™ jellel ellátott márkanevek a DuPont, Pioneer és leányvállalatainak márkanevei.  © 2017 DuPont.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A fuzárium nem játék

2024. október 3. 15:40

A fuzáriumfajok jelenléte jelentős gondot okoz különböző haszonnövényeink esetében. Nincsen ez másképp a kukoricánál sem.

Merjünk változtatni a gyomirtási technológián!

2024. október 2. 12:10

A manapság jellemző meleg időjárás miatt az ősszel elvégzett kezelésnek a tavaszival szemben rengeteg előnye van.

Időszerű a gabonák virózisai elleni védekezés

2024. szeptember 30. 05:40

Ne csapjon be minket a frissen kizöldellt gabonavetések üde zöld látványa! Gondosan szemrevételezve a növényeket ugyanis találhatunk rajtuk olyan rovarokat, amelyek a tényleges jelenlétüknél sokkal nagyobb károk okozására képesek.

Csíkos szárnyú betolakodó: a dióburok-fúrólégy elleni védekezési lehetőségek

2024. szeptember 26. 14:40

Az ültetvények számának növekedésével, a globális felmelegedéssel jelentősen javultak a dióburok-fúrólégy kártételének esélyei.

Inváziós kártevő: a babzsizsik

2019. március 24. 05:33

A babzsizsik közismert, veszélyes raktári kártevő, elsősorban a bab, másodsorban egyéb hüvelyes növények jelentős károsítója.

Az oldalrügyön termő Pedro diófajta növényvédelmi tapasztalatai

2019. május 26. 10:24

Somogy megyében, Nágocs község külterületén, egy 11 ha-os Pedro fajtájú, 7 x 7 m térállású dióültetvényben végeztünk növényvédelmi vizsgálatokat.

Nehezen lehet védekezni a pettyes szárnyú muslica ellen

2018. július 24. 08:20

A fajnak kialakult egy olyan képessége, hogy az élő gyümölcsbe rakja be a tojását, és abban fejlődik ki, ezért a gyümölcs nagyon hamar megromlik.

Idén is problémát okozhatnak a mezei pockok

2018. február 19. 11:42

Bár a védekezés nem egyszerű, számos praktika áll a termelők rendelkezésére, amivel megelőzhető a szántóföldeken és a gyümölcsösökben okozott kár.