Növényvédelmi előrejelzés

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (2. rész)

Agrofórum Online

A mezei pocok és a hörcsög károsításának alakulása a 2019. évben:

2. Mezei pocok

A mezei pocok szántóföldön és kertészeti kultúrákban rendszeresen visszatérő kártevő. Átlagos években rendszeres károsítását elsősorban csak az évelő pillangós kultúrákban, gyepesített területeken, beleértve a füvesített gyümölcsösöket és szőlőültetvényeket, valamint ruderáliákban lehet észlelni. Év közbeni migrációja során ezekről a területekről rendszeresen látogatja az őszi vetésű növényeket, így a kalászosokat és a repcetáblákat. Ennek során elsősorban a táblaszéleken alakít ki kolóniákat, kedvező körülmények esetén megtelepszik a tábla belsejében is. Időnkénti túlszaporodása (gradációja) során nem kíméli a kapás növénykultúrákat sem. Utolsó gradációját, mely az egész országra kiterjedően jelentkezett, 2015-ben észleltük, azóta túlszaporodása csak lokálisan jelentett gondot.

Búza mezei pocok fertőzöttsége

2019-ben a száraz és enyhe tél kedvezett a mezei pocok szaporodásának, így a kártevő egyedsűrűsége tavaszra nem csökkent. Az Alföld és a Dunántúl túlnyomó többségén a fertőzöttség elérte a veszélyes mértékű, 2 darab/100 négyzetméter szintet. Ez a fertőzöttségi szint egyaránt jellemezte az őszi kalászosokat, az őszi káposztarepcét, az évelő pillangósokat, valamint a füvesített gyümölcsös kultúrákat. A további időszakban viszont megállt a mezei pocok fertőzés további erősödése, így a kártevő ellen csak kevés üzemben kellett védekezni.

A száraznak és melegnek mondható nyár, illetve ősz során gócszerűen jelentkező felszaporodás miatt engedélyezték a mezei pocok elleni védekezést, szükséghelyzeti engedélyek kiadásával, ahol az egyedsűrűség ezt indokolta. A körültekintő védekezések miatt mezei vad és hasznos ragadozó elhullás nem történt. Az őszi vetésű kalászosok és repce vetések, valamint évelő pillangós növénykultúrák és gyümölcsösök fertőzöttsége napjainkban nem indokolja a kiterjedt védekezést, az őszi szárazság utáni novemberi bőséges csapadék nem kedvez a kártevő fertőzés erősödésének. Amennyiben a tél folyamán megmarad a csapadékosabb tendencia, nem várható korai erős pocok kártétel, a száraz tél viszont nem fogja gátolni a téli szaporodást.

Hörcsög

3. Hörcsög

A kártevő országos szinten évek óta nem okoz növényvédelmi problémát. Kártétele csupán a hagyományosan „hörcsögös” területekre jellemző, így a Hajdúság, a Nagykunság, Békés és a Dunántúl mezőségi területein jelentkezik visszatérően. A kártevő évtizedekkel korábbi súlyos kártételeire ezeken a területeken is csak szórványosan lehet felfigyelni. Az idei alacsony fertőzés jövő évi erősödésére kevésbé kell számítani, mert a kártevő tömeges felszaporodásához több évnek kell eltelnie.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

A lencse gyomirtása

2018. november 12. 11:36

Az összeállításban a különböző hüvelyes növények termesztésekor alkalmazható gyomirtási módszerekről olvashatnak.

A változó körülmények új gyomirtási technológiákat követelnek

2023. március 7. 13:45

A gyomosodásban évek óta folyamatos változás figyelhető meg Magyarországon.

Növényvédelmi drónpilótákat képző intézményeket jelölt ki a Nébih

2022. május 26. 13:08

Elérhetővé vált a Nébih honlapján a növényvédelmi drónpilóta képzőintézmények nyilvántartása.

A mandula jelentős gombás betegségeinek áttekintése – egy új kórokozóval bővült a lista

2019. november 16. 11:05

A mandula leggyakoribb betegsége a ventúriás varasodás, amely elleni védekezés a mandula vegyszeres növényvédelmének gerincét alkotja. A szerzők emellett kitérnek a moníliára, a tirosztrómás betegségre, és egy újonnan megjelent betegség, a mandula fomopsziszos vesszőelhalásának kórokozóját is bemutatják.