Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: a kalászfuzáriózis fertőzés további terjedésére kell számítani

Agrofórum Online

Az elmúlt időszakot döntően a „Medárdot” idéző csapadékos időjárás jellemezte. Szélsőséges határok között szinte minden nap hullott csapadék, helyenként akár kéthavi átlagnak megfelelő mennyiség is esett, viszont több körzetben alig volt csapadék.

Éjszakánként alig hűlt le a levegő, nappal pedig 22-25 C0 volt. A bőséges nedvesség miatt igen magas relatív páratartalom alakult ki, ami a kórokozók gyors terjedésének kedvez. A korábban tapasztalt kalászos gabona megdőlés már nemcsak az árpára, hanem a búzatáblák egy részére is jellemző.

A nedves idő ellenére az őszi árpa viaszérése megkezdődött, az elfeküdt foltokban sorra jelennek meg a korompenészre jellemző tünetek a kalászpelyván. A kalászfuzáriózis fertőzés terjedése sem lassult le, vizuálisan is a kalászok egy részén jelen van a kórokozó. A párás levegő folyamatos fennmaradása a nedves talajból biztosított, így a betegség további terjedésére kell számítani. A sárgarozsda fertőzés elmúltával most a vörösrozsda vette át a vezető szerepet. A terjedést segíti a párás és meleg idő, a felső levélemelet és a zászlóslevél fertőzöttség kisebb-nagyobb mértékben minden búzatáblán megfigyelhető, de még nincs járványközeli helyzet, de a kórokozó megfigyelése folyamatos feladatot jelent. A rovarkártevők közül minimálisra csökkent a levéltetű és a vetésfehérítő bogár jelenléte, viszont kis mértékben emelkedett a gabonapoloskák és a gabonaszipolyok egyedsűrűsége, de még nem közelíti meg a veszélyességi küszöbértéket. Ugyancsak előjöttek a gabonafutrinka imágók is, most még csak táplálkoznak, de aratástól kezdve lerakják petéiket a szalmával takart tarlóra és a fennmaradó árvakelésekre. A lárvák kelése a kedvező talajállapot miatt valószínűleg biztosított lesz.

Emelkedett a szipolyok egyedsűrűsége

A kukoricamoly rajzásának fokozatos erősödése figyelhető meg országszerte, a kelőfélben levő lárvák mellett az L1-L2-es fejlettségű hernyói már szabad szemmel kivehető rágástüneteket okoznak a kukorica felső levelein. A tavalyi nagyon magas fertőzöttség és az enyhe tél miatt ebben a szezonban is erős fertőzési nyomással kell számolni. Már a gyapottok bagolylepke rajzása is folyamatos, így erre a kártevőre is oda kell figyelni, bár most még nem a kukorica az elsődleges tápnövény.

A napraforgón továbbra is erősödő levéltetű fertőzéssel kell számolni, de a csapadék hatására egyre több a primer szklerotíniás tőfertőzés, valamint az árvakelésű napraforgó peronoszpórás levéltünete.

A burgonyabogár lárvakelés folyamatosan zajlik, de a burgonyavész fertőzés most az igen kedvező körülmények miatt sokkal nagyobb veszélyt jelent a növényre. A záródott állományok alsó levelein alternáriás tünetek láthatók, valamint a levéltetvek egyértelmű felszaporodása is megfigyelhető.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Az alma növényvédelmének sarkalatos pontjai

2018. május 23. 04:30

Az almáról nem csak azért kell külön beszélnünk, mert a legnagyobb jelentőségű gyümölcsünk, hanem mert meglehetősen sok kórokozója, kártevője van. Emiatt az almát átlagosan évente 10-12 permetezéssel javasolt kezelni, ha piacos terméket szeretnénk elérni

Bio növényvédő szerek helye a hagyományos termesztésben

2020. december 30. 12:02

Nufarm hibrid technológiával egy növényvédelmi programon belül okszerűen használhatunk hagyományos és biológiai készítményeket a nagyobb élelmiszer-biztonság és a kisebb környezeti terhelés érdekében.

A mákról és termesztéséről

2018. október 13. 02:34

Célszerűen gabonák után vetik. Mérsékelt tápanyagigényű növény. A talaj iránt – állítólag – igényes, a jó búzatalajokon díszlik legjobban és terem a legtöbbet.

Kezdődik a levéltetvek károsítási szezonja

2023. május 6. 05:36

A szántóföldi kapás kultúrák közül a napraforgó kelése éppen aktuális. E növényfajnak két fontos, gyakori, súlyos kártétel előidézésére képes levéltetű kártevője is van. Lássuk, hogy melyek is ezek!