Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: fel kell készülni a repcefénybogár elleni védekezésre

Agrofórum Online

Március utolsó dekádjában egyértelműen a tavaszodás jeleit tapasztaljuk.

Megszűntek az éjszakai fagyok, nappal pedig 15 C0 feletti, jobbára napsütéses órákban van részünk. Csapadék továbbra sem hullott értékelhető mennyiségben, és a következő időszakban is szárazak maradnak a talajok. A talaj felső rétege porosra száradt, a szeles időben gyakori a defláció, azaz a talajok elhordása a takaratlan táblákról. A kiszórt nitrogén fejtrágyák érvényesülése, hasznosulása. Az őszi vetésű növények még kevésbé érzékelik a vízhiányt, mert a talajpára pótolja a vízhiányt, de a jelenlegi és előttünk álló időszakban sokkal több nedvességre lenne szüksége a növényeknek. A kora tavaszi vetésű zab, tavaszi árpa, facélia, borsó kelése vontatottá vált, hiányos a kelés, lelassult a növények fejlődése.

Mindezek ellenére az őszi káposztarepce növekedése folyamatos, mélyre hatoló gyökérzete még talál nedvességet. A repce a februári melegebb napok óta immár harmadik repceszár-ormányos és nagy repceormányos rajzási csúcsát éli meg. Ahol megkésve védekeztek, ott a melegebb napokon a csapdázott bogarak egyedsűrűsége eléri a napi 40-50 darabot is. A peték elhelyezése a szárban és a levélnyélben már március 10-e körül elkezdődött, sőt az első lárvák már ki is keltek, megfigyelhetjük a károsítási helyeken az epidermisz felrepedését. Ebben a helyzetben már igencsak kétséges a védekezés hatékonysága. Az elkövetkező időszakban már inkább a repcefénybogár elleni optimális védekezés időzítésre érdemes koncentrálni, ugyanis a növény szárba szökkenésével együtt már megjelentek az első virágkezdemények is. Szerencsére a jelenlegi napsütéses és meleg napok gyors virágzásra ösztönzik a repcét, így a fénybogarak a zöld bimbók megrágása nélkül is hozzájutnak táplálékukhoz, a virágpollenhez. Abban az esetben viszont, ha elhúzódna a virágzás, fokozódó kártét ellen kell szembenézni. Amennyiben 10 hálócsapásban 20-30 bogarat találunk, indokolt lehet a védekezés elvégzése a fénybogárral szemben.

Támadhatnak a borsó-csipkézőbogarak

Az őszi kalászos gabonák és a már kikelt tavasziak esetében a növénykórtani állapotban alig történt változás, ugyanis a csapadékmentes, alapvetően száraz időjárás nem kedvezett a betegségek terjedésének. Újabb fertőzések alig alakultak ki, az idősebb levelek gyenge fertőzöttsége még nem terjedt át a fiatal lombozatra. A helyenként őszi árpán tapasztalható sárga törpülés vírus fertőzés továbbra is jelen van, a szárazság nem segíti a betegség esetleges „kinövését”, inkább „ülve” maradnak a beteg tövek, a gyökérzet nem fejlődik, előbb-utóbb bekövetkezik a növények egy részének a pusztulása.

A vontatottan kelő borsóvetésekben fel kell készülni a borsó-csipkézőbogarak támadására. A levélveszteség mértékét fokozhatja más ormányosbogarak kártétele is, így amennyiben a növények 10-20 %-án levélkártételt észlelünk, indokolt a védekezés a kártevő bogarak ellen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Kevesebb hatóanyag, új károsítók – a gyümölcsösök növényvédelmének időszerű kérdései

2019. március 28. 10:16

Hogyan lehet jó eredményeket elérni a gyümölcstermesztésben akkor, amikor a növényvédelem lehetőségei csökkennek, a kertészeti kultúrák növényvédelme egyre nehezebbé válik?

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: fokozatosan erősödik a vörösrozsda fertőzése

2023. június 7. 09:12

Június első hetében száraz, nyugodt, időjárási frontoktól mentes időjárás uralkodott.

Komoly károkat okozhatnak az almásokban az aknázómolyok?

2018. szeptember 13. 04:00

I. Katalin kérdése: A képen látható tüneteket találtam almafám levelein, mi okozza ezt és mit tehetek ellene?

Mitől lett foltos a körtefa levele?

2019. szeptember 27. 04:37

Cs. Pál kérdése: Körtefám levelei már intenzíven hullásnak indultak. A leveleken narancssárga nagyobb méretű, és kisebb fehér közepű foltokat is találtam. Mi okozza ezt?