Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: megjelent a korompenész, támad a fuzáriózis

Agrofórum Online

Június első hetében folytatódott a meleg, kissé csapadékos, változékony nyári időjárás. Az országon több hullámban áthaladó csapadékfrontok szeszélyes eloszlásban öntözték a földeket. A lehullott eső néhány milliméter és felhőszakadás között ingadozott, esetenként jéggel jött a csapadék. A nappali hőmérséklet 20-30 C0 között ingadozott, éjjel pedig 15-20 fokot lehetett mérni. Az esők hatására időnként 6-10 óra levélnedvesség borítás alakult ki, és általában magas, 75 % feletti páratartalmat lehetett mérni, ami kedvezett a kórokozók fertőzésének.

Kalászos gabonák közül az őszi árpánál elkezdődött a viaszérés, a levelek gyakorlatilag elszáradtak. Az utóbbi napok zivataros esőzései több táblán megdöntötték, lefektették a növényeket. A gyakran 50-70 %-os megdőlés különösen kedvez a kalászfuzáriózis fertőzés kialakulásának és terjedésének. A megdőlt növényállomány már nem képes újra felállni, ezért a folyamatosan „dunsztos” klímában magas fertőzöttségi értékekkel kell számolni az aratás kezdetéig. A kalászfuzáriózis fertőzés mellett már a korompenész betegíti a leveleket, a kalászt, ami minőségi problémákat fog okozni. Őszi búzában a virágzás végi állapot szerint már csak a zászlóslevél, valamint a legfelső két levélemelet asszimilációs tevékenysége táplálja a kalászt, a többi levél elszáradásáért kisebb mértékben a levélbetegségek, nagyobb mértékben pedig a tartós aszály a felelős. A kalászfuzáriózis fertőzés veszélye a búzára is vonatkozik, mely egészen a viaszérés végéig fennáll.

Az őszi káposztarepce zavartalan fejlődését már csak a repcebecő szúnyogok tevékenysége hátráltatja. Rajzásuk most is folyamatos, és a korábban kialakult becőormányos fertőzés arányában károsodnak a becők. Ahol magas a becőormányosok által károsodott termés, ott erősebb szúnyogkárral kell számolni. A szár-és becő betegségek jelenleg még nem okoznak gazdasági mértékű károkat.

Napraforgó levéltetű-fertőzés

Az utóbbi napok esőzései hatására sokat fejlődtek a kukoricák. Az erős gyomosodás mellett a nyugati tájegységek kivételével intenzíven rajzik a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke, valamint országosan magas a levéltetű fertőzöttség.

Napraforgó állományok esetében általános a levéltetű fertőzöttség, a jelenlegi párás időjárás kedvezően hat a szaporodásra.

A burgonyabogár lárvák károsítása meghatározó a burgonya táblákon, bogár már kevés van, de a lárvák jelenléte indokolja a védekezést, akárcsak a levéltetveké. A kialakult klíma kedvez a burgonyavész fertőzés első tüneteinek a megjelenéséhez, ezért indokolt a preventív védekezés megkezdése.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: támadnak a kártevők 

2025. június 24. 08:10

A meleg, párás időjárás kedvezett a kórokozóknak: a lisztharmattól a szőlőkabócáig sok a tennivaló a gyümölcsösökben.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: felgyorsult érés, sárguló levelek

2025. június 23. 10:10

A hőség és a szárazság országszerte gyorsítja a gabonák érését, csökkenti a levéltetvek számát, de fokozza a gyomosodást és stresszt.

A tarlókezelést ne hagyjuk ki! De mikor végezzük?

2021. július 10. 05:36

A tarlókezelés kihagyhatatlan művelési elem. Ezzel az egyszerű, jól tervezhető gyomirtási beavatkozással tudunk a legtöbbet tenni azért, hogy a területeinken ne szaporodjon a gyommagkészlet, visszaszorítsuk az állományból nehezen irtható, gyakran már rezisztenciát mutató évelőket. Utána egyszerűbb és hatékonyabb a következő évi gyomirtás.

Bio növényvédő szerek helye a hagyományos termesztésben

2020. december 30. 12:02

Nufarm hibrid technológiával egy növényvédelmi programon belül okszerűen használhatunk hagyományos és biológiai készítményeket a nagyobb élelmiszer-biztonság és a kisebb környezeti terhelés érdekében.

Ökológiai gazdálkodásban felhasználható egyszerű anyagok I. rész

2020. február 28. 04:38

Háztartásokban is megtalálhatók, és akár a helyi abc-ben is megvásárolhatók azok az anyagok, melyekről talán nem is gondolnánk, hogy növényvédelmi célra alkalmasak.

Fainjektálás: gyümölcsfákon tilos!

2019. április 15. 09:02

Zsigó György, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara budapesti szervezetének alelnöke az időszerű közterületi növényvédelmi teendőket osztotta meg.