Szőlő-Bor

Kutatás a szőlő aszálytűrő képességéről

Agrofórum Online

Marcus Keller, a Washington Állami Egyetem szőlész-kutatója, A szőlőtudomány: anatómia és fiziológia című könyv szerzője, nyugalomra inti a szőlőtermelőket a szárazság és hőség növényfejlődésre gyakorolt kedvezőtlen hatásaival kapcsolatban, legyen szó bor-, csemege-, vagy mazsolának szánt szőlő előállításáról.

,,A szőlő meglehetősen rugalmas szervezet az említett tényezők tekintetében. Származási helyén éveken át tartó aszállyal is képes megbirkózni – nagy sikerrel. Jóllehet van egy határ, amelyet már ezek a növények sem viselnek el.” – mondja a szakértő.

A farmprogress.com szerint, mint a Chateau St. Michelle Szőlészet kiváló szakembere, Keller elmondta: svájci, ausztrál és amerikai kutatásai során széles körű rálátásra tett szert a szőlő fiziológiai sajátosságai kapcsán. Olyan, a vízhiány hatásait értékelő megfigyelések zajlanak, amelyek során riesling és chardonnay, fehér szőlőfajták bevonásával vizsgálják a különböző vízmennyiségek növényfejlődésre, termésképzésre, -minőségre és -mennyiségre, valamint borminőségre gyakorolt hatását.

“Öntözési gyakorlattól függő ízanyagvizsgálatokat végzünk, melyek eredményei támogatják a termelők öntözési stratégia-fejlesztését, és fény derülhet arra is, hogy a vízhiány miképpen befolyásolja a fehérbor minőségét.”

Számos európai országban a szőlőtőkék terméséréskori öntözése tilos, mely azon a félelmen alapul, hogy a többlet víz a bogyók beltartalmi értékének leromlásához vezethet. Kevés olyan tudományos adat áll rendelkezésre azonban arra vonatkozóan, hogy a szezonvégi vízfelvétel károsítja a gyümölcs minőségét. ,,Olyan technikákkal kísérletezünk, amelyek segítségével meghatározzuk, hogyan jut be a víz a szőlőbogyókba és azokból ki, valamint, hogy ez a mozgás a bogyó méretének vagy az oldott anyag koncentrációjának megváltozásához vezet-e.”

Az 1900-as évek javallatával ellentétben – miszerint minél több napfény érje a termést – a szakértő most a szőlőfürtök védelmére, árnyékolására buzdítja a szőlészeket, a kiterjedtebb lombfelület megőrzése útján.

A termelők nagy része nem tartja jónak a korai vegetációfejlődés és a termésérés folyamán bekövetkező vízhiányt, azonban szakértő vizsgálati eredményei alapján – különösen a kékszőlők esetében – a minőség kiteljesedésének kulcsát látja benne.

Forrás: https://www.farmprogress.com/grapes/washington-advances-grapevine-science

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A szőlőlisztharmat előrejelzésének fejlesztése a Szekszárdi borvidéken

2024. november 12. 12:10

A szőlőlisztharmat előrejelzése napjainkra sokat fejlődött, s mára a legjobban prognosztizálható szőlőbetegségként számolunk vele.

Borászkodás egy fiatal magyar vulkánon

2024. november 9. 16:10

A turisták közül, akik ellátogatnak Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyébe, igen kevesen folytatják útjukat a szatmári látványosságokon túl ide, a Beregbe.

A fiatalok egyértelműen a „szörpi” rozé felé fordultak, de ez nem kihívás Villánynak

2024. augusztus 21. 16:10

A borvidék borai, az oltalom alatt álló eredetmegjelölés termékleírása szerint super premium, premium, classicus és táj/asztalibor kategóriában elérhetőek.

Nyári teendők a szőlőben

2024. július 10. 07:40

A gyors növekedés időszakában a szőlő érzékenyebb a különböző betegségekre, mint például a lisztharmatra és a peronoszpórára.

Szőlő 2022 – Minden rosszban van valami jó

2022. december 6. 06:34

A 2022-es ágazati összefoglalók szerint az aszály volt a főszereplő minden mezőgazdasági kultúrában, szántóföldön és ültetvényekben egyaránt.

Hogyan védhetjük meg a szőlőt a kutya kártételétől?

2020. október 31. 04:36

N. Miklósné kérdése: Kutyánk imádja a szőlőt, idén majdnem az összes fürtöt "lecsipegette" a kertben a tőkékről. Milyen kíméletes módszerrel tudnám leszoktatni a szőlőevésről?

A direkttermők és az interspecifikus hibridek

2018. november 28. 05:36

Az összeállítás a szőlő rezisztencianemesítés történelmi hátterével kezdődik, majd e betegség-ellenálló fajtákkal szemben kialakult ellenvélemények okait tárja fel. A szerző kitér az EU borjogi szabályozására, végül felhívja a figyelmet a szüret és feldolgozás során felmerülő technológiai megfontolásokra.

Lesz elég bor jövőre is

2020. december 10. 07:42

2020 első 9 hónapjában a borászati termékek kivitele megközelítette a 900 ezer hektolitert, ami az elmúlt 15 év második legmagasabb értéke.