Növénytermesztés
Növénytermesztés

Portfólió Farm: megtartotta szántóföldi növénytermesztési és növényvédelmi bemutatóját a Corteva

Portfólió Farm: megtartotta szántóföldi növénytermesztési és növényvédelmi bemutatóját a Corteva

Corteva Agriscience

A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági vállalat idén ősszel három helyszínen, Szarvason, Dombóváron és Debrecenben tartotta meg szántóföldi növénytermesztési és növényvédelmi bemutatóját. A rendezvényre látogatók megismerhették a Corteva legújabb Pioneer® kukorica- és napraforgó-vetőmag kínálatát, a legfontosabb szántóföldi kultúrák védelmében alkalmazható legújabb növényvédő szereket, továbbá monitoring és permetező mezőgazdasági drón megoldásokat.

A Portfólió Farm célja, hogy a magyar gazdák első kézből értesüljenek a vállalat legújabb, leginnovatívabb termékeiről. Az egyes helyszíneken hét-hét állomás fogadta az érdeklődőket, ahol a Corteva munkatársai bemutatták a kísérleti parcellákat és szakmai információkat nyújtottak a fajtaválasztáshoz és a hatékony növényvédelmi technológia kiválasztásához.

„A Corteva célja, hogy a különböző termesztési régiókba eljusson a gazdálkodókhoz minden információ és személyesen is megtekinthessék a kínálatunkban szereplő termékeket, ezért a Portfólió Farm rendezvénysorozat helyszínei közül Szarvas és Debrecen öntözött terület, Dombóváron pedig a csapadékeloszlás szempontjából kedvező elhelyezkedésnek és a hosszú évek óta tartó tudatos talajművelésnek köszönhetően, még az idei száraz körülmények között is meg tudtuk mutatni, hogy a Pioneer® kukorica és napraforgó hibridek mit mutatnak. A rendezvényen bemutatott dróntechnológia az agrárdigitalizáció és a fejlődésre való törekvés tendenciáit mutatja. Reméljük hozzá tudunk járulni ezekkel a technológiákkal ahhoz, hogy a magyar mezőgazdaság még termelékenyebb legyen. Elkötelezettek vagyunk a párbeszéd és a személyes kapcsolat mellett. Bízom benne, hogy a jövőben is segíteni tudjuk a gazdákat sikereik elérésében.” – nyilatkozta Borsos László, a Corteva Agriscience magyarországi ügyvezetője a rendezvénysorozat megnyitóján, Szarvason.

A Corteva a tavaszi vetésű mezőgazdasági növények közül a kukorica-vetőmag és a napraforgó-vetőmag kínálatában egyaránt jelentkezik újdonságokkal, méghozzá viszonylag nagy számú hibridet hozva a hazai piacra 2023-ban.

Szem előtt tartva az egyik legnépszerűbb, 370-es FAO számú szemes kukorica éréscsoportot, újdonság a Pioneer® kukorica-vetőmag kínálatban, a P9398 új hibrid. Ez a hibrid Optimum® AQUAmax® minősítésű, mely azt jelzi a gazdálkodók részére, hogy a rendelkezésre álló vizet hatékonyabban használja fel más hibridekhez képest. Széles adaptációs képességgel rendelkezik, ezt bizonyította a hazai regisztráció során, hiszen 2021-ben a NÉBIH regisztrációs kísérleteiben 105,4%-os termést produkált a sztenderd hibridek átlagához viszonyítva. A Corteva másik újdonsága a P9960 egy kissé hosszabb tenyészidejű hibrid (FAO száma 410), melyet szintén Magyarországon regisztrált a vállalat. Kiemelkedően szerepelt a cég fejlesztői és üzemi kísérleteiben, igazolva ezzel kiváló alkalmazkodóképességét környezeti viszonyainkhoz. A vállalat kínálatába érkezik továbbá egy kettős hasznú hibrid is, a P9731, amit szintén itthon regisztráltak. FAO száma 410, amivel közepes tenyészidejű szemes hibridnek, silóhibridként pedig nagyon korainak számít.

A napraforgó nemesítésében a Corteva több éves háttérrel rendelkezik a herbicidtoleráns technológiában. A napraforgó-vetőmag kínálat ebben a szegmensben is bővül. Újdonság ezen a téren a P64LE168, mely koraisága miatt kiválóan alkalmas megkésett vetésekre is, és a P64LE185, mely kiemelkedően jó toleranciát mutat a száraz körülményekkel szemben, illetve termésének olajtartalma nagyon magas. Ugyanakkor megjelenik nem herbicidtoleráns hibrid is. A cég forgalomba hozza a linolsavas, nem herbicidtoleráns P64LL155 hibridjét, amelyről a Corteva már sok eredménnyel rendelkezik. A fejlesztői kísérletekben egyértelműen a magasabb termésszint volt jellemző rá az elmúlt három évben.

A Corteva 2022-es rendezvénysorozatában bemutatta azt az új gombaölő szer hatóanyagot, amely egy eddig kalászos gabonafélékben ismeretlen, új hatásmechanizmussal képes a kórokozó gombák elleni hatékony védelmet nyújtani. Az új hatóanyag az Inatreq™ megjelenésének jelentőségét hangsúlyozza, hogy több, mint 20 év szünet után jelenik meg új hatásmechanizmus a gabonában használt gombaölő hatóanyagok között. Az Inatreq™ természetes forrásból származik, melyet a Corteva továbbfejlesztett, alkalmassá téve a korszerű növényvédelem számára. Az Inatreq™ hatóanyagtartalmú első kalászos gombaölő szer várhatóan 2023 tavaszán jelenik meg kereskedelmi forgalomban.

Őszi kalászosok gyomirtására továbbra is az egyik legjobb ajánlat a piacon a BizonTM. Három hatóanyagából kettő markáns talajon keresztüli hatással is rendelkezik, ezért akár az aratásig képes a gyommentességet biztosítani.

Az idei év újdonsága a ViballaTM végleges engedélye, amivel a parlagfű, selyemmályva, libatop-fajok és a bojtorján szerbtövis ellen már a napraforgó 4-leveles korától felvehetjük a harcot. Hagyományos és herbicidtoleráns napraforgó hibridekben egyaránt felhasználható, kiválóan alkalmazható preemergens és posztemergens technológiák kiegészítéseként.

Az innováció a kukorica gyomirtásában is a Corteva fő célkitűzése. Ennek első lépéseként a következő években a Principal® család megújul. Várhatóan a következő évben engedélyezésre kerülő Principal® Forte széles hatásspektrumát és hosszan tartó hatását láthatták a résztvevők.

Az őszi szezonra készülve, repcében a RunwayTM széles hatásspektrumáról, levélen és talajon keresztüli hatásáról, valamint hosszú hatástartamáról volt szó, valamint az ArylexTM tartalmú BelkarTM melegigényes őszi gyomok és a sebforrasztó zsombor elleni kiváló hatékonyságáról.

A rendezvényen bemutatott Metkon™ regulátor hatású gombaölő szer az őszi káposztarepcében egy kezeléssel képes a kettős feladat megoldására. A markáns növekedésszabályozó hatás legjobban a repce 4-8 leveles állapotában elvégzett kezelés esetén érvényesül. A kezelés segíti a növény télre való felkészülését, a tápanyag-raktározást, a gyökérzet fokozott fejlődését, ami a tavaszi dinamikus fejlődés alapjait biztosítja.

A bemutatókon a résztvevők megismerhették az ABZ Drone Kft. és a Duplitec Kft. ajánlatában szereplő monitoring és permetező mezőgazdasági drón megoldásokat. A vállalatok szakemberei elmondták, hogy ezzel a technológiával képesek felmérni a növényállomány állapotát, detektálni a károkozókat, valamint lehetőség van a differenciált dózisú kijuttatásra. A csupán 10-40 literes vízigényű permetező drón irányítása könnyen elsajátítható, de a szakemberek biztosítják a megfelelő oktatást is az eszközök használatához.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Évente egy „Balatont” kiengedünk az országból, pedig öntözhetnénk is vele

2024. szeptember 7. 14:10

A magyarországi talajvízszint átlagban 2 centiméterrel került lejjebb 1986 és 2010 között, de az Alföldön ez a 10 centimétert is elérte.

Rekordszójatermés várható Brazíliában

2024. szeptember 4. 11:10

Remek évre van kilátásuk a brazil szójatermesztőknek, a rekordtermés egyben óriási, több mint 10 százalékos előrelépés az előző évhez képest.

A napraforgó ötöde odaveszhetett, nincs jó évük a termesztőknek

2024. szeptember 3. 14:40

A napraforgó betakarítása legalább két-három héttel korábban kezdődött a szokásosnál, hiszen szeptember 10. és 20. között lenne ideális.

Hihetetlen, világrekord szójatermés az USA-ban: 13,7 t/ha!

2024. augusztus 29. 10:40

A Georgia állambeli termelő ráadásul a saját korábbi, 13 tonnás világrekordját döntötte meg, pedig még nemesítőt és hibridet is váltott.

Határidő-változásra kell figyelni a permetező drónok típusminősítése kapcsán

2022. május 16. 10:37

Az Agrárminisztérium új rendelete lehetővé teszi a permetező drónok típusminősítését, ezúttal a pótlási idő változására hívja fel a figyelmet a Nébih.

Kutatás: növényvédő szerként is alkalmazhatóak az aranyvessző egyes komponensei

2022. július 13. 12:40

Az idegenhonos aranyvesszőfajok bioaktív anyagainak környezetbarát növényvédőszerként való alkalmazhatóságát mutatták ki a kutatóik.

A 10. Keceli Meggyfesztivál margójára - avagy az összefogásért kiállt minden oldal

2019. június 12. 04:36

Múlt hét végén került megrendezésre a jubileumát ünneplő Keceli Meggyfesztivál, melynek első napján egy igazán színvonalas szakmai konferencián lehettem első előadó és mint ebből adódik, egy kicsit a napi „kitárgyalnivaló” fő téma bedobója.

A természetközeli termesztés szellemisége

2019. május 27. 14:08

Egy hazai gazdaságot mutatunk be Olvasóinknak, ahol a természetközeli termesztési mód alkalmazásával törekednek arra, hogy a kemikáliák felhasználását csökkentsék, illetve elkerüljék. Ezen alapelvek közel állnak az integrált növényvédelem alapelveihez.