Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: fertőző gombabetegségek jelenléte a gabonán

Agrofórum Online

Az elmúlt hetek szélsőségesen változékony időjárása igencsak próbára tette az élőlények tűrőképességét.

A rendszeresen visszatérő éjszakai fagyok nemcsak a virágzó kertészeti kultúrákban, hanem a szántóföldi növényekben is károkat okoztak, melyek nyomai az őszi káposztarepcében és a kalászos gabona kultúrákban is megfigyelhetők. A repce főhajtásain látható szárgörbülés, torzulás, felrepedés származhat fagy hatásától is, nemcsak a repceszár-ormányosok tevékenységétől. A kalászos gabonák levelein jelentkező élettani eredetű foltosodás szintén a fagyos napok hatásának tekinthető, pláne, ha valaki ebben az időszakban folyékony nitrogén műtrágyával fejtrágyázott és egyúttal gyomirtózott is. A foltokat hamarosan kinövik a növények, de most ijesztően hatnak. A korán vetett borsó számára is erősen depresszív az ismétlődő fagy, de valószínűleg nem okoz maradandó károkat a növényben.

A hideg napok miatt az ilyenkor jelentkező kártevők is megbújnak a növénykultúrákban, így tesz a repcefénybogár is. Táplálkozni csak a melegebb, napos órákban jön elő, de kártétele fokozott, mert a repce virágzása is igen vontatott. A virágporhoz csak a bimbók kirágásával jut a fénybogár, ezért már most jelentős a károsodott és emiatt abortált bimbók aránya. A fénybogarak mellett már jelen vannak a becőormányosok is, de létszámuk még nem éri el a veszélyességi küszöbértéket. Változó létszámban károsítják a virágzó növényeket a bundásbogarak is, ők is a virágpor miatt keresik fel a repcét.

A repcefénybogár kártétele fokozott

Az őszi kalászos gabonák kissé jobban viselik a szokásosnál hidegebb, de legalább kissé csapadékosabb időjárást. A határban időnként már megdőlt rozs vetéseket is látni, de az őszi árpa és a búza fejlődése is lendületes, kivéve az árpa sárga törpülés vírussal fertőzött állományokat, melyek nem képesek megküzdeni a súlyos megbetegedéssel. A gabonákat fertőző gombabetegségek szinte mindegyike jelen van a növényeken, árpán elsősorban a lisztharmat és a helmintospóriumos levélfoltosságok valamelyike, búzán pedig a lisztharmat mellett a szeptóriás levélfoltosság dominál. A rozsdabetegségek jelenléte egyelőre nem tűnik veszélyes mértékűnek. Az egyre melegedő, de várhatóan csapadékos időjárásban arra kell törekedni, hogy a kórokozó gombák terjedését sikeresen késleltessük a szárbaindulás és kalászhányás során. A rovarkártevők közül továbbra is csupán a vetésfehérítő bogarakat figyelhetjük meg, változó létszámban és károsítási szinten. Létszámuk 10 hálócsapásban helyenként elérheti a 20-25 darabot is, de a tojásrakás még a hideg miatt csak szórványosan fordul elő. A megrágott levelek aránya a bujább fejlődésű vetésekben a szembetűnőbb.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Vadgesztenyelevél-aknázómoly csapdahálózat fogási adatai október második hetében

2023. október 15. 16:10

Az alábbi táblázatban találják a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő vadgesztenyelevél-aknázómoly csapdahálózat fogási adatait, melyeket az MTA ATK Növényvédelmi Intézetének Csalomon típusú csapdáival felvételeztek.

A gyümölcskártevők országos csapdahálózatának fogási adatai október második hetében

2023. október 14. 08:30

A cikkben szereplő táblázatokban, valamint grafikonokon a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő országos előrejelző csapdahálózatok adatait láthatják, melyek segítségével az ország több pontján is nyomon követhetők a legjelentősebb gyümölcskártevők.

Tengeri Ikercsomag: felszabadító végeredmény

2024. március 25. 13:10

Egyetlen csomagban minden hatóanyag, amire a kukorica gyommentesítéséhez szükség lehet.

A növényvédelemben tényleg a vegyszer a legfontosabb?

2018. szeptember 6. 08:31

A növényvédelem nem a permetezéseknél kezdődik. Ez egy sokkal bonyolultabb folyamat.