Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: optimális az időpont a gyomirtásra

Agrofórum Online

Az elmúlt héten tovább folytatódott a változékony, esővel tarkított áprilisi időjárás.

Csapadék szinte mindenütt hullott, de jelentősebb mennyiséget inkább a Dunától nyugatra eső tájegységekben lehetett mérni. Párhuzamosan folyik a napraforgó és a kukorica vetése, a talajhőmérséklet és a nedvességtartalom optimális mindkét növény kelése számára. Az őszi kalászos gabonák fejlődése felgyorsult, az árpa túlnyomórészt hasban van, a főhajtáson már elkezdődött a kalászolás, míg a búza több nóduszos fejlettségű.

A változékony időjárás miatt alapvető változás nem állt be az árpa és a búza növényegészségügyi állapotában, de a melegedés hatása kissé már most is érezteti hatását. A búzán még most is a szeptóriás levélfoltosság a domináns kórokozó, de erősödőben van a sárgarozsda fertőzés, ugyanakkor a lisztharmat és a vörösrozsda még inkább az alsó leveleket betegítette meg. Az átlagos hőmérséklet emelkedése viszont a későbbiekben gátolhatja a sárgarozsda terjedését, de kedvezőbb viszonyokat teremt a vörösrozsdának és a gabonalisztharmatnak. Az árpán a pirenofórás és egyéb levélfoltosság tünetek fertőzési gyakorisága helyenként eléri a 20 %-os mértéket, gócszerűen ennél magasabb megbetegedés is előfordul. Rovarkártevők közül továbbra is a vetésfehérítő bogár az egyedüli faj, az imágók mellett most már az érett peték is előfordulnak, tehát hamarosan várható az első lárvák kelése. A létszámviszonyokra a szélsőséges fertőzés a jellemző, tág határok közötti fogás (40-330 db/10 hálócsapás) is előfordul. Az idei szezon érdekessége, hogy rendre magasabb az árpavetések fertőzöttsége, mint a búzáé, pedig általában a fordítottja a megszokott.

Vetésfehérítő bogár hámozgatása

A kalászos gabonavetésekben megkezdődött a napraforgó árvakelés növekedése, és a mezei acat is tőlevélrózsás fejlettségű, tehát optimális az időpont a gyomirtásra.

Az őszi káposztarepce teljes virágzásban van. A domináns repcefénybogár mellett még mindig előfordul néhány szárormányos, de növényvédelmi jelentősége csak a fénybogaraknak van, amennyiben még sok a bimbós állapotú virág. A repcebecő-ormányos előfordulása még nem éri el a veszélyességi küszöbértéket.

A déli tájegységekben elvetett kukoricatáblákon megjelentek a kukoricabarkó imágók, a párosodás megkezdődött. Jelentősebb kártételre akkor számíthatunk, ha hűvös időben vontatottá válik a kukorica kelése.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Készüljön fel az őszi növényvédelemre a Nufarmer Magazin 31. számából!

2021. augusztus 31. 06:54

Változik a klíma, amihez alkalmazkodnia kell a technológiánknak is. Mire számítsunk, hogyan reagáljunk?

Van olyan repce hibrid, amely kevésbé fogékony a repcetermesztést befolyásoló legfőbb kártevőre

2020. július 22. 09:53

A nagy repcebolha (Psylloides chrysocephala L.) az egyik fő kártevő, amely befolyásolja a repcetermesztést Európában. Ez jelentős hozamveszteséget vagy akár teljes terméskiesést is okozhat.

Van jövő a repcetermesztésben!

2023. június 1. 09:18

Bár a repce termesztése egyszerűbb nem lett, a megfelelő eszközökkel és odafigyeléssel jól jövedelmező növényünk maradhat.

Év eleji törődés májusi aranymezeinkért

2022. március 7. 11:48

A természet még csak lassacskán éledezik, de bármilyen békésnek tűnnek repcetábláink, a nyugalom megzavarására sok-sok apró lábacska és a hozzájuk tartozó rágó szájszerv indult útjára, nem is beszélve a kórokozókról. Így semmi esetre sem szabad megfeledkezni ezen időszakban a mi „fekete aranyunk”, azaz a repce növényvédelméről.