Növényvédelmi előrejelzés

Növényvédelmi előrejelzés: Csökkent a fertőzési nyomás, de még van mit tenni

Agrofórum Online

A napraforgó egészségügyi állapota nem romlott, a tányérbetegségek közül a szürkepenész fenyegetett, de a szárazabb körülmények között a betegség terjedése lelassult.

Az előző összefoglalómban nem igazán tudtam eldönteni, hogy az őszt kell figyelni vagy lehet még a nyarat várni. Mostanra már kiderült, hogy kaptunk két hét ráadást a nyárból, és lehet, hogy még a harmadik hét is összejön. Igazi meleg napok, 30 Co körüli csúcshőmérsékletekkel, zavartalan napsütés, és csapadék csak elvétve hullott, ez jellemezte az elmúlt 2 hetet. Igazából csak a reggel hűvöse és a bőségesebb harmat mutatta, hogy az ősz megérkezett.

AGROFÓRUM IDŐJÁRÁS ELŐREJELZÉS >>>

A növénytermesztésben ez az időszak már az érés és a betakarítás kezdete, de igaz ez a kertészeti kultúrákra is. Ebben segített a napos, kellemes időjárás, sokat javult a termések beltartalma, elkezdődött a vízvesztés, kialakultak a színanyagok.

A következő néhány napra még további ajándék nyári napokat ígér a meteorológiai előrejelzés, és ez sokat segíthet. Elsősorban a betakarítások végzésében, de tegyük hozzá, van feladat a kalászosok területének előkészítésében is.

A növényvédelem területén egy kis könnyebbséget, javuló helyzetet, csökkenő fertőzési nyomást hozott az elmúlt időszak. Ennek ellenére még mindig van miről beszélni, s az új termelési ciklus kezdete is meghozta az első említésre méltó károsító felszaporodást.

A szántóföldeken két nagy kultúra várja a betakarítást, a napraforgó és a kukorica. A napraforgó esetében lassan befejeződnek a lombtalanítást, leszárítást célzó kezelések, s megindult a betakarítás is.


Itt volt ok a deszikkálásra

A napos, alapvetően száraz időjárás segít a beérésben és a vízvesztésben. Ez a tendencia néhány termelőt „megingat” a deszikkálás szükségességében. Egy-két termelővel való konzultáció és megfigyelések alapján megfontolásra ajánlott az a tény, hogy a csapadékos nyárban a szokásosnál nagyobbra (szár magasság és levélzet is) nőttek a növények, vastagabb, „húsosabb” lett a tányér is. Ezen felül a gyomosodásra gyakran ez nyújt megoldást.

A növény egészségügyi állapota nem romlott, a tányérbetegségek közül a szürkepenész fenyegetett, de a szárazabb körülmények között a betegség terjedése lelassult. A táblaszéleken a madarak okoznak kárt, erre is a gyors betakarítás adhat megoldást.

A kukorica szedése egy hosszabb időszak feladata, egy konkrét tábla időzítése nagyban függ a hibrid FAO számától. Délen a rövid tenyészidejű fajták már az érés fázisában vannak, megkezdődött a vízleadásuk, a csövek lefelé fordulnak. Ideje készülni a betakarításra.

A korábban veszélyeztető kártevők rajzása csökkenő tendenciát mutat. Leginkább jellemző ez az amerikai kukoricabogárra. E kártevő már augusztus második felétől kezdve fokozatosan visszaszorult, mostanra a csapdák alig fognak. A melegigényes gyapottok-bagolylepke rajzása még mindig tart, de a megfigyelések szerint a rajzáscsúcs a megfigyelt térségtől függően valamikor augusztus vége–szeptember első napjaira esett. Ettől kezdve a fogások csökkenő számot mutatnak. A kukoricamoly esetében nagyon hasonló életciklus zajlik le, ez a faj is túl van a rajzáscsúcson.

Természetesen a repülő imágók számának csökkenése nem jelenti a lárva tömeg csökkenését, azok továbbra is jelen vannak, s rágják a csővégi szemeket. A lárvák rágása nyomán már korábban megjelent a fuzáriumos csőpenész, de a száraz időjárásban a betegség terjedése lelassult. Jelenleg a termés egészére vetítve nem jelentős a fertőzöttség gyakorisága.

Röviden meg kell említeni a vadállatok kártételét. A szokásos, vadjárta területeken ez rendszeresen ismétlődő folyamat. Sajnos a védekezésre nincs bevált növényvédelmi technológia, talán a vadásztársaságok bevonásával csökkenthető a kár.

Az őszi káposztarepce vetése a végéhez közeledik. Az első becslések szerint a tavalyi vetésterülethez hasonló nagyságú terület lesz bevetve az idén is. Általában sikerült jó minőségű magágyat készíteni, csak kevés helyen volt túl száraz a talaj. Az elvetett magvak már szeptember első napjaiban kaptak csapadékot, így a kelés is gyorsan megindult. Mostanra az elején vetett táblákon már szikleveles-2 valódi leveles növényeket találunk.

Megtalálják a frissen kikelt növényeket a földibolhák is, a betelepedésük tömeges. Sajnos ez általános megállapítás, az ország minden tájegységében jellemző. Károsításuk után a megrágott levelek asszimilációs felülete csökken, a növények fejlődése megáll. Az általánosan kedvezőnek ítélt időjárás ez esetben a kártevőnek kedvez, a száraz időszak a betelepedésüket, kártételüket segíti. A védekezést nem szabad halogatni.

A repce szintén kedvelt tápláléka a vadállatoknak, már a fejlődés kezdetétől látogatják azok.

Az őszi kalászosok vetéséhez folyik a tápanyag-utánpótlás a tervezett területeken, illetve a talajelőkészítés. Ehhez már száraz a talaj, csapadék segítene, ami remélhetőleg a hétvégére megérkezik.

A burgonya betakarítása folyamatos, ott növényvédelmi teendő nincs.

A hagymát felszedték, szedik a dughagymát is. Folyamatban van az áttelelő hagyma vetése.

A fűszerpaprika az egyik növény, amely kimondottan haszonélvezője volt ennek a szép, napos időszaknak. Egyik oldalról mérséklődött a baktériumos betegségek károsítása, mind a levélhullás, mind a csövek lágyrothadása csökkent. Másik oldalról a csövek színeződése intenzívvé vált, egyre pirosabb, szebb termést láthatunk a töveken. Rövidesen indul a válogató szedés. Sajnos a gyapottok-bagolylepke itt is jelen van, bár már csökken a rajzása, de a lárvája még mindig berág, s tönkre teszi a bogyót.

Az alma ültetvényekben nyár végére felszaporodtak a pajzstetvek, tipikusan láthatjuk a „lázfoltot” a gyümölcs felszínén. Tekintettel arra, hogy a gyümölcs szedése már kezdődik, nincs idő a védekezésre, esetleg a kimondottan kései érésű fajtáknál próbálkozhatunk. A levélaknázó molyok is mostanra jelentek meg, de egyedszámuk nem éri el a kártételi küszöbértéket, védekezés általában nem szükséges. Nem úgy az almamoly esetében, a kártevő még mindig aktív – bár már csökken a fogások száma. A lárvák berágását még megakadályozhatjuk rövid várakozási idejű rovarölő szer alkalmazásával.

Amint az elején elemeztük, általában véve száraz, napos idő jellemezte az elmúlt 2 hetet, de ebben az időszakban is előfordult 1-2 esős nap, ami újabb venturiás fertőzést generált. Természetesen ez a kései támadás már kevésbé a gyümölcsöt célozza, sokkal inkább a leveleken jelennek meg a tünetek. Ez is lehet veszélyes az áttelelő fertőzési forrás szempontjából.


A darázs megkezdte, 1-2 nap és megrothad

A csonthéjasok utolsó fajainak, az őszibaracknak és a szilvának a szedése is befejeződik lassan. Sajnos a szüreti időszakot végig kísérte a monília gyümölcsfertőzése, súlyos károsítása. Ez jellemző maradt még az utóbbi két hétben is. A fertőzéshez kaput nyitnak a kártevők, a keleti gyümölcsmoly hernyója és a darazsak is. Egyetlen pontszerű rágás, sérülés elegendő ahhoz, hogy a teljes gyümölcs (és a szomszédosak is) megrothadjon. Innét kezdve már a jövő évre tekintünk, a múmiák, sérült, beteg részek eltávolítása a következő termelési ciklust szolgálja.

A csonthéjasok levéllikasztó betegsége is felszaporodott a nyár végére. Az őszibarack levelei szenvednek leginkább a károsítástól, gyakorlatilag a levelek teljesen perforáltak. A kajszi kevésbé fertőzött, de annak levelein is találunk tüneteket.


Erős sztigmina fertőzés, látványos tünet

Szilván a polisztigmás foltosság okoz gondot.

A levélzetet meg kell menteni annak érdekében, hogy a hajtások bérjenek, a vesszők és a rügyek átteleljenek. Ehhez még szüret után 1-2 rezes kezelés segítséget ad.

A cseresznye és meggy leveleit a blumeriellás foltosság betegítette meg. Mostanra kiteljesedett a betegség. Sokszor kiáltottunk farkast, most megjelent. Magyarra fordítva, mostanra a betegség miatt megkezdődött a levélhullás, sok fa elveszette leveleinek felét-harmadát, de láttam teljesen kopasz cseresznyefát is. Ez azt is jelenti, hogy veszélybe került a vesszők beérése, a rügyek áttelelése. Rezes kezeléssel még lassíthatjuk e veszélyes folyamatot, illetve a réz segíti a vesszők beérését.

Szintén a jövő évi felkészülés jegyében figyeljünk a fekete cseresznye-levéltetű visszatelepedésére. Egy kései védekezés csökkentheti a tojásrakást, a jövő évi induló népességet.


Még mindig levéltetű

A szőlő levelein még most is megjelentek új peronoszpóra foltok, a fürtöt már nem támadja a betegség. Az erős fertőzés sok helyen korai levélhullást váltott ki, ami a vesszők beérését veszélyezteti, s ezen keresztül a jövő évi termőalapokat. A tarka szőlőmoly 3. nemzedéke szeptember elején érte el rajzáscsúcsát. Ezt a nemzedéket szokták csonka nemzedéknek is nevezni, most is ezt lehet megfigyelni, vagyis a fogott egyedek száma elmarad a korábbiaktól. A lárvák természetesen berágnak a bogyóba, de számuk a csökkenő tendenciának köszönhetően egyre kevésbé veszélyes. Védekezésre a helyi megfigyelés adhat esetleg jelzést.

A szürkepenész továbbra is támad, az augusztusban kialakult gócpontok környékén erős fertőzés alakult ki. Ezt segíti a tarka szőlőmoly lárvájának kártétele, de a darazsak is kaput nyitnak a kórokozónak. Hozzá kell tenni, hogy néhány fajta vékony héja is segíti a betegség terjedését.

Az időjárás száraz jellege tendenciájában lassította a szürkepenész terjedését, de a szeptember elején hullott csapadék elég volt ahhoz, hogy újabb fertőzési hullám induljon.

A védekezésben egyre nagyobb szerepet kap a zöldmunka. A fertőzött levelek (peronoszpóra) leszedése, a fürtök kitakarása, a szellős sor kialakítása sokat segíthet a bogyók gyors felszáradásában, s ezzel a szürkepenész számára kedvező feltételek megszüntetésében.

A védekezés elvei: említettem, hogy a növényápolási munkák, mint pl. a beteg részek eltávolítása, a fürtök kitakarása, a szellős környezet megteremtése sokat segíthet. Kémiai anyagokat ilyenkor már csak nagyon indokolt esetben, alapos mérlegelés után használhatunk. Fő szempont az élelmezés-egészségügyi várakozási idő betartása, vagyis ne kerüljön a fogyasztó kezébe szermaradékkal terhelt élelmiszer.

Szőlőben még használhatunk réztartalmú szert a peronoszpóra ellen, míg a szürkepenész ellen a fenhexamid hatóanyagú Teldor 500 SC alkalmazható. A szükséges várakozási idő borszőlőben 14 nap, míg csemegében 7 nap.

Almamoly ellen a Dipel DF WP biológiai növényvédő szer az utolsó pillanatban is bevethető, 2 napos ÉVI jellemzi. A piretroidok között is van 3 napos várakozási idejű termék. A repcebolhák ellen a piretroidok nyújtanak átmeneti megoldást. Pontosan az „átmeneti”, azaz rövid hatásidő és a folyamatos kártevő betelepedés miatt ajánlott a klórpirifosz hatóanyagú termékek közül választani.

Az alma zárópermetezéséhez olyan készítmény választása javasolt, ami a tárolás során is védi a gyümölcsöt, komplex védelmet ígér (szürkepenész, monília, varasodás és egyéb élősködő gombák ellen). Ilyen a boscalid + piraklostrobin hatóanyag kombinációt tartalmazó Bellis.  Egyszeri kezelés, a betakarítás előtt 7 nappal általában elég, a bőséges lémennyiség javítja a kezelés hatékonyságát.

Kertdoktor

(Agrofórum Online)

Tisztelt Olvasó!

Bizonyára már észrevette, tapasztalta, hogy Agrofórum Online májustól új szolgáltatással, a „Kertdoktor” rovattal tájékoztatja az aktuális növényvédelmi helyzet iránt érdeklődő olvasókat.

Megtekintem a KERTDOKTOR növényvédelmi előrejelzés rovatát >>>

Amint azt a népes olvasótábor folyamatosan tapasztalja, a nyomtatott Agrofórum szaklapban rendszeresen mély szakmai tartalmat hordozó, a tudomány és a termelés új eredményeit bemutató cikkek jelennek meg. Ugyanakkor a kiadvány a havi megjelenés miatt nem tud naprakész információkat szolgáltatni az aktuális növényvédelmi helyzetről, tennivalókról. Új rovatunk ezt vállalja fel.

Természetesen itt is vannak korlátok, az országos kitekintés csak nagy vonalakban valósítható meg, a friss információkat is csak az adott térségi összefüggésben lehet frissnek elfogadni, s a termesztett kultúrák teljes körét állandóan lefedni szinte lehetetlen.

Mindezek ellenére igyekszünk rendszeres közzététellel a tendenciákra, várható eseményekre, veszélyekre felhívni a figyelmet, s ezek mellé egy nagyon rövid védekezési útmutatót is adni. Ez utóbbi nem helyettesíti a helyszínre adaptált, minden aktuális körülményt elemző védekezési technológiát. Ezért, ha szükséges, kérjük, támaszkodjanak a helyi növényvédelmi szakemberre.

Reméljük, új kezdeményezésünk sokaknak hasznos lesz, és elnyeri tetszésüket. Amennyiben így lesz, alkalmazzák az itt olvasható növényvédelmi előrejelzést.

Ha észrevételük, javaslatuk van a rovat tartalmi és formai jobbítására, kérjük, jelezzék felénk a kertdoktor@agroforum.hu címen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

A tarlóápolásról, most kicsit másképpen

2023. augusztus 24. 09:10

A gabonatarlók gondos ápolása sok későbbi gondtól szabadíthat meg minket, és ez nem csupán a gyomnövényekre igaz.

Földibolhák lepik el a veteményest

2021. július 23. 05:21

A napokban apró, 2-3 mm nagyságú fekete bogarak lepték el a kertet, szinte minden növényt. Karalábé palánták levelein kicsi lyukakat rágtak, pattognak, ugrálnak. Másoktól is hallottam, hogy náluk is vannak. Mik azok, tudok ellenük valahogy védekezni?

Mi rág apró lyukakat a káposzta levelére?

2022. május 9. 04:38

A káposzta levelein apró lyukakat vettem észre. Milyen kártevő okozhatta a problémát? Hogyan védekezhetek ellene?

Fiatalkori kártevők: a küzdelem kelés után kezdődhet is ellenük

2024. április 8. 05:40

A fiatalkori kártevők súlyos károkat okozhatnak, és az ellenük való eredményes védekezés mindenképpen szükséges ahhoz, hogy az adott kultúrától megfelelő termést és bevételt várhassunk.