Növényvédelem
Fizetett tartalom
Növényvédelem
Fizetett tartalom

A Syngenta kalászos gombaölő szer portfóliója 2020-ban is maximális védelmet biztosít a levél és kalászbetegségekkel szemben

A Syngenta kalászos gombaölő szer portfóliója 2020-ban is maximális védelmet biztosít a levél és kalászbetegségekkel szemben

Syngenta Kft.

A sikeres és nyereséges kalászos gabonatermesztés magas szintű és szakszerűen kivitelezett termesztéstechnológiát igényel, ennek szerves részét képezi a gyomnövények, kártevők és kórokozók ellen kivitelezett okszerű növényvédelem.

Évről évre eltérő mértékű fertőzési nyomást tapasztalunk, akár levélbetegségek (pl.: sárga rozsda), akár kalászbetegségek (pl.: 2019-es kalászfuzáriózis járvány) tekintetében. A befektetett munkánk és a betakarítandó termés védelme szempontjából a teljes tenyészidőszakban olyan gombaölő szerekre van szükség, amelyek a termesztés során fellépő kórokozókkal szemben megbízható és hatékony védelmet nyújtanak és hozzájárulnak ahhoz, hogy megfelelő mennyiségben, minőségben és nyereségesen értékesíthessük termésünket betakarítást követően.

A Syngenta Kft. kalászos gabonatermesztő partnerei részére a 2020-as évben is teljeskörű gombaölő szer portfóliót biztosít, hozzájárulva ezzel a sikeres termesztéshez.

AMISTAR OPTI

Azoxistrobin és klórtalonil gyári kombinációját tartalmazó készítményünk. Az azoxistrobin szisztémikus, kiváló élettani, zöldítő és juvenilizáló hatást biztosít a kezelt növényállománynak. A klórtalonil kontakt hatásmóddal, valamint jelentős rezisztenciatörő tulajdonsággal rendelkezik szeptória (Zymoseptoria spp.) fajok ellen, továbbá kiváló védelmet nyújt az élettani eredetű foltbetegségek ellen, pl.: káros UV sugárzás. Triazol mentes készítmény lévén bátran kijuttatható a növények korábbi fenológiai állapotában is (2-3 nódusz), a kórokozók (szeptória fajok, rozsda fajok) áttelelő képletei és induló fertőzéseivel szemben megbízható védelmet biztosít.

Fontos megjegyeznünk, hogy a klórtalonil hatóanyag engedélyét az Európai Unió engedélyezési hatósága nem hosszabbította meg, ennek következtében a kis- és nagykereskedők meglévő raktárkészleteiket 2020.05.20.-ig értékesíthetik, valamint a termék felhasználása is ezen időpontig engedélyezett. A termék dózisa: 1,5-2,5 l/ha.

ELATUS ERA

Cégünk vezérterméke és zászlóshajója a kalászos gombaölő szer portfóliónkban, amely az elmúlt évben is bizonyította hatékonyságát az egyes levél- és kalászbetegségekkel szemben. Igazolják ezt a fejlesztői kísérleti eredmények és termelőink pozitív tapasztalatai egyaránt. A termék újgenerációs SDHI hatóanyagot (SOLATENOL=benzovindiflupyr) és protiokonazolt tartalmaz. Kiváló hatékonysággal rendelkezik őszi és tavaszi búza esetében a szeptória fajok, rozsda fajok, kalászfuzáriózis kórokozói, őszi és tavaszi árpa esetében pedig a hálózatos levélfoltosság, ramuláriás és rinhospóriumos levélfoltosság, valamint a törpe rozsda ellen. A protiokonazol jelenleg a piacon elérhető egyik legjobb, legmarkánsabb hatóanyag kalászfuzáriózis ellen.

Az előző, 2018/2019-es termesztési szezon bőven tartogatott kihívásokat mind időjárási (aszályos ősz és tavasz, csapadékos május), mind növénykórtani szempontból (levél- és kalászbetegségek). Az Elatus Era kiváló hatékonyságot és védelmet biztosított az egyes kórokozókkal szemben. Az 1. ábrán a termék vörösrozsda elleni hatékonysága látható, a kezelési sorban két versenytárs, SDHI hatóanyagot tartalmazó termék mellett, a 2. ábra pedig szintén két versenytárs mellett mutatja a termékünk kiemelkedő kalászfuzáriózis elleni hatékonyságát. A termék dózisa: levélbetegségek ellen zászlóslevél kiterülését követően 1,0 l/ha, kalászvédelemre kalászhányást követően, virágzás kezdetén megfelelő permetléborítottságot biztosító szórófejekkel 1,0 l/ha.

1.ábra: Elatus Era hatékonysága vörös rozsda ellen zászlóslevélen a kezelést követő 5 héttel (kezelés ideje: 2019.05.02. zászlóslevél kiterülése, SYN magyarországi fejlesztői kísérlet, n=2, fotó: Boros Szilárd)

2.ábra: Elatus Era kalászfuzárium elleni hatékonysága (kezelés ideje: 2019.05.17. virágzás kezdete, SYN magyarországi fejlesztői kísérlet, n=5)

MAGNELLO

Difenokonazolt és tebukonazolt tartalmazó termékünk, amely rugalmas felhasználást tesz lehetővé az egész tenyészidőszakban, legyen szó levélbetegségekről vagy kalászbetegségekről. A termékben lévő difenokonazol magas zsíroldékonysággal rendelkezik, így kezelést követően a hatóanyagok gyorsan átjutnak a levelek viaszrétegén és felveszik a küzdelmet a szeptória, rozsda fajok, lisztharmat ellen, kalászvédelmi kezelés esetében (3. ábra) pedig a már említett tebukonazol tartalom teszi megbízhatóvá a termék hatékonyságát. Dózisa 1,0 l/ha.

3.ábra: Magnello kalászfuzáriózis elleni hatékonysága (kezelés ideje: 2019.05.17. virágzás kezdete, SYN magyarországi fejlesztői kísérlet, n=2)

A termékek ismertetése és a bemutatott pozitív kísérleti eredmények vonatkozásában összefoglalásként elmondhatjuk, hogy a teljes kalászos tenyészidőszak növénykórtani kihívásaira hatékony megoldásokkal rendelkezünk, termékeink használatával termelő partnereink szezon során befektetett munkája megtérül és nyereségesen értékesíthető termés formájában realizálódik.

Boros Szilárd
fejlesztőmérnök, fungicidek
Syngenta Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A gombákra kell a leginkább figyelni

2024. július 1. 15:40

Az időjárás továbbra is kedvez a gombák szaporodásának. Akik a szőlő lisztharmata ellen nem védekeztek, azok valószínűleg szüretelni sem fognak idén. Figyelnünk kell a levéltetvek terjedésére is, hiszen az időjárás kedvező életfeltételeket teremt számukra, és ne feledkezzünk meg a poloskákról és burgonyabogarakról sem.

Továbbra sem pihennek a permetezőgépek

2024. július 1. 12:10

Továbbra sem pihenhetnek a permetezőgépek. Elszoktunk a kórokozóknak kedvező párás, nedves nyaraktól. A vadgesztenyelevél-aknázómoly, guignardia gomba, a parlagfű mind problémát okoznak. A közterületeken aktuális növényvédelmi teendőkről olvashatnak.

Rossz hír: rajzik az amerikai kukoricabogár

2024. július 1. 08:40

A kukoricabarkó, a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke mellett az amerikai kukoricabogár okozhat súlyosabb fertőzést.

Már a levegőből is megvédheti napraforgó- és szójaállományát!

2024. június 26. 14:40

Július 21-ig szükséghelyzeti engedéllyel légi kijuttatással is alkalmazható a Pictor® Active gombaölő szer.

A csemegeszőlő-termesztés növényvédelmi kihívásai

2019. március 23. 10:36

A csemegézés a termesztési precizitás mellett fokozottabb figyelmet, megelőző jellegű hozzáállást és kiemelt növényvédelmi szakértelmet igényel, annak ellenére, hogy azonos kórokozóktól, kártevőktől, járványoktól, időjárási nehézségektől kell évről évre megvédeni a termést, mint a borszőlő esetén.

Egyre élesebb a növényvédő szerek miatti uniós vita

2022. augusztus 23. 08:46

Az Európai Bizottság a bírálatok ellenére továbbra is a jelenleg használtnál lényegesen kevesebb növényvédőszer-használatát szorgalmazza a mezőgazdaságban.

Növénykórtani veszélyek a kalászosokban ősszel

2019. október 26. 06:38

A veszély jelen időszakban nem az őszi kalászosok – néhol még csak kelésben levő – állományaiban található, hanem az előző évi gabonavetések megmaradt árvakeléseiben.

Puszpángmoly: mit fogott a csapda október második hetében?

2023. október 19. 06:10

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő selyemfényű puszpángmoly csapdahálózatának fogási adatait láthatják. A munkához az MTA ATK Növényvédelmi Intézetének Csalomon típusú csapdáit használják.