Növényvédelem

Olvasóinktól: Fejér megyében is egyre több a rozsda és a lisztharmat

Agrofórum Online

A lisztharmat és rozsda a Fejér megyei kalászos gabonákon is megjelent, ahogy repcében szárormányossal is lehet már találkozni. 

Hétfői cikkünk után, amelyben dalmandi tapasztalatokra hivatkozva a sárgarozsda és több kártevő megjelenéséről és terjedéséről is írtunk, újabb olvasói figyelmeztetések és jelentések érkeztek az Agrofórum szerkesztőségébe, amelyek hasonló esetekről számolnak be.

Kauser Jakab állandó bloggerünk, a Precíziós Gazda blogunk szerzője Székesfehérvár közeléből küldte nekünk az alábbi képet, amin jól látszik a sárga rozsda jelenléte, ami mellett a területeken erős lisztharmat fertőzöttséggel is lehet találkozni.

Hasonlókról számolt be az Agrofórumnak Márton Gábor, a Belchim Crop Fejér megyei területi képviselője.

Tapasztalataink szerint és gazdák beszámolója alapján elmondhatom, hogy egyes kalászos táblákon jelentkezett a lisztharmat és a rozsda, de természetesen nem egybefüggő területen. Repcében szárormányossal találkoztunk. Egyes termelők idén két, de lehetséges, hogy három növényvédelmi kezelést fognak végezni kalászos kultúrában gomba ellen. Repcében úgy véljük, ha a hőmérséklet tartósan 5 fok felett lesz, akkor a gazdálkodók rovarkártevők ellen védekezni fognak. Továbbá a kalászos kultúra gyomirtása is érdekes lehet, hiszen a meleg hatására a gyomnövények jelentős mennyiségben jelen lesznek. Érdemes az egyes fajok ellen már korán védekezni. Kalászos gombaölésre ajánljuk az azol csoportba tartozó tebukonazol és tetrakonazol kombinációját roszda és fuzárium ellen. Továbbá pyriofen és tebukonazol kombinációját első védekezésre lisztharmat, szeptória és rozsda ellen. Gyomirtásra ajánljuk a tribenuron metilt, míg rovarkártevők ellen az alfametrin hatóanyagot.

Továbbra is várjuk olvasóink beszámolóit! Amennyiben hasonló növényvédelmi problémákat észlel tábláin, küldje el nekünk tapasztalatait és fotóit az info@agroforum.hu címre, hogy segíthessük olvasóinkat!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

A szőlőtripsz jelentősége, kártétele és a védekezés lehetőségei

2019. június 10. 13:37

A szőlőtripsz károsítására rügyfakadás után lehet számítani. Mivel tavasszal meglepetésszerűen jelentkezhet a kártétel a fiatal hajtásokon, a fakadást követően rövid időn belül megelőző védekezés lehet szükséges.

Már megjelent az áprilisi Agrofórum!

2019. április 15. 17:04

Vajon mi áll a hazai burgonya termőterület drasztikus csökkenésének hátterében, melyek az ágazat fejlesztési lehetőségei, fellendülhet-e ismét a burgonyatermesztésünk?

Időszerű a gabonák vírusait átvivő rovarok elleni védekezés

2019. október 22. 06:36

A levéltetvek és kabócák betelepülése az ősz folyamán kedvező (nem szeles, esős) időjárás mellett szinte folyamatos és ezt a tevékenységet csak a tél eleji erős fagyok képesek lezárni.

Veszélyességük fokozott jelentősségű: a spanyol csupaszcsiga

2018. október 14. 03:35

A spanyol csupaszcsiga inváziós károkozó állatfaj, mely az Ibériai-félszigetről származik. Néhány évtized alatt Európa legtöbb országába eljutott, terjedése az utóbbi húsz évben vált intenzívebbé.