Zöldség-Gyümölcs

Alpha, az AI-által vezérelt málnaszedő robot

https://techfundingnews.com/fieldwork-robotics-grasps-1-5m-for-alpha-its-ai-powered-raspberry-picking-robot/?utm_content=cmp-true

A mezőgazdasági vállalkozások Európa- és világszerte folyamatos és egyre súlyosbodó munkaerőhiánnyal küzdenek. Az Egyesült Királyságban ezt a problémát a Covid-19, a Brexit, az ukrajnai háború és a konkurens ágazatokban tapasztalható magas foglalkoztatási ráta súlyosbította. A National Farmers' Union szerint a munkaerőhiány miatt idén akár 60 millió fontnyi (23,5 milliárd Ft) élelmiszer is megrohadhat a gazdaságokban.

Leginkább a málnatermelőknek kell több rendszerszintű problémával szembenézniük, beleértve a krónikus munkaerőhiányt és a csökkenő nettó árrést. Csak a málnaszedés a teljes termelési költség több mint 50%-át teszi ki. A Cambridge-i székhelyű Fieldwork Robotics (amely a bogyós gyümölcsökre, például a málnára összpontosít) ezt a problémát megoldandó fejlett, mesterséges intelligenciával működő betakarító robotokat fejlesztett ki, hogy hozzájáruljon a munkaerőhiány problémájának megoldásához, a gazdaságok hatékonyságának növeléséhez és az élelmiszer-pazarlás csökkentéséhez az Egyesült Királyságban és azon kívül is.

Ambiciózus tervek a málnatermesztéshez

A legújabb fejlemények szerint a Fieldwork Robotics 1,5 millió fontot kapott az Elbow Beach Capital-tól (amely nemrégiben támogatta az EnsiliTech-et, az Allye-t és az Anaphite-ot) egy jelenleg zajló finanszírozási eljárásban, amelynek célja, hogy több mint 2 millió fontot gyűjtsön össze. Miután a vállalat az új befektetők előtt is megnyílt, várhatóan további 600 ezer fontnyi forrást szerezhet. A fordulóban a Frontier IP, egy családi iroda és más már meglévő befektetők is részt vettek.

Korábban a Fieldwork Robotics több mint 700 ezer fontot kapott az Innovate UK-tól és az EIT Food által nyújtott támogatást, így a vállalat hozzáférést kapott a vállalkozók, mezőgazdasági vezetők és akadémikusok hálózatához.

A brit agrártechnológiai vállalat a mostani forduló bevételeit arra fogja felhasználni, hogy növelje csapatát, megkezdje robotjai gyártásának a kihelyezését, és még több gazdát vonjon be betakarítási szolgáltatást nyújtó ajánlatába. A vállalat célja, hogy 2025-re több mint 100 robot álljon rendelkezésre a betakarítási szolgáltatás keretében végzett munka során, és megháromszorozza a robotok betakarítási sebességét.

A vállalat a beruházás mellé David Fultont szerződtette vezérigazgatónak, aki a mesterséges intelligencia, a technológiafejlesztés és a marketing területén szerzett széleskörű ismeretekkel rendelkezik.

Az Elbow Beach Capital vezérigazgatója, Jon Pollock a következőket nyilatkozta:
– A Fieldwork Robotics csapata jelentős műszaki szakértelmet és az azonnali és tartós hatás megteremtésére irányuló törekvést ötvözi. A mezőgazdaság a jelenlegi formájában nem felel meg a céloknak, ezért innovatív technológiára van szükségünk a fenntarthatatlan mértékű pazarlás enyhítéséhez, valamint a gazdálkodók és az ágazat végfelhasználói számára a gazdaságosság javításához. Alig várjuk, hogy szorosan együttműködhessünk a Fieldworkkel, miközben ők ezt a problémát megoldják.

David Fulton, a Fieldwork Robotics vezérigazgatója kifejtette:
– Az Elbow Beach Capital stratégiailag és kulturálisan is kiválóan illeszkedik hozzánk. Mint valódi hatásorientált befektető, egyértelmű, hogy az EBC nem csak a potenciális értéket keresi, hanem a befektetések kihatását is, és azt, hogy azok hogyan tehetik jobbá a világot. Ez a finanszírozási forduló támogatja majd az előremutató gazdaságokkal folytatott munkánkat, amelyek a munkaerőhiányt igyekeznek orvosolni, a terménypazarlást csökkenteni és az élelmiszer-inflációt mérsékelni.

Mesterséges intelligenciával működő betakarító robot

A Fieldwork Roboticsot 2016-ban alapította Martin Stoelen Cambrdige-ben. A vállalat a bogyós gyümölcsök betakarítására koncentrál függőleges és vízszintes robotok használatával, és célja, hogy megoldja a munkaerőhiány, a gazdaságok hatékonyságának csökkenése és az élelmiszerpazarlás egymással összefüggő problémáit.

A Fieldwork saját fejlesztésű AI-technológiája az egyedülálló moduláris lágyrobotkarokkal kombinálva a legmodernebb hardvert és szoftvert egyesíti, hogy rendkívül fejlett betakarító robotokat kínáljon.

Alpha: A málnaszüretelő robot!

A Plymouthi Egyetemről indult Fieldwork a Bosch-szal együttműködve kifejlesztette az első önálló málnaszüretelő robotot, amely az Alpha nevet kapta. A robot elemzi a termést, eldönti, hogy mikor szedje le a málnát, és a szupermarketekbe való szállításra készen tasakokba csomagolja.

Az Alpha lehetővé teszi a termesztők számára, hogy a műveleteket napi 24 órára kiterjesszék, így a betakarítási idő háromszorosára nő. Mivel a gazdáknak nehézséget okoz a mezőgazdasági munkaerő toborzása, az Alpha garanciát nyújt arra, hogy a gazdák betakarítási kapacitását nem befolyásolják a rendelkezésre álló munkaerő-kínálat szezonális vagy politikai okokból bekövetkező változásai. A Fieldwork technológiája tehát lehetővé teszi a termelők számára, hogy jelentősen növeljék betakarítási hatékonyságukat, és csökkentsék az emberi munkaerőhiány okozta élelmiszer-pazarlást.

A Summer Berry Company-val együttműködve a Fieldwork az Alfát portugáliai gazdaságokba telepíti, az általa betakarított gyümölcsöt pedig jelenleg az Egyesült Királyság vezető szupermarketjei, köztük az M&S, a Sainsbury’s és a Waitrose árulják.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fekete retek: epeproblémákkal nem javallott!

2024. november 5. 13:10

A fekete retek a modern étrendben ugyan kevésbé jelentős zöldségként szerepel, ám az emésztési panaszok és a köhögés elleni gyógyhatása miatt mindmáig népszerű.

Ettől különleges az elefántfokhagyma

2024. november 4. 07:10

Az elefántfokhagyma sokkal lágyabb ízű és lédúsabb, ezért nem tudja kiváltani teljes mértékben sütés-főzés során az intenzív ízű fokhagymát.

Édesburgonyából is készíthetünk szeszes italt

2024. október 30. 06:40

A Juranggae 60% rizst és 40% lila édesburgonyát tartalmaz, és hagyományos lepárlási módszerrel készítik, mesterséges adalékanyagok nélkül.

Ültetőgödör: hogyan alakítsuk ki megfelelően?

2024. október 29. 17:10

Megtörtént a facsemete kiválasztása, és most hazavisszük az ültetésre kiszemelt növényt. Ahogy az egészséges facsemete kiválasztása sem egyszerű művelet, úgy a fa gyökérzetét befogadó ültetőgödör kialakítása is körültekintést igényel. Videónkban Sipos József szaktanácsadó javaslatait mutatjuk be nézőinknek.

Ritka kártevő: a málna-viaszos pajzstetű (Atrococcus bejbienkoi)

2023. november 8. 10:10

Magyarország melegebbre és szárazabbra fordult klímája nem kedvez a málnatermesztésnek. Jelentős a munkaerőigénye, amelynek döntő hányada a szedési időszakban jelentkezik. Ezekre a gondokra visszavezethetően a hazai gyümölcs árban nem versenyképes az importból származó termékkel. Ezeknek a kedvezőtlen hatásoknak a következménye, hogy a málna országos termőterülete folyamatos csökken. 2022-ben Magyarországon az ültetvényben termesztett málna termőterülete csak 101 hektár volt.

Apró gyümölcs, apró kártevője: a málna-vesszőszúnyog

2023. november 26. 11:10

A málnát mint értékes, Magyarországon is termesztett gyümölcstermő növényünket, úgy gondolom, senkinek sem kell bemutatni. Magas élvezeti értéke, és szerteágazó felhasználhatósága miatt még mindig megtalálható a kiskertek termesztésében.

Málnatermesztés agrárerdészeti módszerekkel?

2023. április 18. 10:41

A MATE Kertészettudományi Intézet Gyümölcstermesztési Kutatóközpont Fertődi Kutatóállomásán napjaink meteorológiai szélsőségeinek kiküszöbölésére technológiai kísérletekben, árnyékolási rendszerekben, agrárerdészeti módszerekkel keresik a megoldást a szélsőségek tompítására.

Itthon csökken, de globálisan emelkedő tendenciát mutat a málna termésmennyisége

2018. augusztus 10. 06:20

A gombás betegségekkel szemben ellenállóbb, valamint a folyton termő fajták használata adhatna lendületet a málnatermesztésnek.