Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: a csapadékos idő kedvez a betegségek terjedésének

Agrofórum Online

Május közepén tovább folytatódott az átlagosnál hűvösebb, változékony időjárás.

Egymást követték a mediterrán eredetű, nedves légtartalmú csapadékzónák, az egész Kárpát-medence kapott esőt, különösen a Dunántúl térsége, ahol a csapadék mennyisége néhány nap alatt meghaladta a május havi átlagot. Kelet felé haladva ennél sokkal kevesebb eső hullott. Az éjszakai hőmérséklet 10 °C körül alakult, a nappali maximum csak napsütéses órák idején haladta meg a 20 °C-ot. A hosszan tartó nedvességborítás és a magas páratartalom elsősorban a betegségek terjedésének kedvez, néhány rovarkártevőnek pedig kifejezetten káros.

A kalászos gabonákon károsító vetésfehérítő bogár lárvák esetében a záporokkal, zivatarokkal érkező eső sokat lemosott a levelekről, nagy a lárvák mortalitása. Ahol ez elmaradt, ott a bogarakkal együtt jelentős a lárvakártétel is a zászlósleveleken. Ahol az együttes rovarkártétel eléri a levélfelület 20 %-át, ott indokolt a védekezés, különösen, ha a levéltetű fertőzöttség is elérte a felső levélemeletet és a kalászt. A legutóbbi esőzések több táblán a földre döntötték az őszi árpát, mely már felállni nem képes, legfeljebb „felkönyököl”. A virágzó árpa fokozottan érzékeny a kalászfuzáriózis fertőzésre, ezért a csapadék elmúltával meg kell kezdeni az egyéb rozsda- és levélbetegségek mellett a kalászvédelmet is. A többi kalászos betegség közül továbbra is a sárgarozsda járványveszély a meghatározó, néhány árpa- és búzatábla foltokban sárgul a betegségtől, megkezdődött a beteg levelek leszáradása. A tapasztalatok szerint még intenzív védekezés mellett is jelentős a különbség a fajták és hibridek eltérő fogékonysága miatt. A sárgarozsda mellett az egyéb levélfoltosságot okozó kórokozók és a lisztharmat jelenleg alárendelt szerepet játszanak, ez azonban az időjárás szárazabbra és melegebbre fordultával gyorsan megváltozhat, ezért a növényvédelmi beavatkozáshoz széles hatásspektrumú és hosszantartó hatású fungicidet válasszunk.

Mocskospajor károsítása

Az őszi káposztarepce esetében a termés fejlődését már csupán a becőormányos és a nyomában fellépő becőszúnyog gátolhatja. A korábbi védekezések miatt jelenleg már csökkent a fertőzési nyomás, de a nedves, párás környezet kedvez a becőszúnyog felszaporodásának. Emellett a száron, levélen és a becőkön fokozott a veszélye a szklerotíniás, a fómás, az alternáriás és a szürkerothadást előidéző betegségek megjelenésének, ezért indokolt a megelőző védekezések megkezdése.

A felázott talaj kedvez a napraforgó és a kukorica gyors növekedésének, így elmúlt a keléskori kártevők támadásának a veszélye. Több táblán azonban a drótféreg okoz tőkiesést a vetésekben, ahol már az egészen apró lárvák is a növények pusztulását okozzák. A drótféreg kártétel mellett kis tömegben, de rajzik a vetési, a gamma és a felkiáltójeles bagolylepke, melyek kedvenc peterakó helye a gyomosan hagyott kukorica, tehát ezeket a területeket érdemes fokozottan figyelni, nehogy további tőszámcsökkenés alakuljon ki.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Most a mandula, a kajszi és az őszibarack megelőző védelme a legfontosabb feladat

2020. március 9. 12:30

Most a csonthéjasok moníliás virág- és hajtásfertőzésének a megakadályozása kell, hogy legyen a fő csapásirány a gyümölcsösök növényvédelmében.

Véd a fagy ellen a fák törzsének lemeszelése?

2022. november 2. 04:36

Szeretném a segítségüket kérni abban, hogy vajon véd-e a fagy ellen is valamelyest a fák törzsének lemeszelése?

Veszélyes kártevők: a keresztesvirágúak földibolhái

2019. szeptember 16. 04:36

A káposztabolhák legjelentősebb kártételét a kora tavasszal előjövő imágók okozzák, ami akár a csíranövények pusztulását is okozhatja. Kártételük az úgynevezett „lyuggató hámozás”.

Ismét támad a bogáncslepke szójában

2020. január 30. 16:32

A bogáncslepke kártételének megelőzése, csökkentése érdekében legfontosabb a kártevő korai felismerése.