Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: támadják a kukoricát a vetésfehérítő bogarak

Agrofórum Online

Az elmúlt hét időjárása elsősorban a hőségnapokról szólt. A nappali maximumok több napon át meghaladták a 30 C0-ot, és éjszakára sem csökkent a hőmérséklet 20 C0 alá. A hőség megszűnését a hét végén érkező és átrobogó hidegfront szüntette meg. A front az eső mellett viharos szelet, helyenként jégesőt hozott, így a még álló búzatáblák egy részét is ledöntötte.

Az őszi árpa aratása mellett felgyorsult a búza érése is. A táblák zöme elérte a viaszérés állapotot, már csak a zászlós levelek egy része zöld. Ennek megfelelően a vörösrozsdával és egyéb betegséggel fertőzött levelek is leszáradtak. A tünetes levelek aránya 25-45 % közötti. A kalászfuzáriózistól megbetegedett kalászok aránya a viharos esőben emelkedett, a kifehéredett kalászokon megjelent a szaprofita életmódot folytató korompenész. Kis mértékben emelkedett, de nem veszélyes mértékű a gabonapoloskák és a szipolyok száma. Létszámuk már várhatóan nem nő, mert felgyorsult a szemek érése. Néhány napja a vetésfehérítő bogarak áttelelésre vonuló nemzedéke is megjelent. Most az egyéb gabonaféléken, elsősorban a kukorica levelein hámozgatnak, majd kis idő elteltével nyugalmi állapotba vonulnak, egészen tavaszig.

A kukorica és a napraforgó fejlődése rohamos, ahol megfelelő a talaj nedvességi állapota. A kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke rajzása táblánként igen változatosan alakul. Van, ahol erős rajzással szembesülünk, másutt pedig nem, vagy alig fogják a csapdák ezeket a kártevőket. Vizuális megfigyeléssel ennek ellenére egyre gyakoribb a kukoricamoly hernyója által megrágott kukorica „furulya”. A hernyók ugyan még csupán L1-L2-es fejlettségűek, de növekedésük a kedvező körülmények hatására gyors. A gyapottok bagolylepkének a kukorica most még másodlagos tápnövénynek számít, helyette a több száz tápnövény valamelyikén táplálkozik, köztük számos szabadföldi zöldségfélén. A levéltetű fertőzés napraforgón most alig mutatkozik, és hasonló a helyzet a lucerna- és mezei poloska népességgel is. Az elenyésző népesség ellenére poloska-szúrásnyom, növényenként akár 3-4 is mindenütt megfigyelhető. A kedvező vízellátottság miatti turgornyomás felrepeszti ezeket a sebzéseket, melyek a szár- és levélfertőzést okozó betegségek számára teremt kiváló feltételeket. Most még alacsonynak mondható a primer szklerotíniás tövek aránya, valamint a fómával, alternáriával, diaportéval , makrofominával fertőzött tövek száma, de a körülmények kedvezőek minden kórokozó számára.

Alternáriával fertőzött levelek

A burgonya fajták zöme elvirágzott, most a bogyó- és a gumóképződés folyamata zajlik. A levéltetű fertőzés intenzitását a védekezések és a hőségnapok megtörték, így jelenleg alacsony a létszámuk. A burgonyabogár egyedsűrűség változó, de nem magas, a lárvák fejlettsége főként L3-L4-es. Az idősebb, alsó leveleken elsősorban alternáriával fertőzött leveleket láthatunk, míg másutt a burgonyavész tünete látható, de ez tapasztalható a paradicsomnövényeken a házikertekben. A folyamatosan fennálló veszély miatt intenzív védekezésre kell felkészülni a továbbiakban is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: ismerje fel a jeleket időben!

2025. július 21. 14:10

Megérkezett az eső, de vele együtt a kártevők is: a szőlő és gyümölcsösök most különösen érzékenyek a fertőzésekre, figyeljünk a védekezésre!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: védekezzünk a lisztharmat fertőzése ellen

2023. június 8. 11:10

Június első napjaiban alapvetően csendes nyáreleji időjárás uralkodott hazánkban.

Szélesatka – Polyphagotarsonemus latus

2019. január 19. 07:36

Egy 2014-ben tapasztalt méhpusztulás után az elhullott rovarok testéből acetamiprid és tebukonazol hatóanyag-maradék volt kimutatható. Ennek alapján merült fel a gyanú, hogy e két, méhekre nem veszélyes hatóanyag együttes kijuttatása okozhatta a pusztulást. A cikk szerzője arra volt kiváncsi, hogy a rovarölő acetamiprid és a gombaölő tebukonazol együttes kijuttatása okoz-e mortalitást, és ha igen, akkor annak mértéke mekkora a házi méhen.

Külföldi nyaralás és növényegészségügy I.

2023. július 22. 13:40

Érdemes tisztában lenni a növényegészségügyi előírásokkal, ha külföldi utazást tervezünk olyan emberként, aki nem tudja még nyaralás alatt sem levenni a szemét a szebbnél szebb növényekről és termésekről. Mit kell tudnunk ezekről az előírásokról és a növényegészségügyről? Miért fontos szigorúan betartanunk mindezeket?

Elkéstem már a lemosó permetezéssel?

2023. február 18. 04:38

Tájékoztatásukat szeretném kérni, hogy gyümölcsfáimnál elkéstem már a lemosó permetezéssel?