Így, november legelején, már csak egy záró összefoglalóra van lehetőség, a növényvédelemben „nagy dolgok” már nem történnek.
Így, november legelején, már csak egy záró összefoglalóra van lehetőség, a növényvédelemben „nagy dolgok” már nem történnek. Van még munka a határban. Igen sok tábla kukoricát lehet látni az országot járva, amelyek a betakarításra várnak, s a vetések is megcsúsztak.
AGROFÓRUM IDŐJÁRÁS ELŐREJELZÉS >>>
Október elején még hihetetlennek tűnt, hogy a hónap első 3 hete gyakorlatilag folyamatos esővel telik majd el, s napot csak az utolsó héten látunk. Mégis ez történt, s ez az időjárás megállította mind a betakarító gépeket, mind a vetőgépeket. Ráadásul a folyamatos eső miatt felázott talajra nem lehetett azonnal rámenni az eső megállását követően, várni kellett a felszáradásra. Így a vetés tipikusan kettészakadt, egyik felét szeptember végén, október legelején elvégezték, majd a folytatás csak a hónap végén indult újra. Ennek megfelelően a korai vetések már kisoroltak, míg a másik rész esetleg még zsákban van. A kezdeti fejlődés nagyban függ a késő őszi, téli időjárástól. Enyhe tél esetén még utoléri magát a későn vetett állomány, s tavaszra kiegyenlítődhet a különböző időben vetett táblák fejlettségi állapota.
Most, megtekintve az időjárás előrejelzést, egy kis bizonytalanságot láthatunk, november 6-ig valószínűleg nem lesz jelentős csapadék, azt követően egyre nagyobb a valószínűsége az esőnek. Ez eléggé behatárolja a munkák befejezéséhez rendelkezésre álló időtartamot.
A kultúrákat áttekintve rövid az a lista, amelyen végig kell menni.
A jövő ígérete
A kukorica betakarítása megállt a csapadékos időjárásban, majd október végén újra elindultak a kombájnok. A közben eltelt időszakban lényeges változás nem történt a termés minőségében. Általánosságban megállapítható, hogy azokon a táblákon, ahol a csővégi kártétel jellemzően előfordult, s a károsított csöveken fuzárium is megtelepedett, ott a betegség továbbra is jelen van, kisebb mértékben továbbterjedt. A csővégi szemek, amelyek rágottak, penészesek, kisebb méretűek, tehát rostálással eltávolíthatóak.
A továbbiakban a nagyvadak károsítása fenyegeti a termést, s ez a lábon álló táblák zsugorodásával egyre inkább fokozódik.
Napraforgó után vetették
A többi szántóföldi kultúrát már betakarították, azok esetében a szárzúzás és szántás a feladat.
Az őszi vetésű növények közül a káposztarepce kimondottan ígéretes képet mutat. Általában sikerült időben és jó minőségben elvetni a magvakat. A kelésben volt némi egyenetlenség, de mostanra az állományok kiegyenlítődtek.
Szinte azonnal megtámadta a repcebolha a kikelt kis növényeket, majd megjelent a repcedarázs álhernyója is. Az időben elvégzett védekezéseknek köszönhetően a károsítás megállt, s csak kevés táblán érte el a súlyos mértéket. Az őszi időjárás kedvezett a repce fejlődésének, sok helyen a „túlfejlődés” fenyegetett. Betegségek kevésbé fertőzték az állományokat, csak néhány táblán, s ott is csak elszórtan lehetett megtalálni a fómás levélfoltosság és szárrák tüneteit. A termelők általánosan elvégezték a gombaölő szeres kezelést, amely védelmet nyújt a gombabetegségek fellépése ellen, de legalább olyan fontos a regulátorhatása is.
Szokatlan „kártevő páros”
Mostanra jól fejlett, (6)-8 leveles, tőlevélrózsás erős növényeket lehet találni a táblák nagyobb hányadán. A regulátorhatásnak köszönhetően a növények nem nyúlnak felfelé, inkább zömökek, vastag gyökérnyakkal.
A fómás betegség jellemzően hűvös, nedves időszakban fertőz, akár télen is, tehát, aki nem végzett ősszel gombaölő szeres kezelést, annak a területein tavaszra felléphet a betegség. Sajnos a fagyos idő beálltával mostantól kevés lehetőség van a beavatkozásra.
Az őszi árpát elvetették, a táblák szépen mutatnak. A korai vetésű táblákon már megjelent néhány kórokozó, elsősorban a pirenoforás levélfoltosság. Kevésbé a táblákon, inkább az árokszéli füves részeken erős sárgarozsda fertőzés látható. Ez mindenképpen óvatosságra int bennünket, az őszi kalászos állományok megfigyelése indokolt. Az őszi árpában külön figyelmet kell fordítani a levéltetvek fertőzésére, de most az októberi csapadékos időjárás ezeknek sem kedvezett, nem telepedtek be a kikelt állományokba.
Erős repce tő
A későbbi vetésű növények még alig soroltak ki, ezeknél egyelőre nincs károsítási veszélyhelyzet.
Hasonlóan kedvező megállapítást lehet tenni az őszi búza esetében is. A korábban elvetett táblák már szépen kisoroltak, sem kártevő, sem betegség nem észlelhető a növényeken.
A mezei pocokról általános kártevőként szólni kell, hiszen nem lehet egyetlen növényhez vagy kultúra csoporthoz kötni. A nyár folyamán megindult felszaporodása, s az őszi időszakra egyre több lakott járatot lehetett megszámolni. Csapadékos volt a nyár, ezért inkább a magasabb fekvésű részeken telepedett meg, illetve a kevésbé bolygatott területeket részesítette előnyben. Most a betakarítások és a talajmunkák miatt újabb, biztonságos helyet és táplálékot keres, vagyis betelepszik az őszi vetésekbe. Érdemes megfigyelni, követni felszaporodását, s időben elvégezni a védekezést.
Gyapottok-bagolylepke hernyója – még élt október végén
Ehhez a növényvédelmi hatóság is segítséget nyújt, szükséghelyzeti engedélyt adott ki 2016. szeptember 28-tól, 2017. január 18-ig terjedő időszakra a Redentin 75 RB készítményre, Bács-Kiskun, Békés, Hajdu-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Vas, Borsod-Abaúj-Zemplén és Csongrád megye területére. A konkrét védekezéshez termelői regisztráció szükséges az illetékes Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályán.
A vegyszeres védekezés mellett ne feledjük segítőtársainkat sem, a ragadozó madaraknak tegyünk ki „T” fákat, innen figyelve a táblát, hamar lecsapnak táplálékukra.
A kertészeti kultúrákban a betakarítás általában befejeződött, talán Tokaj-hegyalján próbálják még menteni a menthető egészséges szőlőfürtöket, bogyókat. Ott sajnos a korán elindult szürkepenészes rothadás, s az őszi időjárás, beleértve az októberi folyamatos esőket a betegség terjedését segítette. Így a vénasszonyok nyara időszakában várt töppedés, aszúsodás helyett maradt a rothadás, a tetemes kár.
Kismértékben, de terjedt a fuzárium a kukoricacsöveken
A zöldségnövényeink közül a káposztafélék betakarítása folyamatos. A korábbi hernyó- és levéltetű-kártétel lassan visszaszorult. A termést most már az időben elvégzett szedés menti meg.
Növényvédelmileg elég nehéz év volt az idei az ültetvényekben. Szinte folyamatosan nagy fertőzési nyomással támadt a varasodás almában és körtében, a moníliás fertőzés tönkre tette a csonthéjasok termését és a szőlőben együtt fertőzött a lisztharmat és a peronoszpóra.
Amit még lehet, sőt ajánlott megtenni, az a lemosó permetezés. Általában réz a fő hatóanyag, de a korábbi betegségektől függően kén hatóanyag is kerülhet a permetlébe. Ahol pajzstetvek, telelő atka- vagy levéltetűtojások is találhatóak, ott az olaj, mint hatóanyag szintén szóba jöhet.
Fontos a lemosó permetezésnél a bőséges lémennyiség, a fát le kell mosni, a telelő károsító alakokat el kell érni (kéregrepedések, rügypikkelyek, rügyek töve stb.), s be kell vonni a permetszerünkkel. A lehullott lombban telelő károsítók esetén a karbamidos áztatás – a lehullott levelekre célozva – segít az avar bontásában, ezáltal gátolja a kórokozók áttelelését. Ehhez 5 %-os oldatot javasolt készíteni.
Kertdoktor
Tisztelt Olvasó!
Bizonyára már észrevette, tapasztalta, hogy Agrofórum Online májustól új szolgáltatással, a „Kertdoktor” rovattal tájékoztatja az aktuális növényvédelmi helyzet iránt érdeklődő olvasókat.
Megtekintem a KERTDOKTOR növényvédelmi előrejelzés rovatát >>>
Amint azt a népes olvasótábor folyamatosan tapasztalja, a nyomtatott Agrofórum szaklapban rendszeresen mély szakmai tartalmat hordozó, a tudomány és a termelés új eredményeit bemutató cikkek jelennek meg. Ugyanakkor a kiadvány a havi megjelenés miatt nem tud naprakész információkat szolgáltatni az aktuális növényvédelmi helyzetről, tennivalókról. Új rovatunk ezt vállalja fel.
Természetesen itt is vannak korlátok, az országos kitekintés csak nagy vonalakban valósítható meg, a friss információkat is csak az adott térségi összefüggésben lehet frissnek elfogadni, s a termesztett kultúrák teljes körét állandóan lefedni szinte lehetetlen.
Mindezek ellenére igyekszünk rendszeres közzététellel a tendenciákra, várható eseményekre, veszélyekre felhívni a figyelmet, s ezek mellé egy nagyon rövid védekezési útmutatót is adni. Ez utóbbi nem helyettesíti a helyszínre adaptált, minden aktuális körülményt elemző védekezési technológiát. Ezért, ha szükséges, kérjük, támaszkodjanak a helyi növényvédelmi szakemberre.
Reméljük, új kezdeményezésünk sokaknak hasznos lesz, és elnyeri tetszésüket. Amennyiben így lesz, alkalmazzák az itt olvasható növényvédelmi előrejelzést.
Ha észrevételük, javaslatuk van a rovat tartalmi és formai jobbítására, kérjük, jelezzék felénk a kertdoktor@agroforum.hu címen.