Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: támadják a kukoricát a vetésfehérítő bogarak

Agrofórum Online

Az elmúlt hét időjárása elsősorban a hőségnapokról szólt. A nappali maximumok több napon át meghaladták a 30 C0-ot, és éjszakára sem csökkent a hőmérséklet 20 C0 alá. A hőség megszűnését a hét végén érkező és átrobogó hidegfront szüntette meg. A front az eső mellett viharos szelet, helyenként jégesőt hozott, így a még álló búzatáblák egy részét is ledöntötte.

Az őszi árpa aratása mellett felgyorsult a búza érése is. A táblák zöme elérte a viaszérés állapotot, már csak a zászlós levelek egy része zöld. Ennek megfelelően a vörösrozsdával és egyéb betegséggel fertőzött levelek is leszáradtak. A tünetes levelek aránya 25-45 % közötti. A kalászfuzáriózistól megbetegedett kalászok aránya a viharos esőben emelkedett, a kifehéredett kalászokon megjelent a szaprofita életmódot folytató korompenész. Kis mértékben emelkedett, de nem veszélyes mértékű a gabonapoloskák és a szipolyok száma. Létszámuk már várhatóan nem nő, mert felgyorsult a szemek érése. Néhány napja a vetésfehérítő bogarak áttelelésre vonuló nemzedéke is megjelent. Most az egyéb gabonaféléken, elsősorban a kukorica levelein hámozgatnak, majd kis idő elteltével nyugalmi állapotba vonulnak, egészen tavaszig.

A kukorica és a napraforgó fejlődése rohamos, ahol megfelelő a talaj nedvességi állapota. A kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke rajzása táblánként igen változatosan alakul. Van, ahol erős rajzással szembesülünk, másutt pedig nem, vagy alig fogják a csapdák ezeket a kártevőket. Vizuális megfigyeléssel ennek ellenére egyre gyakoribb a kukoricamoly hernyója által megrágott kukorica „furulya”. A hernyók ugyan még csupán L1-L2-es fejlettségűek, de növekedésük a kedvező körülmények hatására gyors. A gyapottok bagolylepkének a kukorica most még másodlagos tápnövénynek számít, helyette a több száz tápnövény valamelyikén táplálkozik, köztük számos szabadföldi zöldségfélén. A levéltetű fertőzés napraforgón most alig mutatkozik, és hasonló a helyzet a lucerna- és mezei poloska népességgel is. Az elenyésző népesség ellenére poloska-szúrásnyom, növényenként akár 3-4 is mindenütt megfigyelhető. A kedvező vízellátottság miatti turgornyomás felrepeszti ezeket a sebzéseket, melyek a szár- és levélfertőzést okozó betegségek számára teremt kiváló feltételeket. Most még alacsonynak mondható a primer szklerotíniás tövek aránya, valamint a fómával, alternáriával, diaportéval , makrofominával fertőzött tövek száma, de a körülmények kedvezőek minden kórokozó számára.

Alternáriával fertőzött levelek

A burgonya fajták zöme elvirágzott, most a bogyó- és a gumóképződés folyamata zajlik. A levéltetű fertőzés intenzitását a védekezések és a hőségnapok megtörték, így jelenleg alacsony a létszámuk. A burgonyabogár egyedsűrűség változó, de nem magas, a lárvák fejlettsége főként L3-L4-es. Az idősebb, alsó leveleken elsősorban alternáriával fertőzött leveleket láthatunk, míg másutt a burgonyavész tünete látható, de ez tapasztalható a paradicsomnövényeken a házikertekben. A folyamatosan fennálló veszély miatt intenzív védekezésre kell felkészülni a továbbiakban is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: a betegségeknek kifejezetten kedvez a hideg idő

2023. április 5. 08:37

A fagyos éjszakák nem kedveznek a gyümölcstermő növényeknek, ugyanis többségük virágzik vagy virágzás előtt áll, néhány betegség számára pedig kifejezetten kedvező a hideg, kissé csapadékos idő.

Miért kell eltávolítani a fákról a gyümölcsmúmiákat?

2019. szeptember 9. 13:11

G. Szabolcs kérdése: Miért kell eltávolítani a fákon maradt összeaszalódott gyümölcsöket, gyümölcsmúmiákat?

Az árpa gombás eredetű betegségei és a védekezés lehetőségei

2019. március 30. 04:47

Az árpa gombás eredetű betegségei között megtaláljuk az üszögbetegségeket, a lisztharmatot, a szártőbetegségeket, a levélfoltosság okozókat és a rozsdagombákat.

Figyeljünk a vírusvektor rovarokra a kalászosokban!

2022. október 31. 06:37

Az őszi vetésű kalászos gabonák esetében a vírusos eredetű megbetegedések gyakorisága, valamint az általuk okozott károk nagysága évről évre szisztematikusan növekszik.