Növényvédelmi előrejelzés

Támadnak a gombabetegségek, rajzanak a kártevő rovarok

Agrofórum Online

Az Alföldön és a Dunántúlon egyaránt egyre gyakoribb őszi árpában és búzában a sárgarozsda. Védekezni kell a repcében és a gyümölcsösökben is!

Bár a körülmények most nem a legkedvezőbbek a kórokozó számára, a dús, jól fejlett növényállományokban mégis megtalálja a feltételeket a gyors terjedéshez. A sárgarozsda tünetei most eléggé atipikusak, de a sárga, varrógép öltéshez hasonló uredotelepek szakember számára jól felismerhetőek.

Sárgarozsda

A fertőzési gócokat rendszeresen ellenőrizni kell, mert a harmatos éjszakák kedveznek a további terjedésnek, és akkor megállíthatatlan lesz a járvány. A rozsda mellett a gabonalisztharmat és más levélfoltosságot előidéző gombabetegség ellen is meg kell kezdeni a védelmet, ha a fertőzés mértéke meghaladja a 10 %-os fertőzési szintet. A most javasolt széles hatásspektrumú gabonafungicidek 4-6 hétig biztonsággal megvédik a növényeket. Növényorvos kollégák közlése szerint találkoztak a napokban a zab koronás rozsdájával is.

Jó ütemben halad a napraforgó és a kukorica vetése, sőt már kikelt napraforgóval is lehet találkozni. Egyre több a vetéseken táplálék után kutató sároshátú bogár, valamint többféle barkó. A körülmények most kedveznek a növények gyors csirázásához és keléséhez, de nagy tömegű kártevővel szemben nem mindig elegendő az inszekticides vetőmagcsávázás.

Kukoricabakró kártétele

Például kukoricabarkóból már négyzetméterenként 0,5 darab veszélyes lehet a kukorica esetében. Ellenőrizzük kapás növénykultúráinkat egészen addig, míg ki nem nőnek a barkók „foga” alól.

Tavaszi árpában és zabban néhány helyen a földibolhák hámozgatják a növények leveleit szomjúságuk oltására. Gyenge növényállományban ez veszélyes lehet, ezért védekezzünk, különösen akkor, ha a vetésfehérítő bogarak egyedsűrűsége meghaladja a 8-10 db-t 10 hálócsapásban. A szárba indult búzán már megjelentek az első levéltetű kolóniák, de létszámuk még nem jelentős.

A kelő borsó vetéseken most a csipkéző bogarak jellegzetes karéjozó rágásával lehet találkozni. Akkor lehet veszélyes, ha vontatott a növények kelése, ilyen esetben védekezzünk.

A teljes pompájában virágzó repcén a folyamatos védekezések ellenére még mindig van bőségesen fénybogár és becőormányos. A fő figyelmet a becőormányosokra kell fordítani, mert növekedésnek indultak a terméskezdemények a növényeken.

Hálózáskor hálócsapásonként már 1-2 bogár veszélyes a repcére nézve. Gondoljunk a becőbetegségekre is, ezért az első fómás, alternáriás vagy botrítiszes tünet felbukkanásakor kezdjük meg a védekezést. A virágzásban végzett bóros levéltrágya kezelés kedvezően hat a növények fejlődésére.

Alma bundásbogár

A virágzó gyümölcsféléken és gyomnövényeken egyre több a bundásbogár. Főként a nagyobb virággal rendelkező almát, körtét és birset látogatják, de a virágzó pitypangot különösen kedveli. Nagy tömegben a virágzati részek megrágásával jelentős lehet a kár. Kisebb kertekben sárgatálas csapdázással jól gyéríthető a kártevő.

A Duna-Tisza közén egyre több a rajzó májusi cserebogár. Erdőszéli gyümölcsösökben és a fakadó- néhány leveles szőlőben okoznak most kárt a lombozat megrágásával. Akkor védekezzünk, ha a hímek és nőstények aránya kiegyenlítődik. Inkább a bogarak ellen védekezzünk, mert a talajban levő pajorok sokkal nehezebben gyéríthetők.

A kiterült szőlő levelein már jól megfigyelhető a gubacsatka kártétele, a fertőzés továbbterjedésének megelőzésére most kezeljük a növényeket. Intenzíven rajzik a tarka szőlőmoly. A lepkék létszáma még táblán belül is erősen ingadozó, ezért helyezzük ki a feromonos csapdákat a rajzásmenet pontos követése érdekében. Több ültetvényből jelezték az ékköves faaraszoló hernyók kártételét, ezért érdemes átvizsgálni a rügyeket, mert a kártevő tetemes kárt is okozhat a rügyek és hajtáskezdemények megrágásával.

Almásainkban a baktériumos tűzelhalás előrejelzésére szolgáló számítógépes szoftverek erős járványveszélyt jelezek, ezért a fertőzés megelőzése érdekében védekezzünk preventív jelleggel. A tűzelhalás mellett most károsít az alma bimbólikasztó bogár, már vannak levéltetű kolóniák is a fiatal hajtásokon, de folyamatosan kell védekezni a lisztharmat és a varasodás ellen is. Az időjárás kedvez a vértetűnek, egyre több a friss vértetű vattapamacs a vesszőkön és ágakon.

Szilvadarázs kártétele

A szilva virágzása a vége felé jár. Itt az idő a poloskaszagú szilvadarazsak elleni védekezésre, a virágcsészékre lerakott petékből a napokban kelnek ki a lárvák, és furakodnak be a terméskezdeményekbe.

A cseresznye és meggyfák hajtásain megjelentek a fekete cseresznye levéltetű első kolóniái. A további fertőzést most érdemes megakadályozni. Ha még virágoznak a fák, csak méhkímélő technológiával permetezhetünk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: támadnak a kártevők 

2025. június 24. 08:10

A meleg, párás időjárás kedvezett a kórokozóknak: a lisztharmattól a szőlőkabócáig sok a tennivaló a gyümölcsösökben.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: felgyorsult érés, sárguló levelek

2025. június 23. 10:10

A hőség és a szárazság országszerte gyorsítja a gabonák érését, csökkenti a levéltetvek számát, de fokozza a gyomosodást és stresszt.

Felerősödtek a gabonalisztharmat tünetek

2021. május 4. 07:47

Emelkedett a vetésfehérítő bogarak egyedszáma, helyenként már meghaladta a veszélyes mértéket, 10-15 db/ 10 hálócsapás értékkel.

Fokozott a veszélye a repce szárormányos imágó tojásrakásának!

2020. február 18. 11:16

A nappali melegebb idő már a hónap elején előcsalogatta a repce szárormányos imágókat téli álmukból, és a repce is készen áll a szárba szökkenéshez, fokozott a veszélye a kártevő tojásrakásának.

Hogyan indul a vegetációs időszak a kalászos gabonákban?

2020. március 16. 08:57

A március első felében gyakori melegebb időjárás hatására feléledt a természet. Meglehetősen jól látható ez az őszi kalászos gabonák tábláin, amelyek (az „éhező”, fejtrágyázásban még nem részesített őszi árpák élénksárga állományait leszámítva) élénkzöld színe egészséges növényállományokra enged következtetni. Ez az idillinek mondható kép ugyanakkor durván megtévesztő is lehet. Az egészségesnek látszó lombozat mélyén esetenként több kórokozó is feléledt már a sikeres áttelelésből és éppen készül arra, hogy a lombozat elpusztításával hatékonyan csökkentse a későbbi termést.

Egyelőre kevesebb a kórokozó, de fontos a korai felismerésük

2019. március 26. 11:43

A gabonát károsító kórokozók közül továbbra is a meleg, párás körülményeket kedvelő gabonalisztharmat a domináns betegség, de a növényállományok besűrűsödésével a többi, levélfoltosságot előidéző betegség tünetei is láthatóvá válnak.