Növényvédelem

Ismét fenyeget a sárgarozsda

Agrofórum Online

Az őszi búzát meglehetősen sok betegség tudja megbetegíteni. A számottevő kártétel okozására is képes kórokozók között van jó néhány rozsdagomba, amelyek egyik képviselője, a sárgarozsda (Puccinia striiformis) kilenc éve, 2014-ben egyszer már kimutatta a foga fehérjét, mivel egyes helyeken a járványos felszaporodása miatt akár 70%-os termésveszteséget is okozott a hazai gabonatermesztőknek.

A sárgarozsda jelenléte nem ismeretlen hazánkban, de a 2014. évi járványos megjelenése előtt nem nagyon tudott Magyarországon áttelelni. Az a tény, hogy akkor, valamint azóta egyhuzamban sikeresen túléli hazai teleinket (még a 2017. januári -20 oC alatti, hó nélküli durva hideghullámot is!), új távlatokat nyitott a kórokozó számára, mivel az adott vegetációs időszakban az aktív, a gabonákat durva mértékben károsító nemzedékeinek számát radikálisan meg tudta növelni.

A sárgarozsdát jellegzetes, a kártételi időszakban előforduló tünetei alapján sokan csak „csíkos rozsda” néven ismerik. Ugyanakkor a kórokozó a telet egy ettől teljesen eltérő formában vészeli át. Az áttelelő, atípusos forma egyszerű, sárgás foltot okoz a leveleken, amelyet még kb. ezernyi ok is előidézhet. Sporulálni csak ritkán és csak a fertőzött levél talaj felé néző felületén hajlandó. Ez a tény, valamint az, hogy a kórokozó az áttelelési gócaiban sokszor csak 1-2 növény megfertőzése útján telel át, rendkívül megnehezíti az áttelelő gócok észlelését, felderítését.

Sárgarozsda klasszikus, csíkos formájú első idei tünetei őszi tritikálén

A tavasz eljövetelével a sárgarozsda eleinte csak a sporuláció intenzitását fokozza az áttelelő gócokban. Ez később a szomszédos levelek, növények lassú elfertőződését is eredményezheti, de terjedésről, távolabbi állományok elfertőzéséről ebben az időszakban még nem beszélhetünk. Ugyanakkor az egyre erősebb sporuláció miatt az áttelelő gócok észlelése már könnyebb lehet.

Intenzíven sporuláló áttelelt sárgarozsda őszi tritikálé levelén

Ahogy egyre melegebbé válik a tavaszi időjárás, eljön az az időszak, amikor a sárgarozsda is elkezdi az intenzív terjedést, a környező búza és rokon növények lombozatának kolonizálását. A korábbi formátlan telepek szélein megjelennek a szögletes kontúrok, a gomba már az érközökben elkezd aktívan terjeszkedni. A fertőzött leveleken a telepek alakján ez a folyamat jól nyomon követhető. Azért veszélyes ez az időszak, mert ettől az időponttól kezdve a kórokozó már a tipikus, csíkos alakjával fog megjelenni és a terjeszkedés sebessége, mértéke hihetetlen mértékben fel tud gyorsulni.

A foltszerű, áttelelő alak a tipikus, csíkos forma mellett még sokáig megtalálható

A héten a mellékelt fotók alapján megállapítható, hogy megtörtént a sárgarozsda esetében a tipikus, csíkos alak első megjelenése. Ettől kezdve a kórokozó már konkrét és jelentős veszélyt jelent a kalászosok állományaira. Sajnálatos módon a sárgarozsda nem igazán válogatós. Az őszi és tavaszi búza mellett a durum búza is szerepel az étlapján, de van olyan rassza is, amely csak a tritikálét támadja meg. A hosszú tenyészidejű pelyvás „ősgabonák”, mint pl. a tönke, tönköly, alakor sem ússzák meg a kórokozó kártételét, bár az igaz, hogy az alakort nem kedveli a kórokozó.

Egy rossz emlék 2014-ből, a sárgarozsda-járvány évéből

Mi a gazdálkodók teendője ebben a helyzetben? Elsőként be kell vezetni a rendkívül gondos, gyakori szántóföldi szemlék gyakorlatát. A sárgarozsda jelenléte mostantól már könnyen észrevehető ugyan, de azért mindenképpen be kell menni a táblákba a felvételezésekhez. A terepjáróban a táblák mellett elsuhanva nem lehet érdemi szemlézésről beszélni, illetve ha már így is látszik a sárgarozsda jelenléte, akkor ott már nagy a baj, és néhány tonnányi termésnek már búcsút is lehet inteni.

A tipikus, csíkos és az atipikus, foltos megjelenés a sárgarozsda esetében

Jelenleg, ha a szemlézések során a kórokozó bármelyik alakjával találkoznak is a termesztők a földjeiken, a mielőbbi fungicides állományvédelem elkerülhetetlen. Még akkor is, ha a gabona fenológiája még nem jár a zászlós levél megjelenésénél. Ez a kórokozó ugyanis olyan gyorsan terjedhet, hogy sok esetben a teljes levélfelület kifejlődésére történő várakozás miatt tonnányi termésveszteség következhet be.

A sárgarozsda amilyen hírhedt és veszélyes kórokozó, fungicidekkel viszont rendkívül jól kontrollálható. A helyes védekezés kulcsa nem az alkalmazandó készítmény kiválasztása, hanem a helyes időzítés, a kórokozó mielőbbi észlelése.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Színes, de veszélyes: a poloska, amely tönkreteszi a fűszereinket

2025. július 2. 11:10

Virágzás idején veszélybe kerülhetnek a fűszernövények a csíkos pajzsos poloska miatt – védekezni csak körültekintően lehet.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Tombol a lisztharmat: így menthetjük meg a szőlőnket

2025. július 1. 08:10

A meleg, száraz időjárás kedvez a szőlőlisztharmatnak. Most dől el a termés sorsa – ideje hatékonyan védekezni!

Ne becsüljük alá: újra támad a kukoricamoly!

2025. június 27. 13:10

Bár régóta jelen van, a kukoricamoly ma is komoly veszélyt jelent a hazai kukoricatermesztésre – pontos előrejelzéssel védekezhetünk ellene.

Sivatagi baktériummal az aszály ellen

2022. szeptember 28. 13:01

A BIOVÉD által fejlesztett és gyártott titaN mikrobiológiai készítmény 2022-ben debütált az IKR Agrár portfóliójában, és már az első évben sokezer hektáron a magyar növénytermesztési piacon.

Nufarm-prekonferencia Keszthelyen - A növényvédősök munkája az egészséges élelmiszer záloga

2020. január 30. 13:33

A január közepén Keszthelyen megrendezett XXX. Növényvédelmi Fórumhoz kapcsolódóan tartott a Nufarm Hungária Kft. konferenciát a növényvédelem aktuális kérdéseiről.

A gyümölcskártevők országos csapdahálózatának fogási adatai

2023. szeptember 26. 09:10

Az alábbi táblázatokban, valamint grafikonokon a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő országos előrejelző csapdahálózatok adatait láthatják, melyek segítségével az ország több pontján is nyomon követhetők a legjelentősebb gyümölcskártevők.

Poloskák jelentősége a napraforgóban

2019. március 21. 17:37

A korszerű biológiai alapok nyújtotta potenciál kiaknázásában, kulcsszerepe van a növényvédelemnek. A napraforgóban károsító polifág fajok közé tartoznak a poloskák, amelyek közül a mezeipoloskák és a hozzájuk hasonló kárt okozó bodobácsok érdemelnek említést.