Ahogyan azt már egy korábbi cikkemben írtam, számos olyan burgonyafajta van forgalomban, amelyek egyes burgonyabetegségekkel szemben ellenállóak, rezisztensek. Ettől függetlenül nem árt tisztában lenni, milyen betegségek fordulhatnak elő a burgonyanövényeken, hogy időben meg tudjuk tervezni a védekezést az esetlegesen felbukkanó kórokozók ellen.
Első helyen egy gombabetegséget, a szeptóriás levélfoltosságot említenék meg, amelyet könnyen fel lehet ismerni. Jellegzetes, kisméretű, kör alakú, sötét színű foltok jelentkeznek a burgonya levelén szeptóriás fertőzöttség esetén először az alsó leveleken, majd innen terjed a kór a növényen egyre feljebb. A betegség előrehaladtával a foltok száradni kezdenek, majd a levelek lehullanak a növényről. A betegség tünetei elsősorban a leveleken jelentkeznek, a burgonyagumón ritkán látható bármilyen elváltozás. A betegség terjedésének a párás, nedves környezet kedvez, ezért a megelőzés érdekében az öntözést lehetőség szerint a növények tövénél végezzük, a leveleket ne érje nedvesség. A fertőzött növényeket égessük el és alkalmazzunk legalább 2 éves vetésforgót.
Egy másik, gyakran előforduló betegségnek, a burgonya levélsodródásának okozója egy vírus, amely komoly károkat képes okozni a burgonyaállományban. Ez a betegség is könnyen felismerhető, a fertőzött növények levelei a csúcsoktól kezdődően sodródnak, esetenként az érintett levelek elszíneződése is megfigyelhető. Ezen kívül a levélsodródásban szenvedő növények visszamaradnak a fejlődésben, törpenövés alakul ki. A betegség elleni védekezés nem egyszerű, ugyanis elsősorban a levéltetvek ellen kell fellépni. A vírus ugyanis a levéltetvek által terjed, szívogatásuk során a vírus a növénybe kerül. Megoldás még a rezisztens fajták termesztése is.
A baktériumos szártőrothadás és nedves gumórothadás megjelenése és pusztítása egy baktériumnak köszönhető. A betegség terjedésének a hűvösebb, csapadékos körülmények kedveznek, a beteg növények alsó szárrésze fekete színű rothadásnak indul, majd az érintett szár elhal. A betegséget okozó baktérium sérüléseken keresztül képes bejutni a burgonyanövény belsejébe, majd belülről kezdi szétrothasztani a növény szárát. A gumóban a betegség kellemetlen szagú rothadás formájában jelentkezik, amely már a földben végbemehet, de előfordul, hogy csak tárolás folyamán kásásodik be a gumó belseje. Védekezni a betegség ellen az ellenálló fajták termesztésével lehet (például Desirée), illetve a munkafolyamatok során figyelni kell arra, hogy ne okozzunk sérülést a növényeknek, vagy a gumóknak.