Növényvédelem

Most időszerű a fénybogarak elleni védekezés a repcében

Agrofórum Online

Az őszi káposztarepce termesztése növényvédelmi szempontból meglehetősen nagy kihívás elé állítja a gazdálkodókat. Kártevők népes serege készül mind az ősz, mind pedig a tavasz során arra, hogy a repceállományokban termelődő hatalmas tömegű biomasszából táplálkozhasson.

A jelen időszakban a legtöbb repceállomány már a szármegnyúlás állapotában, a bimbók kialakulása időszakában van, közel a virágzáshoz. A január óta a szárat támadó ormányos bogarak: a nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi), valamint a repce szárormányos (Ceutohrynchus pallidacylus) rajzása, valamint károsítása már véget ért. A repcetermesztők ugyanakkor még egyáltalán nem lélegezhetnek fel, hiszen eljött a repcében a fénybogarak károsításának szezonja.

A szár torzulását nem a fénybogár, hanem a szárormányos kártétele okozza

A repcét károsító fénybogarak (Meligethes spp.) apró, 2-3 mm-es fémes színű bogarak, amelyek közül öt faj is felléphet kártevőként a repcében. Mivel e kis bogarak nagyon hasonlóak egymáshoz, ráadásul hőigényük is eltérő, így rajzásuk és károsításuk is akár nagyon hosszú időszak is lehet. Mindegyik fajuk évente egy nemzedéket nevel és imágó alakban telelnek át. Igazság szerint ártalmatlan, virágporral táplálkozó rovarokról van szó, viszont a virágpor iránti éhségüket a virágok kinyílása előtt sokszor a bimbók kívülről történő megrágása útján elégítik ki. Ilyenkor gyakorlatilag véletlenül megsértik, megrágják sokszor a fiatal becőkezdeményt is, amely gyakran elhal, csökkentve ezzel a termést.

Fénybogarak tömege a még bimbós virágzatban

A repcefénybogarak fő kártételi időszaka pont a jelenlegi állapot, amikor már fejlettebb, már fogyasztható minőségű és méretű portokok találhatók a bimbók belsejében, de a bimbók még nem nyíltak ki. Ilyenkor nem tudnak másképp táplálékhoz jutni, mint a repcebimbók erőszakos felnyitása, azaz megrágása, kiodvasítása útján.

Fénybogarak, kiodvasított repcebimbó, mezei poloska

A fénybogarak nem szívesen rágják meg a repcebimbókat. Ha tehetik, szívesebben keresik fel a legelső, kinyílt virágokat. Attól az időszaktól kezdve, hogy a repcében elkezdődött a virágzás, a fénybogarak kártétele minimálisra csökken. Nincs szükségük rombolásra, hiszen a táplálékul szolgáló virágporhoz könnyedén hozzá tudnak férni. Jelenlétük ilyenkor rendkívül látványos ugyan, de reális veszéllyel a repcére nézve már nem jár.

A kinyílt virágokban a fénybogár már nem számít kártevőnek

A jelenlegi, kártételi veszélyhelyzettel fenyegető időszakban ugyanakkor kevésbé látványos a fénybogarak jelenléte a repcében. Főleg a mostani, erősen hűvös időben előszeretettel bújnak be minél mélyebben a virágzatok belsejébe. Hideg, szeles, csapadékos időben sem a sárga tálakra, sem a sárga ragasztós lapokra sem repülnek. Ilyenkor már nem is nagyon érdemes csapdázni őket. A fénybogarak jelenléte egyszerűen a virágzatok vizuális átvizsgálásával vagy a bogarak lekopogtatásával történhet.

A fénybogarak mellett megjelentek a becőormányos első egyedei is

Jelen időszakban mindenképpen javasolt minden, az őszi káposztarepce termesztésében érdekelt gazda számára a repceállományok folyamatos szemlézése, a kártevő populáció méretének napi szintű ismerete. A védekezés során ügyeljünk arra, hogy a jelenlegi, majdnem télies időjárásban az elbújó bogarak ellen nem igazán célszerű inszekticides állománypermetezést alkalmazni. Várjuk meg azt az időszakot, amikor már a kártevők is mozognak, előbújnak a virágzatokból, táplálkozni kezdenek.

Ne feledkezzünk el arról a tényről sem a kijuttatandó készítmény kiválasztása során, hogy már hazánkban is nagyon sok helyen találhatók olyan fénybogár-populációk, amelyek egyes piretroid hatóanyagokkal szemben magas fokú rezisztenciával rendelkeznek. Válasszunk olyan készítményt, amely a beporzó szervezetekre minél kisebb hatással bír és alkalmazása esetén nem áll fenn a rezisztencia miatt kialakuló hatékonyság-csökkenés sem.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

2024. november 13. 16:10

A repce eredményes magyarországi termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet.

Évente 3 millió tonna növényvédő szert juttatunk ki a földekre

2024. november 13. 11:10

A művelhető területek mintegy 75 százalékát lefedő gabonafélékben történik a legnagyobb felhasználás, bár arányait tekintve az e kultúrákban használt növényvédő szerek összesített mennyisége csupán a felhasználás 31 százaléka.

A hagymalégy velünk van a hidegebb hónapokban is

2024. november 10. 08:10

Bár hűvösebb időben a kártevő aktivitása csökken, a lárvák a talajban átvészelhetik a telet, és tavasszal újra támadásba lendülhetnek.

Az árvakelés növényvédelmi kockázatai

2024. november 9. 15:10

Azok az árvakelések, melyek ,,gazdátlanul" maradnak, növényvédelmi szempontból nem ígérnek túl sok jót a környező, hasonló, és emiatt fogékony kultúrát termesztő gazdálkodók számára.

Őszi növényvédelem a kiskertben

2021. november 10. 12:07

Akár biogazdálkodásra adjuk a fejünk, akár a vegyszerekben bízunk a kiskertünkben, az őszi növényvédelem és annak fontosabb lépése ugyanúgy fontosak, mint az év többi szakaszában.

Teafa: miért is tartják olyan különlegesnek?

2023. január 6. 05:37

A teafa és a cajeput két olyan különleges hatással rendelkező illóolaj, mely lassan szinte minden háztartás alap-illóolaja lesz.

Most kell védekezni a fenyércirok, a mezei acat és a gyapottok bagolylepke ellen

2018. július 4. 08:27

Az aratás és a járulékos munkák elvégzése mellett fontos feladat a tarlók ápolása, ami nemcsak agronómiai, hanem növényvédelmi szempontból is fontos teendő.

Inváziós kártevők: - A harlekinkatica

2018. november 24. 08:36

A harlekinkatica hazai megjelenése után rövid időn belül a leggyakoribb katicabogarunk lett. Annak ellenére, hogy mint ragadozó, jelentős hasznot hajt a kártevők szabályozásával, veszélyt jelent a Magyarországon őshonos rovarokra, így elterjedése természetvédelmi szempontból kifejezetten károsnak tekinthető.