Növényvédelem

Most időszerű a fénybogarak elleni védekezés a repcében

Agrofórum Online

Az őszi káposztarepce termesztése növényvédelmi szempontból meglehetősen nagy kihívás elé állítja a gazdálkodókat. Kártevők népes serege készül mind az ősz, mind pedig a tavasz során arra, hogy a repceállományokban termelődő hatalmas tömegű biomasszából táplálkozhasson.

A jelen időszakban a legtöbb repceállomány már a szármegnyúlás állapotában, a bimbók kialakulása időszakában van, közel a virágzáshoz. A január óta a szárat támadó ormányos bogarak: a nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi), valamint a repce szárormányos (Ceutohrynchus pallidacylus) rajzása, valamint károsítása már véget ért. A repcetermesztők ugyanakkor még egyáltalán nem lélegezhetnek fel, hiszen eljött a repcében a fénybogarak károsításának szezonja.

A szár torzulását nem a fénybogár, hanem a szárormányos kártétele okozza

A repcét károsító fénybogarak (Meligethes spp.) apró, 2-3 mm-es fémes színű bogarak, amelyek közül öt faj is felléphet kártevőként a repcében. Mivel e kis bogarak nagyon hasonlóak egymáshoz, ráadásul hőigényük is eltérő, így rajzásuk és károsításuk is akár nagyon hosszú időszak is lehet. Mindegyik fajuk évente egy nemzedéket nevel és imágó alakban telelnek át. Igazság szerint ártalmatlan, virágporral táplálkozó rovarokról van szó, viszont a virágpor iránti éhségüket a virágok kinyílása előtt sokszor a bimbók kívülről történő megrágása útján elégítik ki. Ilyenkor gyakorlatilag véletlenül megsértik, megrágják sokszor a fiatal becőkezdeményt is, amely gyakran elhal, csökkentve ezzel a termést.

Fénybogarak tömege a még bimbós virágzatban

A repcefénybogarak fő kártételi időszaka pont a jelenlegi állapot, amikor már fejlettebb, már fogyasztható minőségű és méretű portokok találhatók a bimbók belsejében, de a bimbók még nem nyíltak ki. Ilyenkor nem tudnak másképp táplálékhoz jutni, mint a repcebimbók erőszakos felnyitása, azaz megrágása, kiodvasítása útján.

Fénybogarak, kiodvasított repcebimbó, mezei poloska

A fénybogarak nem szívesen rágják meg a repcebimbókat. Ha tehetik, szívesebben keresik fel a legelső, kinyílt virágokat. Attól az időszaktól kezdve, hogy a repcében elkezdődött a virágzás, a fénybogarak kártétele minimálisra csökken. Nincs szükségük rombolásra, hiszen a táplálékul szolgáló virágporhoz könnyedén hozzá tudnak férni. Jelenlétük ilyenkor rendkívül látványos ugyan, de reális veszéllyel a repcére nézve már nem jár.

A kinyílt virágokban a fénybogár már nem számít kártevőnek

A jelenlegi, kártételi veszélyhelyzettel fenyegető időszakban ugyanakkor kevésbé látványos a fénybogarak jelenléte a repcében. Főleg a mostani, erősen hűvös időben előszeretettel bújnak be minél mélyebben a virágzatok belsejébe. Hideg, szeles, csapadékos időben sem a sárga tálakra, sem a sárga ragasztós lapokra sem repülnek. Ilyenkor már nem is nagyon érdemes csapdázni őket. A fénybogarak jelenléte egyszerűen a virágzatok vizuális átvizsgálásával vagy a bogarak lekopogtatásával történhet.

A fénybogarak mellett megjelentek a becőormányos első egyedei is

Jelen időszakban mindenképpen javasolt minden, az őszi káposztarepce termesztésében érdekelt gazda számára a repceállományok folyamatos szemlézése, a kártevő populáció méretének napi szintű ismerete. A védekezés során ügyeljünk arra, hogy a jelenlegi, majdnem télies időjárásban az elbújó bogarak ellen nem igazán célszerű inszekticides állománypermetezést alkalmazni. Várjuk meg azt az időszakot, amikor már a kártevők is mozognak, előbújnak a virágzatokból, táplálkozni kezdenek.

Ne feledkezzünk el arról a tényről sem a kijuttatandó készítmény kiválasztása során, hogy már hazánkban is nagyon sok helyen találhatók olyan fénybogár-populációk, amelyek egyes piretroid hatóanyagokkal szemben magas fokú rezisztenciával rendelkeznek. Válasszunk olyan készítményt, amely a beporzó szervezetekre minél kisebb hatással bír és alkalmazása esetén nem áll fenn a rezisztencia miatt kialakuló hatékonyság-csökkenés sem.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kalászosok védelme: figyelni kell a levélbetegségekre!

2025. április 21. 08:10

A tavaszi időjárás hullámzása eltérően befolyásolta a kalászosok betegségeit – a lisztharmat és más gombák újra megjelentek.

Kritikus időszak a repcében: most kell lépni!

2025. április 20. 11:10

A repcefénybogarak rajzása elindult – a virágzás előtti időszakban életbevágó a gyors és célzott védekezés.

Egy vízkedvelő kórokozó: levélfoltosság az őszi árpában

2025. április 19. 08:10

A rinchospóriumos levélfoltosság az árpa lombozatán ijesztő tüneteket okoz, de ritkán jelent komoly veszélyt a termésre.

Dr. Békési Pál kiemelkedő munkássága és életútja

2025. április 18. 16:10

Hadászi László ezúttal Dr. Békési Pállal beszélgetett, aki a tudományos eredményeken túl személyes történeteit is megosztja a hallgatókkal.

Miért kell eltávolítani a fákról a gyümölcsmúmiákat?

2019. szeptember 9. 13:11

G. Szabolcs kérdése: Miért kell eltávolítani a fákon maradt összeaszalódott gyümölcsöket, gyümölcsmúmiákat?

Inváziós kártevők: a pettyesszárnyú muslica

2019. március 22. 05:36

A földrészek közötti személy- és áruforgalom ugrásszerű növekedése következtében folyamatosan telepednek meg korábban nem ismert idegenhonos károsítók Európában, újabb és újabb kihívást jelentve a növényvédelmi szakemberek számára.

A duzzadó vagy fakadó rügyekben fagykárokkal lehet számolni

2018. március 18. 23:35

Az őszi kalászos gabonák és a káposztarepce már szinte mindenütt megkapta az első fejtrágyát, ez meg is látszott a határ képén, hiszen a vetések üdítően zöldellenek. Most ezt a kedvező képet zavarta meg a visszatérő télies idő.

Könnyen kezelhető drón, professzionális képességekkel

2023. március 2. 14:24

A precíziós mezőgazdaság legfőbb elveinek megfelelően inputanyagainkat mindig a megfelelő időben és a megfelelő helyre célszerű kijuttatni.