23℃ 14℃
július 11. Nóra, Lili, Nelli, Benedek
Zöldség

Hajtatott paradicsom fitotechnikai munkái II. – Levelezés, tetejezés, kocsánytartó klipszek elhelyezése

Agrofórum Online

Paradicsomhajtatás az országban megközelítőleg 400 hektáron folyik, és körülbelül 130-140 ezer tonna frisspiaci árut állítanak elő.

Ugyan a nagy légterű (magas) üvegházak építésével jelentős mértékben javult a technológiai színvonal, de még mindig számottevő azoknak a gazdaságoknak a száma, amelyek később ültetnek, azaz saláta, retek vagy karalábé után, kisebb légterű fóliák alatt, talajon hajtatják a paradicsomot. Termésátlagaik nem érik el a 25-30 kg/m2-t (országos átlag 32,5 kg/m2). Kétségtelen, hogy ezekben a gazdaságokban is sokat javult a technológia színvonala, és köszönhetően a korszerű fajtáknak, valamint a nagyobb higiéniai fegyelemnek, kevesebb a növényvédelmi probléma és a termésátlagok is javultak, ugyanakkor jelentős a fitotechnikai eljárásokhoz köthető kézimunkaerő igény.

Tekintettel arra, hogy a szabadföldön a friss, étkezési célra történő paradicsomtermesztés gyakorlatilag megszűnt, egyre nagyobb szerephez jutnak a hosszú, talajnélküli termesztésű kultúrák, a nyár végéig, őszig megtartott ültetések és szedések. Vízkultúrában, korszerű üvegházakban termesztett paradicsom esetében számos lehetőség van a termésszabályozására, a tenyészidő elhúzására, ahogy szokás mondani a növény fejlődésének kézben tartására, szemben a kevésbé korszerű, kisebb légterű, alacsonyabb szinten fűtött termesztő létesítményekben nevelt paradicsommal, ahol ennek megoldásában a növényápolási munkáknak még nagy szerep jut.

A levelezés fontossága nem, de a mértéke sokat vitatott a szakmai körökben, több okból is szükséges növényápolási munka:

  • Az idős, funkcióképtelen, gyakran beteg levelek eltávolításával jelentős mértékben segíthető a növényvédelem.
  • A növényállomány levegőssé, világosabbá tételével gyorsítható az érés.
  • A jobban áttekinthető fürtállomány szedése könnyebb és egyszerűbb.

Mindig visszatérő kérdés: Mennyire kopaszíthatók fel a növények? A túl korai levéleltávolítással – ugyanúgy, mint a szükségesnél több meghagyásával – kárt okozhatunk. Korai levelezéssel csökkentjük az asszimilációs felületet, ezáltal lassúbb lesz a bogyók növekedése, kései levélszedéssel tovább árnyékolunk, rontjuk az állomány levegőzöttségét, elősegítjük a gombás és baktériumos fertőzések megjelenését. A gyakorlati tapasztalatok alapján a gazdák optimálisnak azt tartják, ha az érő fürt felett egy-két fürtemelettel járnak a levelezéssel. Tapasztalatok szerint a növény ilyen mértékű levéltelenítése még nem okozza a bogyók elaprósodását.

A levelezés során másik fontos szabály: Alkalmanként hány levél távolítható el úgy, hogy a növényt ne érje káros stressz? 2-3 levélnél többet ne távolítsunk el egy-egy alkalommal, mert a káros tünetek gyorsan jelentkeznek a leveleken pödrődés formájában (1. kép).

1. kép: A levelek pödrődését többek között a túlzott levelezéssel okozott stressz is kiválthatja.

Téli hónapokban 2-2,5 db/m2 növényen ~ 30-35 darab/m2, nyáron 3-4 db/m2 növényen ~50-55 darab/m2 levél biztosítja a megfelelő növekedést (1. táblázat).

1. táblázat. A hajtatott paradicsom levélszámának alakulása növénysűrűségtől és tenyészidőszaktól függően (db/tő)

  Növénysűrűség db/m24. fürt virágzásáigElső szedéstől májusig  Nyári melegbenSzeptember- október
47-89-1012-1310
310141814
2,71215-162015
2,514172216
(Szőriné, Zielinszka Alicja nyomán, 2019)

Erős vegetatív növekedés esetén szokás a nyári hónapokban a fiatal levelek eltávolítása, ami korántsem olyan mértékű, mit az alsó levelek esetében. A virágzó fürt felett egy, maximum két levelet lehet kicsípni abból a célból, hogy a növény ne a levelek, hanem a bogyók fejlesztésére fordítsa az energiáját.

A növekedési csúcs eltávolítását, más néven tetejezést a növénykultúra felszámolása előtt nyáron 5, ősszel pedig 6 héttel korábban végezzük. Azáltal, hogy a növényt nem terheljük a betakarításra már nem szánt fürtök kinevelésével, felgyorsítjuk az utolsó bogyók kinevelését és érését. Ilyenkor a szárat visszavágjuk, de a napégés (2. kép) és növényperzselés elkerülése érdekében, továbbá a bogyórepedés (3. kép) megelőzése miatt az utolsó virágzó fürt fölött 2-3 levelet meghagyunk.

Főleg a télen, kora tavasszal jelentkező fürtkocsány-törés (4. kép.) többnyire a kedvezőtlen klimatikus feltételekre, mindenekelőtt a téli fényhiányra vezethető vissza, de közrejátszik a kialakulásában a sok víz, kedvezőtlen nitrogén-kálium arány is. Ha már a kifejlett, éretlen bogyók súlya alatt roppan meg a kocsány kisebb a baj, de ha még növekedésben vannak, úgy tömegben visszamaradnak, nem érik le a kívánt piacos méretet. Ilyen esetek megoldására már általánosan elfogadott és alkalmazott módszer a klipszek elhelyezése (5. kép).

4. kép: Korai paradicsomoknál gyakori, de a későbbi ültetéseknél is előfordul a fürt kocsányának törése.
5. kép: A kocsánytörés megelőzésére széles körben alkalmazzák a műanyag klipszet.

Téli-kora tavaszi hónapokban, gyenge besugárzás idején, de nyáron, nagy melegben is szükség lehet a fürtben a kötések számának csökkentésére, más néven a csonkolásra az eljárás ismert fürtcsonkítás, fürtmetszés néven is. A fajtára már nem jellemző nagy (gyakran óriás) fürtön – ami általában a nagy napi hőingadozás következménye – a növény nem fogja tudni a bogyókat kinevelni. A nagyobb energiaveszteség elkerülése érdekében a metszést akkor kell elvégezni, amikor a fürtön még csak virágok vannak, vagy a bogyók egészen aprók.

A virágok megtermékenyülését elősegítő, sok kézimunkával járó vibrátorozás, tartóhuzal kocogtatás kiszorulóban van az árutermelő kertészetekben, általános helyette a poszméhek telepítse. Csak kisebb, főként saját célra történő termesztésnél heti, vagy heti kétszeri alkalommal javasoljuk, hatására nagyobb eséllyel kerül pollen a bibére, jobb kötődést eredményezve.

A javuló termésátlagokban nagy szerepe van az egyre pontosabban és szakszerűbben végzett fitotechnikai munkáknak, így a szárrögzítésnek és elfektetésnek, a kacsozásnak, a levelezésnek, a fürtszabályozásnak. Abból adódóan, hogy eredményességük a növény fejlettségétől, kondíciójától, és a pillanatnyi klímafeltételektől nagymértékben függ, nagy a felelőssége a munkát végző kertésznek, rájuk vonatkozóan biztos receptet a növényállomány pontos ismerete nélkül nehéz adni!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Paradicsom a tányéron: ízek színek szerint

2025. július 10. 13:10

A paradicsom nem csak piros lehet! A különböző színű fajták nemcsak látványban térnek el, hanem ízben, beltartalomban és felhasználásban is.

Zöld marad a paradicsom? Nem mindig a napfény hibás

2025. július 4. 14:10

A napfény nem minden – ha nem érnek be a paradicsomok, több ok is lehet a háttérben. Íme a leggyakoribb hibák és megoldások!

Miért reped meg a paradicsom, és hogyan előzze meg?

2025. június 28. 16:10

A paradicsom héjrepedése sok kiskertben előforduló gond. Nemcsak esztétikailag zavaró, hanem a termés élettartamát is csökkenti.

Szaporítási módok a szabadföldi zöldségtermesztésben

2025. június 27. 14:10

A zöldségpalánták szaporításának módja alapvetően meghatározza a termesztés sikerét – tudatos választással hozam is nyerhető.

Hogy a bio tényleg bio legyen: ellenőrizzük a minősítést!

2024. október 10. 12:10

Minden biotermelőnek rendelkeznie kell hivatalos minősítést igazoló okmánnyal. Aki ezt meg tudja mutatni, annak a termékében megbízhatunk.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! - Január és február

2023. február 14. 05:37

Bár a téli hónapokban kisebb a kínálat a szezonális vitaminbombákból, mégis kis odafigyeléssel változatossá tehetjük velük az étkezésünket. Lássuk, hogy januárban és februárban milyen zöldség- és gyümölcsfajok vannak a listán!

463 millió forintból épül hűtőház Nyírparasznyán

2019. március 23. 03:47

A település tulajdonában lévő területen felépítendő hűtőházban zöldségek és gyümölcsök kézi előkészítését és feldolgozását, gyorsfagyasztását, valamint hosszabb távú fagyasztva tárolását végzik majd el.

Milyen zöldségek valók az őszi magaságyásba?

2024. szeptember 17. 08:10

Mit ültessünk a következő napokban a kiürült magaságyásba? Az ajánlott zöldségekkel télig friss vitaminforrást biztosíthatunk a családnak.