Az árpa (Hordeum vulgare) első termesztett formái i.e. 8000-7000 között jelentek meg, körülbelül a búzával egy időben. Az árpa változatai, fajtái gyakorlatilag az egyenlítőtől a sarkkörig termeszthetők. Magyarországon őszi és tavaszi változatát egyaránt termesztik, az utóbbi években körülbelül 200-250 ezer hektáron. A KSH adatai szerint tavaszi árpát 27 ezer hektáron, őszi árpát 216 ezer hektáron vetettek 2018-ban. Az őszi árpa az őszi gabonák közül kiemelkedik korai vetésével, ami szeptember végére – október elejére tehető. A kalászosok közül legkorábban érik, általában június második felében, esetleg július elején, termésátlaga többnyire 4-6 t/ha között alakul. Fontosabb kórokozói, kártevői: árpa csíkos mozaik vírus, levélfoltosság vírus, árpa sárga törpülés, helmintosporiózis, törperozsda, veresnyakú árpabogár. Az árpának jelentős szerepe van a takarmányozásban, kisebb arányban étkezési és ipari célra is használják. Termesztési technológiájáról, vetőmag-előállításáról, károsítóiról, növényvédelméről információkat talál az Agrofórum Online Növénytermesztés rovatában.
2025. április 26.
Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.
2025. április 26.
Ősziárpa-állományban járt stábunk Hertelendy Péter növényorvossal, aki különleges tünetre hívta fel a figyelmet az alapvetően jó kondíciójú állományban. Egy-egy törpülő, sárguló növény jelzi, hogy valami nincsen rendben. A szárfejlődés sem maradéktalan, a növény magasságáról már ne is beszéljünk...
2025. április 11.
A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.
2025. február 25.
A KITE Podcast legfrissebb adásában szakértő vendégek elemzik az árpa és a búza piaci helyzetét, az áralakulás trendjeit.
2025. február 18.
Az árpa élettani sárgulása gyakori jelenség, azonban nem kell, hogy feltétlenül aggodalomra adjon okot. Betegség egyelőre nincs a táblán.
2025. február 18.
Ősszel a kelleténél korábban elvetett árpa esetében figyelhetünk fel a téli hónapokban az élettani sárgulás jeleire.
2024. november 11.
A magára hagyott árvakelés jelentős növényegészségügyi kockázatokat rejthet. A növényvédelmi kezelések híján olyan fertőzési forrást jelenthet, amely a környező gazdálkodók számára többlet védekezési költséget eredményez a jövőben.
2024. október 16.
Úgy tűnt, hogy mind mennyiségben, mind minőségben kiegyensúlyozott értékesítési szezonra számíthatunk, amely részben be is igazolódott.
2024. szeptember 26.
A hosszú távú genetikai kutatásokban keresik azokat a géneket, amelyek segítenek az árpának alkalmazkodni az éghajlatváltozáshoz.